Węgiel aktywny do włosów i twarzy. Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Autor: Weronika Król

wegiel-aktywny.jpg

Węgiel aktywny, nazywany też aktywowanym lub leczniczym, ma wszechstronne zastosowanie w lecznictwie oraz pielęgnacji skóry i włosów. Jest także niezawodnym składnikiem wielu kosmetyków: mydeł, past do zębów i maseczek. Sprawdź, jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny wytwarza się z miazgi drzewnej w temperaturze około 900ºC. Następnie jest aktywowany działaniem pary wodnej lub kwasów po to, żeby nadać mu jak największą powierzchnię adsorpcyjną. Węgiel leczniczy ma postać czarnych tabletek; znany jest także jako składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, dostępny jest też w formie proszku i kapsułek. Gdzie kupić węgiel aktywny? Dostaniesz go w każdej aptece za bardzo małe pieniądze.

Węgiel aktywny – właściwości

Węgiel aktywny ma wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Należą do nich między innymi:

  • pochłania bakterie i substancje toksyczne, które przyczyniają się do biegunek;
  • oczyszcza pory skóry, zmniejsza ich widoczność i hamuje powstawanie zmian skórnych;
  • oczyszcza włosy, ma działanie antybakteryjne i zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy;
  • jest bezpieczny i nie powoduje alergii;
  • pochłania sebum, matuje skórę i reguluje pracę gruczołów łojowych;
  • wybiela zęby i usuwa osad po kawie, herbacie i czerwonym winie.

Węgiel aktywny – zastosowanie

Węgiel aktywny znajduje wiele zastosowań zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Do najpowszechniejszych należą:

  • łagodzi skutki zatruć, bóle żołądka i problemy z trawieniem;
  • koi ranki po ukąszeniach owadów;
  • stanowi naturalny peeling do skóry;
  • może być używany jako maska do twarzy;
  • neutralizuje nieprzyjemny zapach stóp.

Węgiel aktywny w domowej pielęgnacji

Wybielająca pasta do zębów

Wymieszaj łyżeczkę oleju kokosowego z dwoma tabletkami lub kapsułkami węgla aktywnego. Dzięki temu pierwszemu składnikowi pasta będzie miała lepszą konsystencję oraz zyska lepsze właściwości wybielające i antyseptyczne. Papką szczotkuj zęby przez dwie do trzech minut trzy razy w tygodniu tak długo, aż osiągniesz zadowalający cię efekt wybielenia. Uzyskany rezultat podtrzymuj, stosując pastę raz w tygodniu.

Peeling do twarzy i ciała

Kilka porcji proszku wymieszaj z oliwą z oliwek i miodem. W ten sposób otrzymasz peeling do twarzy z małymi drobinkami ściernymi oraz o właściwościach antybakteryjnych, odżywczych, oczyszczających i wygładzających. Peeling z węglem aktywnym stosuj raz w tygodniu pod prysznicem. Pamiętaj o dokładnym zmyciu preparatu z twarzy i nałożeniu kremu nawilżającego.

Szampon do przetłuszczających się włosów

Do szamponu dodaj proszek z tabletki lub kapsułki węgla aktywnego i dokładnie wymieszaj. Takim produktem myj włosy i skórę głowy dwa razy w tygodniu. Dzięki temu pasemka będą czyste, świeże i uniesione przy nasadzie, a skóra głowy nie będzie się przetłuszczać i nie będzie pojawiał się na niej łupież. Jednak po takiej kuracji włosy i skóra głowy mogą być przesuszone.

Maska do cery trądzikowej i zanieczyszczonej

Aby przygotować maskę, potrzebne ci będą: pastylki węgla aktywnego oraz gęsty jogurt, glinka kosmetyczna lub woda. Jak sporządzić taką maskę? Dwie lub trzy tabletki węgla aktywnego połącz z jednym z wybranych przez ciebie składników. Papkę nałóż na twarz, a po 15 minut zmyj letnią wodą. Maskę stosuj dwa razy w tygodniu na całą skórę twarzy lub punktowo. Kosmetyk przygotowany przez ciebie wysuszy zmiany skórne, ale przy dłuższym stosowaniu może podrażnić cerę.

Węgiel aktywny – przeciwwskazania

Przeciwwskazania związane z węglem aktywnym wiążą się przede wszystkim z jego leczniczym działaniem. Nie mogą przyjmować go osoby, które przeszły operację górnej części układu pokarmowego, a także niemowlęta, osoby z zaburzeniami świadomości i niepoprawnymi odruchami obronnymi dróg oddechowych oraz w przypadku zaplanowanego podania odtrutki. Jeśli chodzi o zastosowanie węgla aktywnego w kosmetyce, należy się upewnić, czy produkt nie przesuszy i nie podrażni skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *