Skwalan w kosmetyce – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Autor: Weronika Król

W naszych kremach, olejkach lub serum często pojawia się jeden składnik: skwalan. Jest tak popularny, że wydaje się być obecny w każdym produkcie, od odżywczych kosmetyków do mycia, przez olejki i sera, aż po balsam do ust. Co to jest skwalan i czy jest cenny dla naszej skóry?

Co to jest skwalan?

Po pierwsze, ważne jest rozróżnienie między skwalanem a skwalenem. Skwalen (z literą e ) jest powszechnym lipidem lub tłuszczem wytwarzanym naturalnie przez organizm człowieka i składnikiem ludzkiego sebum, który pomaga utrzymać nawilżenie skóry.
Z kolei kosmetyczny skwalan jest uwodornioną wersją skwalenu, ponieważ skwalen w swoim naturalnym stanie nie jest stabilny w pielęgnacji skóry. Jest on bardzo ceniony w kosmetologii, gdyż skwalan współgra z większością składników kosmetycznych i jest stosowany jako składnik nawilżający.

Skąd bierze się skwalan w kosmetykach?

Większość skwalanów znajdujących się w kosmetykach pochodzi z roślin, często z oliwek lub trzciny cukrowej. Ten cenny lipid wyróżnia się wśród olejków roślinnych. Skwalan naśladuje naturalnie wytwarzany przez nas skwalen, dlatego ma tendencję do szybkiego wchłaniania i działa dobrze nawet w przypadku wrażliwej skóry. Ma też lżejszą formułę, więc jeśli dla Twojej cery większość olejów jest zbyt tłusta, spróbuj zamienić je na skwalan. Jest tak samo nawilżający, a jednocześnie przyjemny na skórze.

Kto powinien stosować skwalan?

Pokochają go osoby ze skłonnością do przesuszeń na skórze, w tym także skóra pozbawiona naturalnych olejków lub lipidów, doskonale sprawdza się w przypadku skóry odwodnionej. Skwalan działa jako emolient, który może nawilżyć i poprawić miękkość i gładkość skóry. Osoby z odwodnioną skórą zauważą różnicę niemal od razu po zastosowaniu skwalanu! Warto dodać, że skwalan ma stosunkowo niski potencjał wywoływania podrażnień, dlatego poleca go również osobom z cerą skłonną do nadwrażliwości, trądziku różowatego, łuszczycy lub egzemy.

Czy skwalan działa przeciwstarzeniowo?

Skwalan nie opóźnia starzenia się skóry. Kosmetolodzy twierdzą, ze od tego mamy inne substancje, takie jak retinol, witamina C czy kolagen. Jednak każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia, aby uzyskać młodzieńczą witalność i miękkość. Niewątpliwie bardzo pomaga skórze dojrzałej, ponieważ z wiekiem ma ona ma tendencję do wytwarzania mniej sebum i silniej się przesusza.

Jak włączyć skwalan do swojej pielęgnacji?

Oprócz czystych olejków ze skwalanem (najlepszy jest olej jojoba), skwalan znajdziesz również w nawilżających płynach myjących, oraz serum do twarzy. Warto włączyć go do pielęgnacji, ponieważ jego lekka formuła i przyjemna konsystencja sprawia, że olejek ze skwalanem jest uniwersalny i może być stosowany zarówno w dzień, jak i w nocy. Nadaje się pod każdy krem do twarzy, ale może też być używany samodzielnie na suche miejsca na ciele, suche końce włosów lub dodawany do podkładu , aby uzyskać efekt rozświetlający.

Czy jest ktoś, kto nie powinien stosować skwalanu?

Pomimo tego, że nie zatyka porów, warto jeśli masz trądzik lub bardzo tłustą cerę, stosowanie czystego skwalanu może nie poprawić kondycji. Zamiast niego, spróbuj lekki krem nawilżający ze skwalanem. Doskonale nada się też probiotyczny żel do twarzy ze skwalanem, który jest przyjazny dla trądzikowej skóry i ma żelową konsystencję, więc natychmiast wnika w skórę.