Wiele osób zmaga się z problemem wypadania włosów. Każdego dnia wszyscy gubimy około 100 włosów, co jest całkowicie normalne. Jednak jeżeli wypada ich więcej, warto sprawdzić, co może być tego przyczyną. Dlaczego włosy wypadają? Jak temu zapobiec?
Przyczyny wypadania włosów
Może być ich mnóstwo, a są to między innymi:
- zaburzenia hormonalne,
- niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
- przewlekły stres,
- niektóre przyjmowane leki,
- zatrucia,
- niedobór witamin,
- błędy pielęgnacyjne.
Zaburzenia hormonalne są bardzo częstą przyczyną wypadania włosów. Dotyczy to kobiet w okresie menopauzy lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Choroby tarczycy sprawiają, że włosy stają się cienkie, przerzedzone i suche. Dzieje się tak przy niedoczynności. Natomiast przy nadczynności tarczycy pojawia się łysienie plackowate lub uogólnione.
Niedobory białka, cynku, żelaza czy cennych aminokwasów również ma wpływ na łysienie i wypadanie włosów. Bardzo groźne dla włosów są diety jednoskładnikowe, np. bezmięsne czy niskobiałkowe. Przyczyną utraty włosów może być także anemia. Nie zaleca się stosowania żadnych diet bez konsultacji z lekarzem.
Po kilku tygodniach od zatrucia np. rtęcią, arsenem, złotem czy kwasem bornym wypadają wszystkie włosy, a odrastają dopiero po około 2 miesiącach. Jeżeli podejrzewasz u siebie zatrucie, jak najszybciej udaj się do szpitala.
Przewlekły stres powoduje wypadanie włosów. Mogą być osłabione również przez niekontrolowane drapanie głowy, co może mieć podłoże psychiczne. Postaraj się jak najwięcej relaksować, ćwiczyć, chodzić na spacery. Jeżeli stres stanowi większość Twojego życia, udaj się do specjalisty.
Błędy w pielęgnacji to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów. Jeżeli pielęgnacja jest dobrana nieodpowiednio, włosy będą znacznie słabsze, kruche, przez co zaczną łamać się i wypadać.
Dobrze dobrane kosmetyki sprawią, że pasma przestaną się przerzedzać. Warto ograniczyć modelowanie włosów z użyciem wysokiej temperatury, farbowanie, rozjaśnianie czy inne zabiegi chemiczne.
Sposoby na wypadanie włosów
Na szczęście istnieją sposoby, które zmniejszą wypadanie włosów. Najpierw jednak udaj się do lekarza, żeby zdiagnozować przyczynę i dopiero dobierz odpowiednią metodę.
1. Witaminy na wypadanie włosów
Suplementacja i dostarczanie witamin w pożywieniu ograniczą wypadanie włosów. Regularne przyjmowanie cennych składników odżywczych wzmocni odporność pasm i zabezpieczy je przed szkodliwymi czynnikami. Będą mocniejsze, zdrowsze i podatne na zniszczenia.
Najlepiej sprawdzą się:
- retinol – jest niezbędny do utrzymania zdrowych, mocnych włosów. Witaminę A1 (retinol) znajdziesz w krowim mleku, dyni, szpinaku, tłustych rybach, maśle, śliwkach czy pomidorach.
- witamina E – nawilża pasma, działa antyoksydacyjnie i pobudza do pracy naczynia krwionośne. Dzięki witaminie E lepiej wchłaniają się cenne składniki odżywcze. Można znaleźć ją m.in. w orzechach, tłustych rybach czy pestkach.
- biotyna – to najczęstszy składnik suplementacji na mocne włosy. Niedobór biotyny doprowadza do wypadania i łamania włosów. Suplementacja tego składnika pozwoli wzmocnić strukturę włosów i poprawić ich gęstość. Znajduje się w nabiale, jajkach, wątróbce, soi i produktach pełnoziarnistych.
- witamina B5 – sprawia, że pasma są odporniejsze na zabiegi chemiczne, a także czynniki atmosferyczne, jak wiatr, mróz czy promieniowanie ultrafioletowe. Witamina B5 przyspiesza porost włosów, sprawia, że lepiej się układają i są przyjemne w dotyku. Znajduje się w grzybach, mleku krowim, brokułach, bananach, rybach, orzechach i grzybach.