Kwas kojowy – działanie, zastosowanie i efekty

Autor: Weronika Król

Kwas kojowy jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Produkuje go wiele gatunków grzybów i bakterii, można go znaleźć w produktach kuchni azjatyckiej. A jak sprawdza się w kosmetyce, jakie ma właściwości i jak działa na skórę?

Kwas kojowy a przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry (inaczej hiperpigmentacja) to zmiany skórne o różnym kształcie i kolorze. Wynikają z zaburzeń w ilości barwnika – melaniny. Przyczynami ich występowania są między innymi: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, rak skóry, tabletki antykoncepcyjne, ciąża, zioła lub leki. Można się ich pozbyć za pomocą laseroterapii i preparatów wybielających. Jednym z nich jest kwas kojowy.

Kwas kojowy jest bardzo często stosowany w aptecznych i profesjonalnych produktach do rozjaśniania przebarwień. Jego stężenie w przypadku kremu pozostawianego na skórze nie może przekraczać 1%. W ofercie kosmetycznej znajdziemy między innymi wybielające mydła, kremy, żelowe sera.

Jak działa kwas kojowy?

Kwas kojowy ogranicza produkcję melaniny. Dzięki temu melanocyty nie gromadzą się i nie tworzą przebarwień. Lepsze efekty w kuracji kwasem kojowym daje połączenie go z kwasem mlekowym. Ta druga substancja poprawia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry, co przekłada się na lepsze efekty.

Czy wiesz, że…

Kwas kojowy ma wiele innych zastosowań. Oto niektóre z nich:

  • ochrona przed promieniowaniem UV – kwas kojowy został połączony z kwasem TCA i nadtlenkiem wodoru;
  • zwalczanie zakażeń bakteryjnych i grzybiczych;
  • terapie nowotworowe;
  • konserwant w przemyśle spożywczym – ma działanie przeciwutleniające, antyseptyczne i mało toksyczne;
  • przedłuża świeżość kwiatów.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to nie możesz stosować kwasu kojowego. Wszelkie substancje z zewnątrz mogłyby mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie w tym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *