Żelatyna na paznokcie. Czy to ma sens i co daje?

Autor: Weronika Król

Żelatyna to miks białek i peptydów. Można wykonać za jej pomocą laminowanie włosów, a można też przygotować sobie żelatynową kąpiel dłoni i utwardzić w ten sposób paznokcie. Jak żelatyna działa na paznokcie i czy warto stosować ten domowy zabieg upiększający?

Zdrowe i mocne paznokcie to dziś naprawdę rzadkość. Jest coraz więcej czynników, które powodują, że mamy o wiele słabsze paznokcie niż kiedyś. Warto się zastanowić, czy któreś z nich nie są powodem tego, że to właśnie nasze paznokcie są znacznie osłabione.

Przyczyny niszczenia paznokci

Jakie są najczęstsze powody osłabienia paznokci?

 • Niedobór witamin i minerałów.
 • Urazy mechaniczne np. złamany paznokieć.
 • Przyjmowanie niektórych leków.
 • Palenie papierosów.
 • Długotrwałe obgryzanie paznokci.
 • Stres i zaburzenia hormonów.
 • Częsty kontakt z detergentami.
 • Nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy.
 • Błędy w pielęgnacji paznokci.

Jak dbać o paznokcie?

Sposobów na zregenerowanie paznokci jest wiele. Właściwie to każdy z nich warto przetestować, bo na każdego może działać coś innego. Jest jednak pewna baza i podstawa, do której powinien stosować się każdy.

 • DIETA
  Najważniejsza jest dieta, bo to z niej biorą się piękne paznokcie. Jeśli nie dostarczamy w diecie odpowiedniej ilości witamin A,E, D, C i tych z grupy B, a także zapominamy o tym, jak ważne są kwasy tłuszczowe omega, nasze paznokcie słabną. Warto szukać też w produktach spożywczych minerałów (zwłaszcza wapnia i krzemu) oraz białka. Pamiętajmy o tym.
 • ODŻYWKA
  Ale dieta to nie wszystko. Czasami składników dostarczanych w jedzeniu może zwyczajnie zabraknąć, bo niedobory są tak duże. Dlatego paznokcie trzeba wzmacniać także od zewnątrz – przyda się odżywka do paznokci, zmiękczające skórki masło, naturalny olejek, maska na dłonie albo krem, który zregeneruje także paznokcie.

Stosowanie żelatyny na paznokcie

Jednym z wartych zauważenia sposobów na wzmocnienie paznokci jest także żelatyna. Ten składnik kuchenny warto wykorzystać także w pielęgnacji. Domowy zabieg wzmacniający paznokcie, przygotowany na bazie żelatyny, pozytywnie zaskoczy swoim działaniem nie jedną osobę.

Czy stosowanie żelatyny na paznokcie to skuteczna domowa kuracja na rozdwajające się i łamliwe paznokcie?

Żelatyna – właściwości kosmetyczne

Żeby zrozumieć kosmetyczne działanie żelatyny, trzeba sobie uświadomić, że jest to zestaw białek i peptydów z kolagenu. A przecież to właśnie kolagen jest jednym z budulców paznokci. Do tego w żelatynie znajdziemy biotynę oraz sole mineralne, które wzmacniają nie tylko paznokcie, ale też np. włosy. Stąd laminowanie paznokci nie jest jedynym zabiegiem, który można przeprowadzić w domu za pomocą tego składnika – istnieje jeszcze coś takiego jak laminowanie włosów.

Jak działa żelatyna na paznokcie?

Zastosowanie żelatyny na paznokcie to bardzo prosty sposób na ich utwardzenie. Zawarte w niej składniki wzmacniają płytkę paznokci i regenerują ją, dzięki czemu zmniejsza się ich łamliwość i przestają się rozdwajać. Eliminuje też kruchość paznokci, uelastyczniając je.

Efekt stosowania żelatyny na paznokcie? Zdrowa, mocna, wygładzona, pełna blasku i odporna na zniszczenia płytka paznokci.

Jak zrobić żelatynową kąpiel dłoni?

Do przygotowania żelatynowej kuracji do paznokci potrzebne są:

 • szklanka wody,
 • 3 łyżeczki żelatyny.

Jak to zrobić? To bardzo proste! Wystarczy zalać żelatynę gorącą wodą i mieszać aż do rozpuszczenia. Następnie ostudzić na tyle, żeby się nie poparzyć. A gdy temperatura żelatynowej kąpieli jest idealna, zanurzyć w niej palce i moczyć je przez przynajmniej 2 minuty. Po takiej kąpieli dłonie trzeba osuszyć i zabezpieczyć odżywczym kremem do rąk. Warto powtarzać taki zabieg przez kolejne 2 tygodnie każdego dnia lub co najmniej co drugi dzień. Wtedy najpewniej zobaczymy efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *