Jakie kosmetyki sprawdzą się latem? Przegląd skutecznych metod schładzania ciała

Autor: Weronika Król

Każdy z nas czeka na cieplejsze miesiące, przyjemnie grzejące słońce i dłuższe dni. Ale kiedy temperatura bardzo szybko rośnie i robi się nieznośnie gorąco, marzymy o tym, żeby schować się w cieniu i jak najszybciej się ochłodzić. Jak to zrobić?

Lato a nasz organizm

Nie dla każdego z nas wysoka temperatura jest dobra. Opuchlizna, zmęczenie i ból dają się we znaki bardzo szybko. Małe dzieci i starsze osoby są narażone dodatkowo na omdlenia i udar słoneczny. Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, to unikaj słońca, nie opalaj się zbyt długo i stosuj wszelkie metody schładzania organizmu: spożywanie odpowiedniej ilości wody, używanie kosmetyków ochładzających i łagodzenie opuchnięć lub poparzeń słonecznych.

Jakie kosmetyki ochłodzą organizm?

Składniki chłodzące znajdują się w niemal każdym kosmetyku, którego używasz do pielęgnacji skóry. Będą to zatem balsamy po goleniu, kremy po opalaniu, żele na ociężałe nogi, a także kremy pod oczy, żele pod prysznic, szampony lub produkty do makijażu. Do tych ostatnich zalicza się między innymi chłodzące cienie do powiek w sztyfcie lub błyszczyki z dodatkiem mentolu.

Jak działają chłodzące kosmetyki?

Chłodzące substancje zawarte w kosmetykach oddziałują na termoreceptory rejestrujące obniżanie się temperatury. Jednak pewne składniki wpływają bezpośrednio na receptory czucia zimna, nie powodując obniżenia temperatury zewnętrznej i wywołując przyjemne uczucie chłodu.

Które składniki chłodzą?

Do chłodzących składników kosmetyków zalicza się: mentol i olejek miętowy. Te dwie substancje często są łączone z aloesem lub alantoiną o działaniu łagodzącym. Mentol i olejek miętowy oprócz właściwości chłodzących działają także przeciwzapalnie, znieczulająco, odstraszająco na owady i redukująco na podrażnienia.

Domowy sposób na ochłodzenie skóry

Jak w domu schłodzić skórę i zapewnić sobie przyjemną ulgę od upałów? Wykorzystaj swoje kosmetyki, np. krem pod oczy lub krem do twarzy. Po prostu wstaw je do lodówki. Zaaplikowane po jakimś czasie dadzą ci uczucie przyjemnego chłodu, zredukują cienie i opuchnięcia. Podobnie możesz postąpić z wodą termalną lub twoją ulubioną mgiełką.

Jaki makijaż na lato?

Chłodzący makijaż to nie tylko cienie do powiek lub błyszczyki z dodatkiem mentolu. To także chłodne i orzeźwiające kolory, które w połączeniu z opaloną skórą dadzą niesamowity efekt. Zastosuj więc odcienie niebieskie, turkusowe lub zielone. Zamiast makijażu całego oka możesz ograniczyć się do narysowania kresek na powiekach. Użyj do tego jaskrawych kolorów, które ożywią twoją twarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *