Kwas kojowy jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Produkuje go wiele gatunków grzybów i bakterii, można go znaleźć w produktach kuchni azjatyckiej. A jak sprawdza się w kosmetyce, jakie ma właściwości i jak działa na skórę?
Kwas kojowy a przebarwienia skóry
Przebarwienia skóry (inaczej hiperpigmentacja) to zmiany skórne o różnym kształcie i kolorze. Wynikają z zaburzeń w ilości barwnika – melaniny. Przyczynami ich występowania są między innymi: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, rak skóry, tabletki antykoncepcyjne, ciąża, zioła lub leki. Można się ich pozbyć za pomocą laseroterapii i preparatów wybielających. Jednym z nich jest kwas kojowy.
Kwas kojowy jest bardzo często stosowany w aptecznych i profesjonalnych produktach do rozjaśniania przebarwień. Jego stężenie w przypadku kremu pozostawianego na skórze nie może przekraczać 1%. W ofercie kosmetycznej znajdziemy między innymi wybielające mydła, kremy, żelowe sera.
Jak działa kwas kojowy?
Kwas kojowy ogranicza produkcję melaniny. Dzięki temu melanocyty nie gromadzą się i nie tworzą przebarwień. Lepsze efekty w kuracji kwasem kojowym daje połączenie go z kwasem mlekowym. Ta druga substancja poprawia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry, co przekłada się na lepsze efekty.
Czy wiesz, że…
Kwas kojowy ma wiele innych zastosowań. Oto niektóre z nich:
- ochrona przed promieniowaniem UV – kwas kojowy został połączony z kwasem TCA i nadtlenkiem wodoru;
- zwalczanie zakażeń bakteryjnych i grzybiczych;
- terapie nowotworowe;
- konserwant w przemyśle spożywczym – ma działanie przeciwutleniające, antyseptyczne i mało toksyczne;
- przedłuża świeżość kwiatów.
Pamiętaj! Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to nie możesz stosować kwasu kojowego. Wszelkie substancje z zewnątrz mogłyby mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie w tym okresie.
Dodaj komentarz