Czy tabletki na piękne włosy, skórę i paznokcie działają?

Autor: Weronika Król

Suplementacja to popularny sposób wsparcia pielęgnacji. Jak działają tabletki na mocne włosy i paznokcie? Dowiedz się, co powinny zawierać dobre suplementy pielęgnacyjne i w prosty sposób zadbaj o zdrowie swoich włosów.

Piękno nie jest dziełem przypadku, ale wypadkową różnych działań – tego, co jemy, jakie kosmetyki stosujemy, a także suplementacji. W przypadku włosów i paznokci, którym często brakuje składników odżywczych, stosowanie suplementów może pomóc szczególnie.

Suplementy na włosy, skórę i paznokcie

Stosowanie tabletek na włosy jest dobrym pomysłem, jeśli tylko nie traktujemy suplementacji jako zamiennika zrównoważonej diety i pielęgnacji. To dodatek i wsparcie, ale nadal najważniejsze jest zdrowe odżywianie i stosowanie odżywek, masek lub olejów.

Suplementy mimo wszystko mogą pomóc. Niepozorne tabletki na włosy, skórę i paznokcie zawierają skoncentrowaną dawkę składników odżywczych, których potrzebujemy. Co ważne, wielu z nich nie jesteśmy w stanie dostarczyć w diecie, a ich stosowanie zewnętrzne np. w odżywkach niewiele daje. W tym przypadku zdecydowanie wygrywa suplementacja.

Tabletki na piękne włosy – wskazania

Kto powinien sięgnąć po tabletki na włosy i paznokcie? Z reguły nie mamy aż tak dużych problemów z włosami, skórą lub paznokciami i wystarcza standardowa pielęgnacja. Zdarzają się jednak sytuacje, w których suplementy są wskazane. Po tabletki na włosy, skórę i paznokcie sięgajmy, gdy mamy:

 • problem z nadmiernie wypadającymi włosami,
 • bardzo mocno zniszczone i rozdwojone włosy,
 • łamliwe, rozdwajające się i kruche paznokcie,
 • przewlekły, trudny do wyleczenia trądzik,
 • sucha, ziemista, pozbawiona blasku cera.

Co powinny zawierać tabletki na włosy?

Bardzo ważny przy wyborze suplementu jest skład tabletek na włosy i paznokcie, ponieważ od niego zależy ich działanie. Wybór takich produktów jest duży, ale sięgajmy po te, które zawierają duże ilości niezbędnych włosom składników odżywczych. Jakich?

 1. Biotyna – (witamina B7) najpopularniejsza w kosmetykach do włosów, skóry i paznokci, ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie i łatwo przyswajalna. Wzmacnia paznokcie, zagęszcza włosy, hamuje ich wypadanie.
 2. Kwas foliowy – (witamina B9) wraz z innymi witamina z grupy B uczestniczy w budowie krwinek czerwonych, a te są dla włosów i skóry bardzo ważne, bo dostarczają tlen i składniki odżywcze do każdej komórki naszego ciała. To składnik, który rewelacyjnie wspiera pielęgnację.
 3. Kwas pantotenowy – (witamina B5) jest niezbędny dla prawidłowego procesu pigmentacji włosów, czyli zapobiega siwieniu. Ma też wpływ na kondycję skóry oraz paznokci, chroniąc je przed starzeniem się.
 4. Krzemionka – czyli krzem, jeden z najważniejszych minerałów potrzebnych skórze, włosom i paznokciom. Wzmacnia i odżywia, a szukać warto go w czystej formie lub pod postacią np. wyciągu ze skrzypu.
 5. Cynk – jest minerałem bardzo ważnym dla włosów (tuż obok krzemu). Szukajmy go w suplementach, ponieważ niedobory cynku znacznie pogarszają stan włosów.
 6. Aminokwasy siarkowe – (np. L-cysteina, L-metionina) zawierają potrzebną włosom i paznokciom siarkę, a przede wszystkim są cegiełką, która je buduje. Odpowiadają za odbudowę zniszczeń.
 7. Żelazo – niedobory tego składnika mineralnego mogą osłabiać cały organizm, a więc również włosy, skórę oraz paznokcie.

Tabletki na włosy z pokrzywą i skrzypem

Bardzo popularne są suplementy pielęgnacyjne takie jak tabletki z pokrzywą i skrzypem. Te dwa zioła są faktycznie źródłem wielu potrzebnych włosom, skórze i paznokciom składników odżywczych (biotyny, krzemu, cynku). Warto zatem sięgać po tabletki na włosy, skórę i paznokcie, w których znajduje się dużo ekstraktów ziołowych – nie tylko z pokrzywy i skrzypu, ale również łopianu, tataraku i indyjskiego bhringraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *