Czy opalanie się jest bezpieczne? Wpływ promieniowania słonecznego UVA i UVB na skórę

Autor: Weronika Król

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób dermatologicznych. Mimo to ma więcej wad niż zalet. Jakie są rodzaje promieniowania UV oraz jaki jest jego pozytywny i negatywny wpływ na skórę? Jak ją chronić przed promieniowaniem UV?

Rodzaje promieniowania UV

Wyróżniamy trzy typy promieniowania UV: UVA, UVB i UVC.

  • Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego UV, które dociera na ziemię. Jego natężenie jest stałe niezależnie od pory roku i zachmurzenia. Promienie UVA mają zdolność przenikania przez chmury, szkło i ludzki naskórek. To właśnie one wnikają w głębokie warstwy naskórka i docierają aż do komórek skóry właściwej. Promienie UVA mają negatywny wpływ na kondycję skóry: przyspieszają starzenie i mogą powodować zmiany nowotworowe.
  • Promieniowanie UVB to pozostałe 5% promieniowania UV. Jego natężenie jest najsilniejsze latem, w godzinach największego nasłonecznienia. W przeciwieństwie do UVA promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez szyby i chmury, ale wnika w skórę (przez naskórek). Odpowiada za opalanie skóry, bolesność po opalaniu, poparzenia i zmiany nowotworowe. Oba typy promieniowania są emitowane także przez lampy w solariach.
  • Promieniowanie UVC nie ma wpływu na skórę, ponieważ jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową.

Pozytywny wpływ promieniowania UV na skórę

Promieniowanie słoneczne syntezuje witaminę D3, która jest odpowiedzialna za stymulowanie pracy układu immunologicznego, prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz zdrowie kości i zębów. Kąpiel słoneczna (obowiązkowo z filtrem) może łagodzić przebieg reakcji alergicznych oraz chorób skóry, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i trądzik. Ponadto słońce poprawia nastrój i pomaga walczyć ze stanami depresyjnymi.

Negatywny wpływ promieniowania UV na skórę

Promieniowanie UV a fotostarzenie skóry

Niestety, promieniowanie UV może przynieść skórze więcej szkody niż pożytku. Słońce jest głównym sprawcą starzenia się skóry. Uważa się, że gdyby nie wpływ światła słonecznego, objawy starzenia się skóry byłyby widoczne w dużo bardziej zaawansowanym wieku.

Promienie UVA są odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które prowadzą do fotostarzenia skóry. Za ich sprawą zanikają fibroblasty, co spowalnia produkcję kolagenu i osłabia włókna elastyny (oba te białka nadają skórze gęstość, jędrność i elastyczność). W konsekwencji skóra wiotczeje, mnożą się bruzdy i zmarszczki, a owal twarzy opada.

Promieniowanie UV a oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne, inaczej rumień posłoneczny, są następstwem nadmiernej ekspozycji na słońce. Pojawiają się już kilka godzin po przedawkowaniu promieniowania UV oraz towarzyszy im ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry. W poważniejszych przypadkach poparzenie słoneczne może wiązać się z gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami.

Skutecznym sposobem na takie dolegliwości są zimne okłady i aplikacja chłodzącego, łagodzącego preparatu po opalaniu. Godne polecenia będą kosmetyki na bazie nawilżających i kojących substancji, takich jak aloes, alantoina i pantenol. Rumień posłoneczny z powodzeniem leczą także produkty nabiałowe, na przykład śmietana lub jogurt naturalny. Mimo zaleczenia objawów na skórze mogą pozostać wyraźne przebarwienia.

Promieniowanie UV a nowotwory skóry

Najbardziej niebezpiecznym skutkiem ubocznym nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV są zmiany nowotworowe. Długotrwałe wystawianie ciała na słońce może przyczyniać się do powstawania pieprzyków i posłonecznego rogowacenia skóry, które niekiedy przekształcają się w raka skóry.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Podstawowym zabezpieczeniem przed słońcem są kremy z filtrem przeciwsłonecznym; stopień ochrony należy dopasować do fototypu skóry i częstotliwości przebywania na słońcu. Ciało eksponujemy stopniowo: zaczynamy od małej dawki słońca i wysokiego filtra, aby później wydłużyć czas opalania i zmienić faktor na niższy. Aplikację należy ponawiać co dwie godziny lub po każdej kąpieli.

Ponadto obowiązkowo unikamy opalania w porze najsilniejszego nasłonecznienia, czyli między godziną 12.00 a 15.00. Latem pamiętamy o przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Na co dzień wybieramy podkłady, pudry i pomadki do ust z filtrem, które pomogą nam spowolnić przykry proces fotostarzenia skóry twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *