Poznaj wszystkie kosmetyki wodoodporne i zobacz, jak zmyć makijaż wodoodporny

Autor: Weronika Król

Beauty portrait of female face with natural clean skin

Czy często zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby makijaż przetrwał kąpiel w morzu, szaloną zabawę trwającą całą noc, wzruszenia na ślubie, morderczy trening lub wakacyjne upały? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: zastosuj kosmetyki wodoodporne. Makijaż wodoodporny jest jednym z najlepszych rozwiązań w sytuacji, w których musisz wyglądać perfekcyjnie. Sprawdź więc, czy znasz wszystkie kosmetyki wodoodporne i naucz się, w jaki sposób zmyć wodoodporny makijaż.

Czym są kosmetyki wodoodporne?

Kosmetyki wodoodporne różnią się od zwykłych produktów składem. W tych ostatnich podstawowym składnikiem jest woda, a w tych pierwszych znajdziemy woski roślinne, silikony, oleje mineralne, żywice i naturalne polimery. Wodoodporne kosmetyki łatwo się aplikują, a najlepsze jest to, że mają pielęgnacyjne właściwości. Działanie kosmetyków wodoodpornych opiera się na składnikach lotnych, które po zaaplikowaniu na skórze wyparowują, pozostawiając jedynie pigment. Z tego powodu produkty te mają tak długą trwałość.

Rodzaje kosmetyków wodoodpornych

Wyróżnia się trzy rodzaje kosmetyków odpornych na różne warunki atmosferyczne i czynniki zależne od osób, które ich używają. Są to:

  • WATER RESISTANT – produkty odporne na pot, łzy i wysoką wilgotność powietrza
  • WATERPROOF – odporne na wodę; makijaż utrzymuje się nawet podczas pływania w basenie
  • LONG LASTING – kosmetyki o przedłużonej trwałości, idealnie sprawdzą się latem; niestety nie są odporne na wodę

Makijaż wodoodporny – jak zrobić i jak zmyć?

Zrobienie makijażu wodoodpornego w zasadzie nie różni się niczym szczególnym od pomalowania twarzy zwykłymi kosmetykami. Jedyną różnica jest zastosowanie kosmetyków odpornych na wodę, pot, wilgoć i inne czynniki. Ważne jest także zastosowanie fixera, który utrwali cały wygląd makijażu i wszystkie produkty. Niestety nie każda z nas może zrobić makijaż wodoodporny. Przeciwwskazaniami są wrażliwa i alergiczna skóra twarzy oraz noszenie soczewek kontaktowych.

Makijaż wodoodporny może być nieco problematyczny w zmyciu. Aby skutecznie i trwale usunąć kosmetyki kolorowe ze skóry, należy użyć płynów micelarnych, żelów lub mleczek. Na płatek kosmetyczny wylewa się niewielką ilość takiego kosmetyku, a następnie przeciera się skórę. W przypadku demakijażu oczu należy być ostrożnym, żeby nie podrażnić delikatnych powiek i rzęs. Dlatego wacik zwilżony płynem lub mleczkiem trzeba docisnąć do skóry i poczekać aż kolorówka się rozpuści. Do zmywania wodoodpornych kosmetyków można także użyć naturalnych składników takich jak oleje. Usuną one nadmiar sebum i tłuszczowe substancje zawarte w kosmetykach wodoodpornych.

Rodzaje kosmetyków wodoodpornych

Najbardziej popularnymi kosmetykami wodoodpornymi są:

  1. Maskara. Wśród nich wyróżnimy zarówno te pogrubiające i wydłużające, jak i rozdzielające. Dzięki temu, że zawierają żywice i woski, zapewniają rzęsom wygładzenie, nabłyszczenie i pogłębienie koloru. Taka maskara będzie długo utrzymywała się na rzęsach, a jej zmycie może być nieco problematyczne i prowadzić do podrażnień delikatnych powiek.
  2. Eyeliner i kredki do kresek. Dopełniają makijaż oka zrobiony tuszem do rzęs. Kupimy je w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu będą świetnie się prezentować w letnim looku i pasować do wakacyjnych stylizacji.
  3. Cienie do powiek. Mają gęstą i aksamitną formułę, dzięki czemu z łatwością rozprowadzają się na skórze, nie zbierają się w załamaniach powiek, a ich kolor na długo pozostaje intensywny. Dostępne są w przeróżnych kolorach i formach (kredkach, sztyftach, kremach).
  4. Pomadki i błyszczyki. Dają modny ostatnio matowy efekt i są odporne na działanie wody. Nie ścierają się podczas jedzenia i picia. Mogą mieć różną formę, począwszy od klasycznych sztyftów, a skończywszy na pomadkach w płynie połączonych z błyszczykiem.
  5. Podkłady i pudry. To nieliczna grupa kosmetyków odpornych na wodę, pot lub wilgoć. Jeżeli nie możesz znaleźć takiego produktu, to swój podkład lub inny kosmetyk do makijażu twarzy utrwal specjalnym preparatem w formie sprayu, czyli fixerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *