Kąpiel parowa twarzy ‒ czy warto? Domowa parówka na twarz krok po kroku

Autor: Weronika Król

Kąpiel parowa (parówka) na twarz to jeden z etapów wielu zabiegów oczyszczających w gabinecie kosmetycznym. Równie dobrze można ją stosować w domu jako samodzielny zabieg upiększający. Na czym polega domowa parówka na twarz i jak ją przeprowadzić krok po kroku? Jakie efekty daje domowa parówka na twarz oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania? Jak często stosować domowe parówki na twarz?

Na czym polega domowa parówka na twarz?

Parówka na twarz to popularny zabieg rozpulchniania skóry za pomocą pary. Może stanowić wstęp do manualnego zabiegu oczyszczającego w gabinecie kosmetycznym lub samodzielny zabieg. Rozgrzanie skóry pomaga pozbyć się zarówno ropnych krost, jak i zaskórników. Ale parą, zwłaszcza wzbogaconą ziołowymi dodatkami, można zdziałać o wiele więcej. Co konkretnie?

Domowa parówka na twarz ‒ efekty

Wykonywana regularnie kąpiel parowa to antidotum dla skóry. Para bez żadnych dodatków pomaga odblokować zaczopowane łojem pory skóry, usuwa z nich zalegające zanieczyszczenia i odkaża je oraz zmniejsza skłonność do zmian zapalnych. Ponadto poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu szara, zmęczona cera nabiera zdrowego kolorytu.

Wystarczy dodać do wody odrobinę ziół (najlepiej w postaci naparu), aby zwykła parówka stała się zabiegiem pielęgnacyjnym. Rodzaj ziół zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć:

  • Podrażnienia i zaczerwienienia przy cerze suchej i wrażliwej złagodzi bratek i rumianek dodane do wody w równych ilościach.
  • Bladość skóry zniweluje parówka z dodatkiem wyciągu z pokrzywy lub rozmarynu, które poprawiają ukrwienie.
  • Zanieczyszczoną cerę oczyści kwiat lipy lub tymianku pospolitego, które działają antyseptycznie i zmniejszają ropne wykwity.
  • Rozszerzone pory ściągnie wyciąg z szałwii, a błyszczenie cery zniweluje skrzyp polny.
  • Skórę przesuszoną nawilży dzika róża, która dodatkowo zmniejszy jej napięcie.

Domowa parówka na twarz krok po kroku

Niezależnie od typu skóry przepis na parówkę zawsze jest taki sam. Do zabiegu nie potrzeba specjalistycznych akcesoriów: wystarczy miska lub płaski garnek, ręcznik i wrząca woda – czysta lub z ziołowymi dodatkami.

  1. Przed parówką należy wykonać demakijaż i nałożyć peeling, który usunie martwy naskórek. W zależności od typu skóry może to być peeling ziarnisty lub enzymatyczny.
  2. Gdy skóra jest już dokładnie oczyszczona, należy zagotować wodę, przelać wrzątek do naczynia i ustawić na stole w taki sposób, aby można było się nad nim bez trudu pochylić. Trzeba przy tym zachować bezpieczną odległość od naczynia, to znaczy około trzydziestu, czterdziestu centymetrów.
  3. Pochylamy się nad naczyniem i nakrywamy głowę cienkim ręcznikiem tak, aby stworzyć nad sobą namiot. Jeżeli ciepło jest trudne do zniesienia, nadmiar pary można co jakiś czas wypuszczać poprzez odchylenie ręcznika.
  4. W zależności od rodzaju cery parówka może trwać od dwóch, trzech minut (skóra wrażliwa lub sucha) do maksymalnie dziesięciu, piętnastu minut (cera trądzikowa). Aby zakończyć zabieg, należy osuszyć wilgotną od pary skórę poprzez przyłożenie ręcznika (pocieranie mogłoby podrażnić skórę), przetrzeć ją tonikiem i wreszcie nałożyć krem, a jeszcze lepiej maseczkę.
  5. Po zabiegu twarz będzie rozgrzana i zaczerwieniona, dlatego warto go wykonywać wtedy, gdy nie musimy wychodzić z domu. Przez godzinę nie należy wystawiać twarzy na chłodne powietrze.

Jak często stosować domowe parówki na twarz?

Kąpiel parowa twarzy nie jest zabiegiem, który może być wykonywany bez ograniczeń. Częstotliwość zabiegów zależy od typu i problemów skóry. Skórze normalnej wystarczy jeden zabieg co siedem, dziesięć dni, suchej i wrażliwej – jeden na dwa tygodnie, a skóra tłusta, łojotokowa i trądzikowa potrzebuje nawet dwóch, trzech zabiegów w tygodniu.

Domowa parówka na twarz ‒ wskazania i przeciwwskazania

Parówka na twarz jest dozwolona niemal przy każdym typie cery. Sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry tłustej i łojotokowej oraz normalnej, suchej i umiarkowanie wrażliwej. Za to zabieg nie jest zalecany przy cerze bardzo wrażliwej, alergicznej, atopowej i  naczynkowej. Z kąpieli parowej należy zrezygnować w przypadku nadciśnienia tętniczego, jaskry, miażdżycy tętnic i stanów zapalnych skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *