Przyczyny suchości twarzy i ciała. Jak temu zapobiec?

Autor: Weronika Król

Sucha skóra na twarzy i ciele to bardzo częsty problem. Jest szorstka, zaczerwieniona, a nam towarzyszy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Przesuszona cera łatwo ulega podrażnieniom, jest nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a także wody. Może być to objaw przewlekłej choroby, ale nie musi.

Przyczyny nadmiernej suchości skóry to niedobór lipidów w warstwie rogowej i obniżona zdolność wiązania wody z naskórku. Może być to skórek zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Często to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowanych leków, opalania się, niskich temperatur, silnego wiatru.

Na poziom nawilżenia skóry wpływa zróżnicowana dieta i ilość przyjmowanej w ciągu dnia wody. Niektóre osoby mają genetycznie większą skłonność do przesuszania się skóry.

Suchość skóry: czy oznacza chorobę?

Zdarza się, że suchość skóry to nie tylko problem pielęgnacyjny. Może być to sygnał ostrzegawczy od organizmu.

Sucha skóra: objaw cukrzycy

Sucha skóra w przypadku cukrzycy łuszczy się i swędzi. Jest bardziej podatna na zranienia, które goją się o wiele wolniej. Kondycja skóry osób chorych na cukrzycę jest słaba, a wszystko przed nadmiar cukru we krwi. To upośledza układ naczyniowy, przez co skóra jest niedożywiona i niedostatecznie nawilżona.

Naturalna bariera ochronna skóry jest osłabiona, połączona ze świądem i nasilającą się suchością. Odpowiednia higiena i kosmetyki bezzapachowe bogate w emolienty są w stanie przywrócić skórze barierę ochronną i zabezpieczyć ją przed zakażeniami.

Sucha skóra: objaw chorób tarczycy

Schorzenia tarczycy charakteryzują się uczuciem ciągłego zmęczenia, wahaniem masy ciała czy zawrotami głowy. Objawem jest także sucha, wiotka skóra bez witalności. Łuszczy się zwłaszcza na łokciach, kolanach i stopach. Jest ciemna i wysuszona. Wymaga ciągłego nawilżania i zmiękczania.

Sucha skóra: objaw łuszczycy

Na skórze powstają czerwone placki z wysuszonej, złuszczonej skóry. Pojawiają się na stopach, łokciach i kolanach, a następnie na wszystkich fragmentach skóry. Proces przemiany komórkowej jest zaburzony i przyspieszony. Nowe komórki nie nadążają ze złuszczaniem się, przez co na ciele powstają grudy pokryte łuskami. Łuszczyca wymaga odpowiedniej farmakoterapii, jednak można ukoić skórę tłustymi, gęstymi preparatami.

Sucha skóra: atopowe zapalenie skóry

To przewlekła choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się wysuszeniem naskórka i świądem. Objawy nasilają się w przypadku ekspozycji na alergeny czy detergenty, a nawet w trakcie stresu w życiu. W walce pomagają emolienty, które koją i łagodzą skórę, zapobiegając jej przesuszeniu. Należy unikać kontaktu z mydłem.

Pielęgnacja suchej skóry krok po kroku

Sucha skóra szybko ulega procesom starzenia, dlatego trzeba ją nawilżać od środka i na zewnątrz.

  1. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie i stosuj zróżnicowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.
  2. Używaj hipoalergicznych preparatów w codziennej pielęgnacji.
  3. Zrezygnuj ze środków myjących na bazie alkoholu i mydła. Zastąp je delikatnymi preparatami z neutralnym dla skóry pH.
  4. Stosuj filtry UV i zabezpieczaj skórę przed czynnikami atmosferycznymi.