Tabletki na pocenie się – hit czy kit? Jak działają i czy warto?

Autor: Weronika Król

hiperhydroza-co-to-jest.jpg

Nadmierne pocenie – kłopotliwy i nieco wstydliwy problem, który przysparza wielu zmartwień. Powoduje dyskomfort, brak pewności siebie i sprawia, że unikamy kontaktów towarzyskich. Nadmierne pocenie jest przypadłością, którą dziś można już w dużym stopniu zwalczyć. Oprócz antyperspirantów (w tym także w atomizerze, do całego ciała), oraz blokerów potu, które nanosi się na najbardziej narażone na pot punkty skóry, istnieją również tabletki na nadmierną potliwość. Jak działają? Czy tabletki na pocenie są bezpieczne? Co powinny zawierać skuteczne tabletki na pocenie?

Nadmierne pocenie – przyczyny

Wszelkie dolegliwości związane z nadmiernym poceniem się najczęściej pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Do głównych przyczyn wzmożonej potliwości należą:

  • zmiany hormonalne organizmu (dojrzewanie lub menopauza);
  • cukrzyca, choroby nerek, zmiany nowotworowe, nadczynność tarczycy;
  • przyjmowanie leków, które mogą mieć wpływ na układ nerwowy, lub o działaniu termoregulacyjnym (w tym również leków nasennych);
  • nadmierne spożywanie ostrych przypraw;
  • nadużywanie alkoholu, papierosów, kofeiny.

Tabletki na nadmierne pocenie się – co to takiego?

Tabletki na pocenie się to preparaty, które – w przeciwieństwie do preparatów działających na powierzchni i w zewnętrznych warstwach skóry – regulują potliwość „od wewnątrz”. To sprawia, że ilość wydzielanego przez ciało potu maleje.

Tabletki na nadmierne pocenie się – kto może ich używać?

Tabletki zmniejszające pocenie się są dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na tzw. hiperhydrozę, czyli nadmierne wydzielanie potu nie tylko pod pachami czy stopach, ale na powierzchni całego ciała. O hiperhydrozie mówimy wówczas, gdy gruczoły potowe pracują z nasiloną i nieuzasadnioną siłą, czyli wydzielają pot w większej ilości, niż to potrzebne do schłodzenia ciała.

Tabletki na nadmierne pocenie są również rozwiązaniem dla osób, które skarżą się na nadmierną potliwość wybranych obszarów na ciele (dłonie, stopy, pachy), jeśli z tymi przypadłościami nie radzą sobie blokery potu.

Tabletki na nadmierne pocenie się – jak działają?

Tabletki zapobiegające poceniu są w stanie powstrzymać przykre dolegliwości – są ukojeniem dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość dłoni, twarzy lub skóry głowy.

Tabletki przeciw poceniu działają dwutorowo:
  • zmniejszają ilość wydzielanego potu
  • oczyszczają organizm z toksyn, które są powodem przykrego zapachu potu

Tabletki na nadmierne pocenie – co zawierają? [skład]

Najważniejszym i najsilniej działającym składnikiem wielu tabletek hamujących wydzielanie potu jest szałwia lekarska, która zawiera duże stężenie garbników – to one odpowiadają za mniejsze wydzielanie potu przez organizm; ponadto szałwia zmniejsza nerwowość, która również bywa bezpośrednią przyczyną nadmiernej potliwości, a ponadto odkaża organizm, dzięki czemu eliminuje przykry zapach potu na skórze.

Do innych składników ziołowych, hamujących nadmierną ilość potu należą:

  • wyciąg z pokrzywy – działa moczopędnie, odtruwa organizm, usprawnia metabolizm w komórkach;
  • melisa – ma działanie przeciwbakteryjne, zmniejsza stres i nerwowość;
  • skrzyp – ma działanie moczopędne, wspomaga usuwanie soli z organizmu oraz usprawnia naczynia krwionośne.

Tabletki na nadmierne pocenie się – czy są szkodliwe?

Decyzja o rozpoczęciu kuracji za pomocą tabletek na nadpotliwość powinna być podjęta z rozwagą i skonsultowana z lekarzem. Blokowanie wydzielania przez ciało potu, czyli nagłe ograniczenie pocenia się całego ciała może mieć bowiem niekorzystny wpływ na zdrowie: bywa, że tabletki hamujące nadmierne pocenie się zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową w ciele, w ekstremalnych przypadkach powodują przegrzanie organizmu (jego skutki mogą być groźne dla zdrowia).

Tabletki na nadmierne pocenie się – kiedy widać efekty?

Warto pamiętać o tym, że tabletki na nadmierne pocenie się nie zadziałają od razu – kuracja musi potrwać kilka tygodni, dlatego osoby, które latem cierpią na silną potliwość ciała i zdecydowały się na przyjmowanie tabletek hamujących pocenie – powinny zacząć je stosować 3-4 tygodnie przed okresem letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *