Jak działa kwas salicylowy? Zastosowanie kosmetyczne kwasu salicylowego

Autor: Weronika Król

Kwas salicylowy ma bogate właściwości lecznicze, dzięki którym znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i w pielęgnacji. Jakie właściwości ma kwas salicylowy i jakie jest jego zastosowanie kosmetyczne? W jakich kosmetykach się znajduje i jakie daje efekty?

Kwas salicylowy – właściwości

Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów (BHA) i jako związek chemiczny został wyodrębniony z kory wierzby. Naturalnie występuje w roślinach, których wzrost i kwitnienie reguluje. Wydzielony syntetycznie ma postać drobnego białego proszku lub kryształków. Jego właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne są wykorzystywane przy produkcji preparatów antyseptycznych i produktów kosmetycznych.

Kwas salicylowy ma postać płynu, plastra, maści lub żelu. Często łączy się go z innymi substancjami leczniczymi, na przykład z kwasem mlekowym (cel: usuwanie odcisków) lub z betametazonem (cel: leczenie chorób skóry).

Kwas salicylowy – zastosowanie kosmetyczne

Jak ustalono, kwas salicylowy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponieważ jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, przenika przez warstwę sebum na skórze i dociera do mieszków włosowych, gdzie rozpoczyna swoją działalność bakteriobójczą i łagodzącą, to znaczy usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Z tego powodu kwas salicylowy jest polecany osobom o skórze trądzikowej i zanieczyszczonej – regularnie stosowany oczyszcza i zwęża pory. Kwas salicylowy sprawdzi się także w przypadku zapalenia mieszków włosowych.

Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym kwas salicylowy rozwiązuje problem przetłuszczającej się skóry głowy i łupieżu. W dużym stężeniu ma działanie złuszczające, a więc poprawia wygląd i strukturę skóry poprzez usuwanie naskórka. Ponadto redukuje keratynizację, to znaczy nawarstwianie się martwych komórek naskórka w okolicach ujść mieszków włosowych, co z kolei pomaga zwalczać przyczyny trądziku.

Kwas salicylowy zwiększa aktywną penetrację innych substancji, na przykład witaminy A. Ponadto ma właściwości regenerujące i keratoplastyczne (stymuluje odnowę naskórka). Co więcej, zmniejsza widoczność blizn. Mimo swojego silnego działania kwas salicylowy bardzo rzadko powoduje podrażnienia skóry, dlatego mogą go stosować nawet osoby o skórze suchej. W kosmetykach wykorzystuje się też pochodne kwasu salicylowego, czyli lipohydroksykwasy (LHA), których działanie jest jeszcze łagodniejsze, a efekty złuszczania obejmują tylko powierzchnię skóry.

Kwas salicylowy w kosmetykach

Wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery, zwłaszcza trądzikowej, ma w składzie kwas salicylowy. To także popularny składnik szamponów przeciwłupieżowych i kosmetyków domowej roboty, na przykład toniku z kwasem salicylowym. Aby go przygotować, wystarczy zaopatrzyć się w kwas w proszku dostępny w sklepach internetowych. I tak – kwas salicylowy mieszamy ze spirytusem salicylowym i wodą w stężeniu: 2% kwasu salicylowego, 18% spirytusu salicylowego i 80% wody. Pomiędzy aplikacją toniku a kremu lub serum należy odczekać godzinę. Po zastosowaniu kwasu warto zrezygnować z używania preparatów z witaminą C, ponieważ mogą doprowadzić do pieczenia i podrażnienia skóry.

Kwas salicylowy – efekty stosowania

  • usunięcie zrogowaciałego naskórka i wyrównanie kolorytu skóry;
  • odblokowanie porów i zredukowanie zaskórników;
  • oczyszczenie porów;
  • spłycenie blizn;
  • przyspieszenie regeneracji naskórka;
  • przygotowanie skóry do aplikacji kremu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *