Kosmetyczne oleje i olejki w ostatnich latach zyskały ogromną popularność, bo nic nie działa lepiej od nich na skórę i włosy. Do niedawna olejkami nazywano wyłącznie pachnące olejki eteryczne, ale obecnie na skutek ogromnej popularności olejów tłoczonych z ziaren i pestek powstał termin „naturalne olejki kosmetyczne” – dziś opowiemy, dlaczego nie powinno ich zabraknąć w pielęgnacji. Obalimy błędne myślenie, że wszystkie olejki kosmetyczne są takie same i nie różnią się od siebie, wiec wystarczy kupić ten najtańszy. Dziś wyjaśnimy, o co chodzi z olejami, olejkami i ich rodzajami.
Olej a olejek – to nie to samo!
Oleje roślinne są szeroko wykorzystywane w kosmetykach. Pozyskiwane są z nasion, pestek, a nawet miąższu owoców pochodzących często z upraw ekologicznych, a następnie tłoczone na zimno dla zachowania wszystkich cennych wartości biologicznych, witamin, związków mineralnych, fitosteroli i flawonoidów. Olejki kosmetyczne są obecnie dodawane do wszystkich kosmetyków – stają się głównymi składnikami balsamów, kremów, emulsji, preparatów o pielęgnacji włosów, pomadek do ust. Choć oczywiście najcenniejsze są czyste i naturalne, certyfikowane oleje kosmetyczne.
W zależności od rodzaju oleju mają właściwości odżywcze, nawilżające, regenerujące oraz pielęgnujące.
Nazwa olejki do niedawna była zarezerwowana wyłącznie olejkom eterycznym, czyli mieszaninom wszelkiego rodzaju cennych substancji organicznych o lotnych właściwościach, i mocnym zapachu, które są pozyskiwane z roślin. Olejki eteryczne otrzymuje się na drodze destylacji danej rośliny z parą wodną. Intensywny zapach to charakterystyczna cecha tych olejków. Często mają one bardzo złożony skład, są cenione za właściwości lecznicze, są wykorzystywane jako substancje aktywne oraz jako konserwanty kosmetyczne.
Oleje − zastosowanie i właściwości
Oleje, czyli dziś określane najczęściej jako “naturalne olejki kosmetyczne” są niczym innym jak olejami, które wytłacza się z nasion i pestek wszelkich roślin, z których w ogóle da się pozyskać ten cenny i wartościowy olej. Nie są poddawane rafinacji i są tłoczone na zimno, wiec zachowują cenne związki pielęgnacyjne (witaminy, minerały, flawonoidy, fitosterole). Cechą charakterystyczna olejków jest oczywiście obecność kwasów tłuszczowych omega. W zależności od rodzaju oleju rodzaj i proporcje kwasów tłuszczowych różnią się i dlatego olejki mają tak różnorodne działanie. W jednych dominują kwasy jednonienasycone, w innych wielonienasycone, a ich proporcje i rodzaje różnie się rozkładają. To dlatego jeden olejek może doskonale działać na suche włosy, inny na grube, ciężkie i przetłuszczające się. Podobnie jest z cerą – olejki można dobierać do jej typu, ponieważ każdy ma nieco inne działanie i skład.
Oleje, które mają w swojej budowie nasycone kwasy tłuszczowe to olej kokosowy, palmowy, bawełniany.
Nienasycone kwasy tłuszczowe występują w olejach: migdałowym, rycynowym, z awokado, rzepakowym, z krokosza barwierskiego, arganowym. Oleje nienasycone mają większą wartość biologiczną, lepiej wchłaniają się przez skórę, są mniej tłuste.
Najlepsze, naturalne olejki kosmetyczne
Olej arganowy
„Złoto Maroka” to jego inna, popularna nazwa. Jego ojczyzną jest właśnie Maroko, gdzie słynie jako główny uprawiany surowiec i przynosi krajowi niemałe pieniądze. Uważa się go tam za dumę narodową, a król Maroka zlecił obszerne badania nad właściwościami oleju arganowego, Okazało się, że to jeden z najcenniejszych olejków kosmetycznych świata i obecnie najlepiej przebadany. Jego właściwości odmładzające i regenerujące zaskakują. Olej arganowy bogaty jest w witaminę E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Działa na skórę wygładzająco, regenerująco i antyseptycznie. Idealny dla każdego rodzaju skóry: nawilża, wygładza zmarszczki i pomaga pozbyć się trądziku!
Olej z awokado
Olej ze smaczliwki pospolitej, czyli pozyskany z miąższu awokado to ratunek dla suchej skóry i włosów wysokoporowatych, zniszczonych, bez sprężystości. Dobrze się wchłania. Jest cenionym olejem ze względu na zawartość aminokwasów, oraz szeregu witamin: olejek z awokado jako jedyny ma aż 7 cennych witamin (A-B-D-E-H-K-PP). Jest też źródłem naturalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonale odżywia skórę oraz włosy, a także zatrzymuje przez naskórkową utratę wody. Olej z awokado wykorzystywany jest jako składnik wyrobów kosmetycznych wspomagających leczenie łuszczycy i egzemy.
Olej jojoba
Naturalny olejek kosmetyczny, który jest dość zadziwiający ze względu na budowę i właściwości: w rzeczywistości jest płynnym woskiem i cechuje go bogactwo składników odżywczych – witamin, skwalanu i kwasów tłuszczowych. Doskonale wchłania się przez skórę, ma naturalny filtr przeciwsłoneczny, a także zbliżoną budowę do ludzkiego sebum. Olejek jojoba doskonale dopasowuje się do rodzaju cery, leczy trądzik, nawilża i koi suchą skórę i działa korzystnie na osłabione włosy.
Olejki eteryczne jako substancje aktywne w kosmetykach
Olejki eteryczne to całkiem inna grupa w pielęgnacji skóry. Wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i są skutecznymi antyseptykami, majką działanie przeciwzapalne, wiele z nich rozgrzewa i pobudza mikro-krążenie. Dodaje się je w niewielkich ilościach do kosmetyków lub produktów typu DIY. Są cenione w aromaterapii, a także, ze względu na intensywną woń często są składnikiem kosmetyków poprawiające zapach. Są też doskonałymi konserwantami w naturalnych kosmetykach.
Dodaj komentarz