Jak dbać o włosy? Sposoby na zniszczone i rozdwojone końcówki

Autor: Weronika Król

Zniszczone i rozdwojone końcówki są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji włosów oraz częstego stosowania suszarki, a także farbowania i prostowania. Zniszczone końcówki warto podciąć i dobrze odżywić zarówno od zewnątrz ‒ za pomocą olejku do włosów, jak i od środka ‒ poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jak myć i suszyć włosy, aby nie pogorszyć ich kondycji? Jakie są sposoby na zniszczone i rozdwojone końcówki? Jakie oleje do włosów i dieta są polecane na zniszczone i rozdwojone końcówki? Czy domowa maseczka z jajka pomoże na zniszczone i rozdwojone końcówki?

Jak myć i suszyć włosy?

Nie należy myć włosów pod gorącą wodą ‒ warto to robić pod wodą letnią. Z kolei do płukania używamy chłodnej wody, która domyka łuski włosów, a tym samym sprawia, że końcówki są mniej podatne na zniszczenia. Bezpośrednio po myciu nie należy suszyć włosów suszarką, ponieważ wtedy bardziej się niszczą.

Włosy suszymy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, z odległości co najmniej 15 cm. Nawiew najlepiej ustawić na najniższą możliwą temperaturę. Jak powiedzieliśmy, wysoka temperatura powoduje otwieranie łuski włosa, przez co włosy stają się bardziej podatne na zniszczenie, a ich końcówki na rozdwojenie. Od czasu do czasu warto dać włosom odpocząć od suszarki, na przykład w czasie wakacji albo w weekend, i poczekać, aż wyschną same.

Sposoby na zniszczone i rozdwojone końcówki:

  • regularne podcinanie końcówek u fryzjera;
  • nawilżanie włosów za pomocą olejów i maseczek;
  • ograniczenie stosowania suszarki, lokówki i prostownicy do włosów oraz farbowania włosów;
  • zdrowa dieta;
  • delikatne traktowanie włosów podczas czesania i innych zabiegów.

Podcinanie zniszczonych i rozdwojonych końcówek

Czasami końcówki włosów są tak zniszczone, że nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do fryzjera. Dobry fachowiec oceni, czy włosy potrzebują radykalnego cięcia, czy jedynie delikatnego podcięcia zniszczonych końcówek. Profesjonalne cięcie ostrymi nożyczkami ostatecznie rozwiąże problem.

Oleje do włosów na zniszczone i rozdwojone końcówki

W trosce o dobrą kondycję końcówek włosów warto sięgnąć po oliwę z oliwek lub olejek rycynowy, arganowy bądź kokosowy. Wszystkie one mają właściwości odżywcze i regenerujące. Doskonale nawilżają i nabłyszczają włosy, które dzięki temu są mniej podatne na uszkodzenia.

Domowa maseczka z jajka na zniszczone i rozdwojone końcówki

Jajka bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd włosów. Dlaczego? Ponieważ są bogatym źródłem białka i niezbędnych kwasów tłuszczowych, czyli składników, które mogą wspomóc walkę z rozdwojonymi końcówkami. Maseczkę z jajka warto stosować regularnie, na przykład raz w tygodniu. Przed jej nałożeniem należy dokładnie rozczesać włosy.

Jak przygotować maseczkę z jajka na zniszczone i rozdwojone końcówki? Wystarczy zmieszać żółtko z oliwą z oliwek (2-3 łyżki) i miodem (1 łyżka). Następnie należy nałożyć maseczkę na wilgotne włosy, a po upływie pół godziny spłukać ją i umyć włosy łagodnym szamponem. Regularnie stosowana maska sprawi, że włosy staną się gładsze i mniej łamliwe.

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta na zniszczone i rozdwojone końcówki

Prawidłowa dieta ma zbawienny wpływ na cały organizm, w tym na stan włosów. Aby były zdrowe i lśniące, warto wzbogać swój jadłospis o produkty bogate w witaminy A, E i z grupy B oraz w cynk, żelazo i miedź. Ponadto należy zaopatrzyć się w gotowe suplementy diety zawierające skrzyp (do kupienia w aptece).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *