Matowa, szara i ziemista cera. Najczęstsze przyczyny utraty blasku

Autor: Weronika Król

Jednym z częstszych problemów z cerą jest jej matowienie. Trudności w zachowaniu naturalnego blasku wynikają z różnych rzeczy – czasami z nieodpowiedniej pielęgnacji, innym razem z przyczyn niezależnych od nas. Warto poznać najczęstsze powody utraty blasku, żeby wiedzieć jak go przywrócić.

Mając wiedzę na temat tego, co powoduje, że cera staje się matowa, szara i ziemista, możemy łatwiej dostarczyć jej to, czego potrzebuje w codziennej pielęgnacji. To najprostsza droga do pięknie rozświetlonej cery.

Dlaczego skóra traci blask?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego nasza skóra traci blask, nie jest oczywista. Przede wszystkim jesteśmy na to narażeni, gdy brakuje jej składników odżywczych. Bo dwie najważniejsze dla skóry rzeczy to odżywienie i nawilżenie – jeśli ich brakuje, skóra staje się sucha, matowa i jakby „papierowa”.

Najczęściej skóra traci blask po zimie. Dlatego pierwsze, co powinniśmy zrobić na wiosnę, to wprowadzenie do swojego jadłospisu więcej świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Oczywiście przyczyny matowienia skóry mogą być też inne m.in. różnego rodzaju choroby (nie tylko choroby skóry), przyjmowanie niektórych leków, zanieczyszczenia środowiska czy nadmierny stres itd. O tych powodach utraty blasku, na które mamy wpływ, warto powiedzieć więcej, żebyśmy mogli je wyeliminować.

Szara, matowa i ziemista cera – przyczyny

1. Palenie papierosów

Niestety nadal najczęstszą przyczyną tego, że nasza skóra staje się szara i ziemista, są papierosy. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne w zewnętrznych warstwach skóry, przez co dopływa do niej mniej krwi i mniej składników odżywczych. Skóra traci wyrazisty kolor i blask. Oprócz tego papierosy odpowiadająca za utratę elastyczności skóry i przyspieszają jej starzenie się, co jest dodatkowym minusem.

2. Wypijanie zbyt małej ilości wody

Ile litrów wody wypijasz dziennie? Jeśli poniżej 1,5 litra, prawdopodobnie masz odwodniony organizm. Tego typu problemy najczęściej ujawniają się właśnie na twarzy np. pod postacią ciemnych plam pod oczami, szarej i ziemistej skóry. Zbyt mało wody w organizmie przekłada się również na to, że skóra traci zdrowy blask.

3. Wahania hormonów

Warto podkreślić też to, jak ważne jest kontrolowanie poziomu hormonów. Od nich zależy tak naprawdę wszystko, w tym to, jak wygląda nasza cera. Jeśli spada ilość estrogenu, zmniejsza się liczba naczyń włosowatych, skóra jest słabiej odżywiona, a w efekcie szara i matowa. To nie jedyny hormon, który ma na to wpływ. Dlatego kondycja i wygląd skóry zmienia się najczęściej u kobiet, pogarszając się często np. w czasie miesiączki, ciąży czy menopauzy.

4. Brak słońca

O wpływie słońca na stan skóry najczęściej mówi się w negatywny sposób. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że nadmiar promieni UV może przyspieszać starzenie się skóry. Ale słońce dawkowane z umiarem jest nam niezbędne do tego, żeby organizm mógł wytworzyć witaminę D. Jeśli jej brakuje, skóra ma niezdrowe zabarwienie, szarzeje i staje się sucha.

5. Nieodpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja, a właściwie jej częstotliwość i rodzaj, jest też bardzo ważna. Jeśli nie dostarczymy skórze niezbędnych składników odżywczych, nie poprawimy jej nawilżenia, nie ochronimy jej przed antyoksydantami, będzie szara, matowa i ziemista. Brak pielęgnacji jest zły, ale równie szkodliwe jest stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb naszej skóry. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *