Każda dziewczyna, która poważnie myśli o zawodzie makijażystki lub kosmetyczki powinna mieć profesjonalne pędzle do makijażu. Jednak jeśli chcesz malować tylko siebie, to wystarczy ci podstawowy zestaw pędzli do makijażu. Które z nich będą dla ciebie najlepsze? A może bardziej przydadzą ci się inne akcesoria do makijażu?
Pędzle do makijażu a rodzaj włosia
Pędzle do makijażu wykonane są z włosia naturalnego lub z włosia sztucznego. Te pierwsze są idealne do aplikowania kosmetyków sypkich i prasowanych. Umożliwiają nabranie odpowiedniej ilości produktu i równomierne rozprowadzenie go. Pędzle ze sztucznego włosia zaś są sztywniejsze i lepiej nadają się do kosmetyków o płynnej formule. Dzięki nim można precyzyjnie zaaplikować korektor, kremowe cienie lub żelowe eyelinery.
Dobry makijaż to nie tylko pędzle
Makijaż nie zaczyna się tak naprawdę od nałożenia kolorówki, ale o wiele wcześniej. Chodzi mianowicie o pielęgnację skóry. Żaden nawet najlepszy kosmetyk nie będzie dobrze wyglądał na nieoczyszczonej lub nienawilżonej cerze. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniego kremu, maseczki, peelingu i preparatu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym. Następnie należy dobrać kolorówkę, a pod uwagę bierze się: rodzaj cery, odcień skóry, niedoskonałości i charakter makijażu. Dopiero na samym końcu decyduje się o tym, którymi pędzlami uzyska się najlepszy efekt.
Pędzle do makijażu – rodzaje
1. Pędzel do podkładu
Wyróżnia się dwa rodzaje pędzli: do podkładu płynnego i podkładu sypkiego. Pędzle z pierwszej grupy są szerokie i płaskie, mają około 3 cm objętości, a włosie umieszczone jest na długiej rączce. Wykonuje się nim szybkie ruchy z zastosowaniem niewielkiej ilości produktu. Aplikację rozpoczyna się na środkowej części twarzy, a kończy na zewnętrznych jej częściach. Drugi rodzaj pędzli przeznaczony jest do podkładów sypkich. Są szerokie, krótkie i ścięte na płasko. Wykonuje się nimi koliste ruchy, które wcierają kosmetyk w skórę.
2. Pędzle do korektora
Są płaskie, wąskie i mają długie włosie. Maskują takie niedoskonałości jak: cienie pod oczami, przebarwienia, krosty, blizny, popękane naczynka. Jak ich używać? Niewielką ilość korektora w jasnym odcieniu aplikuje się na mankament cery i delikatnie się rozciera. Im większy jest obszar cery do zamaskowania, tym większego pędzla należy użyć.
3. Pędzle do pudru i różu
Dzięki nim zrobimy makijaż twarzy, ale nie pomalujemy nimi oczu. Mają długie i grube włosie osadzone na bardzo krótkich lub długich rączkach (ich długość zależy od producenta). Puder lub róż aplikuje się za ich pomocą poprzez omiatanie i muskanie skóry. Posługujemy się nim tak samo jak pędzlem do podkładu płynnego. Pędzle to są idealne do konturowania twarzy, podkreślają kości policzkowe i dodają twarzy rumieńców.
4. Pędzle do makijażu brwi
Mają krótkie, ścięte pod skosem włosie. Dzięki takiej budowie precyzyjnie podkreślają kształt brwi, uzupełnią ubytki w łuku brwiowym i zapewnią oczom idealną oprawę. Należy stosować je wraz ze specjalnym cieniami, które mają twardszą formułę i są dopasowane do koloru brwi. Jak używać pędzli do brwi? Makijaż rozpoczyna się od środka brwi, w najwyższym ich punkcie, a kończy się w zewnętrznej części łuku brwiowego. Pędzlem wykonuje się szybkie ruchy, które mają dać kreski imitujące włoski.
5. Pędzel do cieni i makijażu ust
Są to pędzle o krótkim włosiu lub zakończone gąbeczką (pacynki). Tymi pierwszymi precyzyjnie pomalujesz konkretny fragment powieki, a pacynkami nałożysz bazowy cień. Istnieją także pędzle do aplikowania eyelinera z małym i dłuższym włosiem, którym precyzyjnie namalujesz kreskę wzdłuż rzęs. Natomiast pędzle do makijażu ust są niewielkie z krótkim włosiem ułożonym w taki kształt, który ułatwia precyzyjne nałożenie szminki.
Jak dbać o pędzle do makijażu?
O pędzle do makijażu dba się ze względów higienicznych. Należy regularnie oczyszczać je z kurzu, resztek kosmetyków, sebum i martwego naskórka, który zbieramy podczas makijażu. Jeżeli nie będziemy robić tego regularnie, to możemy nabawić się trądziku kosmetycznego lub innych skórnych chorób. Zatem jak dbać o pędzle? Codziennie trzeba myć pędzle do podkładu, korektorów i kremów BB, bo to właśnie w nich najszybciej rozwijają się bakterie. Raz na dwa miesiące można oczyszczać pędzle do produktów sypkich.
Do mycia pędzli do makijażu najlepiej jest wykorzystać szare mydło, które rozpuści kosmetyki i usunie bakterie, ale nie uszkodzi naturalnego lub syntetycznego włosia. Pierwszym etapem czyszczenia pędzli jest opłukanie ich pod ciepłą wodą, nałożenie produktu myjącego i spienienie go. Tę czynność powtarza się do momentu uzyskania czystego włosia i wody. Następnie delikatnie odsącza się nadmiar wody, a pędzel układa się na grzejniku lub w suchym miejscu. Nigdy nie ogrzewa się pędzla suszarką, bo gorące powietrze mogłoby go uszkodzić.
Pozostałe akcesoria do makijażu
Oprócz pędzli do makijaż mamy jeszcze kilka gadżetów, którymi można się pomalować. Jest to między innymi Beauty Blender, czyli słynna gąbeczka w różnych kształtach i kolorach. Popularna jest także Silisponge, czyli gąbka z silikonu przeznaczona do nakładania produktów płynnych. Makijaż wykonuje się także za pomocą specjalnych szczoteczek z wygiętą rączką.
Dodaj komentarz