Ułóż plan pielęgnacji włosów. Kosmetyki, sposoby pielęgnacji, składniki

Autor: Weronika Król

Pielęgnacja włosów dla niektórych dziewczyn może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Jeżeli i ty jesteś w tej grupie, to sprawdź, jak skutecznie i w prosty sposób pielęgnować włosy. Ułóż własny plan stosowania produktów, dobierz najlepsze kosmetyki i zadbaj o skuteczne składniki.

Porowatość włosów – czy wiesz, jaką masz?

Zanim kupisz kosmetyki do pielęgnacji włosów, określ ich porowatość i rodzaj, sprawdź, jakie składniki będą dla nich najlepsze oraz jak do tej pory wyglądała twoja pielęgnacja. Abyś miała jak najbardziej ułatwione zadanie, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 1. Jaka jest porowatość twoich włosów?
 2. Czy twoje włosy są gęste, grube, cienkie, rzadkie?
 3. Czy masz problem ze skórą głowy?
 4. Jaka jest struktura twoich włosów (kręcone, falowane, czy proste)?
 5. Jak do tej pory dbałaś o włosy?
 6. Jakich kosmetyków używałaś?
 7. Czy masz jakieś inne problemy, które mogłyby wpłynąć na stan włosów?

Zrób rozeznanie w twojej kosmetyczce

Przejrzyj wszystkie szampony, maski, odżywki i inne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Podziel je na kilka grup: szampony oczyszczające, szampony do codziennego stosowania, odżywki/maski emolientowe, proteinowe lub humektantowe, wcierki, sera, ampułki. Następnie sprawdź składy tych kosmetyków. W zależności od rodzaju skóry głowy i włosów dobierz takie, które będą dokładnie pielęgnowały twoją fryzurę.

A teraz najważniejsze: CEL

Na początku pielęgnacji określ cel, który chcesz osiągnąć. Co oznacza dla ciebie pojęcie piękne włosy? Może są to mocne pasemka, którym nie będą zagrażać żadne szkodliwe czynniki z zewnątrz? A może po prostu liczy się dla ciebie wygląd: lśniące pasemka, podatność na układanie, ekstremalne wygładzenie. Na samym początku najlepiej jest zająć się jednym lub dwoma celami, a dopiero potem znaleźć przyczynę problemu i skupić się na jej rozwiązaniu.

Jakich metod do pielęgnacji włosów użyć?

Innych sposobów będą używać osoby z przetłuszczającą się skórą głowy, kręconymi włosami, farbowanymi pasemkami… Dobrze się sprawdzą:

 • metoda OMO;
 • stosowanie wcierek lub płukanek;
 • wzmacnianie włosów henną;
 • używanie delikatnych szamponów;
 • olejowanie włosów;
 • kuracje w salonach fryzjerskich.

Plan pielęgnacji włosów

Jeżeli rozpoczynasz pielęgnację włosów ze ściśle ułożonym planem, to pamiętaj, aby niektóre informacje zapisywać. Na pewno przydadzą ci się: daty mycia, zastosowane kosmetyki i uzyskane efekty. Możesz wszystko zapisywać w formie tabel podzielonych na dni tygodnia, rodzaje użytych produktów lub konkretne czynności (np. mycie, odżywianie, stylizacja).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *