Najlepsza pielęgnacja skóry zaczyna się od…

Autor: Weronika Król

Czy wybierasz kosmetyki do twarzy na podstawie wieku? Nie sięgasz po krem, jeśli widzisz na nim cyfrę 40+, 50+ lub inną niezgodną z Twoją liczbą lat? Co Byś powiedziała na pogląd że skóra nie ma wieku. Tak naprawdę przy ocenie stanu skóry nie powinniśmy kierować się metryką. Najlepsza pielęgnacja skóry zaczyna się od dobrej znajomości jej stanu i potrzeb. Podpowiadamy jak je określić.

Wiek skóry i ocena jej stanu

Zapewne już słyszałaś że wiek to tylko liczba i oczywiście ten termin to powiedzenie odnosi się także do skóry. jej Wiek określamy na podstawie jej kondycji. Dlatego kosmetyki powinno się do pielęgnacji powinno się dobierać na podstawie biologicznego wieku skóry. jak go poznać? Przyjrzyj się swojej skórze i uważnie obserwuj, jak reaguje ona na składniki kosmetyczne oraz czynniki zewnętrze.

Obejrzyj ją tak, jakbyś widziała ją po raz pierwszy. zastanów się, czy:

  • Jest gładka o równomiernym kolorycie?
  • Czy przebarwienia spowodowane są fotostarzeniem?
  • Ma pierwsze czy zaawansowane zmarszczki?
  • Ma tendencję do błyszczenia?
  • Czy tworzą się na niej zaskórniki lub krostki?
  • Potrzebuje nawilżenia, ponieważ jest sucha?
  • Jest odpowiednio nawilżona?

Ta obserwacja pozwoli Ci wyciągnąć wiele cennych wniosków, czyli zgromadzić dane co do faktycznych potrzeb Twojej skóry. Jeśli masz ochotę – możesz zanotować wszystko, co spostrzegłaś, np: otwarte pory, drobne naczynka, przebarwienie, suchość na policzkach i inne podobne spostrzeżenia. Będą one podstawą do określenia rodzaju Twojej skóry.

Typy i rodzaje cery – widzisz tu gdzieś swoją?

Powyższe obserwacje powinny pomóc Ci w określeniu rodzaju twojej skóry. mamy kilka rodzajów cery, które omawiamy poniżej.

  • Jeśli budzisz się rano, a Twoja skóra nienaturalnie błyszczy się od nadmiaru sebum, oznacza to, że masz cerę tłustą; ten rodzaj cery jest najbardziej uciążliwy jeżeli chodzi o wygląd w ciągu dnia, jednak ma on niewątpliwą zaletę: nadmiar sebum sprawia, że skóra wolniej się starzeje. Dlatego nawet jeśli łojotok uprzykrza Ci życie wiedz, że z pewnością nie zrobią tego zmarszczki… a przynajmniej nie tak wcześnie, jak innym. Niestety przy cerze tłustej nawet w tej dojrzałej mogą się pojawić okazyjnie wypryski. Mimo chęci ograniczenia sebum nie stosuj wysuszających kosmetyków: nawilżaj ją i podaruj skórze lekki żel-krem.
  • Jeśli Twoja skóra jest cienka, wygląda jak skorupa, brak jej nawilżenia, a czasami się łuszczy i widać na niej suche skórki, a także bywa nieprzyjemnie napięta, to znaczy że jest sucha. Taka skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i zadbania o barierę lipidową naskórka np. kwasem hialuronowym.
  • Wiele osób dostrzega u siebie bardzo często w tak zwanej strefie T (środkowa część twarzy) nadmiar sebum i świecenie, z kolei na policzkach dość niemiłe napięcie skóry. Strefa T to oczywiście obszar czoła brody i nosa. Jeśli u Ciebie także często się ona nienaturalnie świeci to znak że masz cerę mieszaną i powinnaś stosować różne kosmetyki na różne obszary twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest multimasking – stosowanie dwóch różnych masek, innych na strefę T i innych na policzki.
  • Jeszcze innym , dość kłopotliwym rodzajem cery jest naczynkowa. Jej nazwa pochodzi stąd, że ta skóra jest inaczej unaczyniona niż inne, naczynka znajdują się tuż pod skórą, dlatego bardzo łatwo ulegają urazom i tworzą na skórze sieć nieestetycznych pajączków. Ścianki naczynek są bardzo delikatne i kruche, więc często pękają. Takiej cerze towarzyszy często rumień i uczucie gorąca, a nawet niemiłe pieczenie. cera naczynkowa powinna otrzymać kosmetyki przeznaczone stricte do swego rodzaju. Idealnym kosmetykiem będzie łagodzące serum do twarzy, które jednocześnie wzmocni ścianki naczyń krwionośnych.
  • Czegokolwiek nie nałożyłabyś na skórę, to ona reaguje szczypaniem i pieczeniem? Twoja cera jest delikatna i wrażliwa – wymaga kosmetyków hipoalergicznych i uważnej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *