Glinka kosmetyczna – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Autor: Weronika Król

glinka-kosmetyczna.jpg

Coraz częściej w pielęgnacji skóry i włosów wykorzystujemy naturalne składniki pochodzące wprost od Matki Natury. Jednym z nich jest glinka kosmetyczna, która ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała. Najlepsze jest to, że możemy łączyć ją z innymi kosmetykami, zwiększając jej właściwości i tym samym poprawiając kondycję cery. Jakie są rodzaje glinek i co mogą ci zapewnić?

Co to jest glinka kosmetyczna?

Glinka kosmetyczna lub kaolin to minerał, który zawiera makro i mikroelementy (krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź i selen). Glinka najlepszej jakości to taka, która zawiera aż 95% aktywnych składników. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego produktu, to najpierw sprawdź, czy nie znajdziesz w niej żadnych substancji zapachowych, konserwantów lub związków negatywnie wpływających na skuteczność. Ważne jest także to, jakiego koloru jest glinka, bo każda barwa ma inne właściwości pielęgnacyjne.

Glinka kosmetyczna – właściwości i rodzaje

  1. Glinka zielona swój kolor zawdzięcza dużej ilości dwuwartościowego żelaza. Wydobywa się ją ze skał krzemionkowo-aluminiowych znajdujących się na terenie Francji. Jest najlepsza do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej, z egzemą lub łuszczycą. Ma działanie dezynfekujące, gojące, odtłuszczające i oczyszczające. Nie nadaje się do cery wrażliwej, suchej i delikatnej, ale dobrze sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej ze względu na wygładzanie zmarszczek.
  2. Glinka czerwona ma podobne właściwości do glinki zielonej; działa jednak łagodniej. Pochłania nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i pomaga w walce z trądzikiem różowatym. Jest przeznaczona do pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej i naczyniowej. Dzięki temu produktowi cera jest gładka i świeża.
  3. Glinka żółta od glinki czerwonej różni się jedynie zawartością tlenku żelaza – jest go o wiele więcej i ma wyższą wartościowość. Stosuje się ją do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i dojrzałej.
  4. Glinka biała to inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska. Ma właściwości ściągające, odżywcze i regenerujące dzięki czemu jest odpowiednia dla cery suchej, delikatnej i wrażliwej. Działa łagodząco, przyspiesza gojenie się ran i ujednolica koloryt skóry. Wyróżnia się białą glinkę jordańską (idealną do okładów na cellulit) i białą glinkę anapską, która stymuluje skórę do produkcji kolagenu, ma delikatne właściwości złuszczające i redukujące zmarszczki.
  5. Glinka różowa to połączenie glinek czerwonej i białej w proporcji 1:2. Jest polecana do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i alergicznej. Działa łagodząco na zmęczoną cerę, oczyszcza pory skóry i sprawia, że stają się mniej widoczne.
  6. Glinka błękitna (bentonitowa) jest przeznaczona do cery tłustej, trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Ma właściwości absorbujące, wygładzające zmarszczki i redukujące cellulit. Dodatkowo rozjaśnia, dotlenia i ujędrnia skórę.
  7. Glinka ghassoul to inaczej czerwona glinka marokańska. Jest brązowo-czerwonym proszkiem o silnym działaniu absorbującym – jest polecana do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Glinka reguluje pracę gruczołów łojowych, matuje i odświeża cerę. Co ciekawe jest bardzo dobrym kosmetykiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy, bo zapobiega wypadaniu pasemek.
  8. Glinka Fullers Earth jest bogata w minerały i ma silne właściwości odtłuszczające. Będzie najlepsza dla osób ze skórą tłustą i trądzikową. Co więcej ta glinka wybiela i rozświetla, dzięki czemu usuwa przebarwienia i ujednolica koloryt cery.
  9. Glinka z kanadyjskiego lodowca ma łagodne działanie, dzięki czemu może być stosowana przez osoby o różnych rodzajach skóry. Ten produkt nawadnia cerę, uzupełnia mikroelementy, poprawia krążenie krwi, wygładza i ujednolica koloryt skóry.
  10. Glinka czarna jest wydobywana z Morza Martwego. Działa podobnie jak glinka zielona, oczyszczając cerę i odblokowując pory skóry. Z tego powodu jest przeznaczona do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, mocno zanieczyszczonej, wydzielającej zbyt dużo sebum i świecącej się w strefie T.
  11. Glinka fioletowa ma podobne właściwości do glinki czerwonej. Dzięki swej barwie ma zastosowanie w terapii kolorami. Na czym polega jej działanie? Glinka fioletowa zmiękcza, wygładza i rozświetla skórę. Produkt przeznaczony jest do cery suchej i normalnej.

Glinka kosmetyczna – jak stosować?

Glinkę kosmetyczną rozrabia się w wodzie, hydrolacie lub innym płynnym kosmetyku, a następnie nakłada się jako maskę na twarz, szyję i dekolt. Niedoskonałości taką pastą pokrywa się miejscowo, ale ważne jest, żeby nie dopuścić do przesuszenia produktu na skórze. Co ciekawe glinka kosmetyczna świetnie nadaje się do mycia zębów i włosów; dobrze sprawdzi się też jako dodatek do kąpieli. Maskę z glinki należy zmywać chłodną wodą.

Maska z glinki kosmetycznej DIY

Do sporządzenia maski z glinki kosmetycznej potrzebne ci będą: glinka w proszku, woda termalna lub hydrolat, miseczka i plastikowy lub drewniany przyrząd do rozmieszania kosmetyku. Mogą przydać ci się także miód, jogurt lub olejek eteryczny – te składniki wzmocnią działanie kosmetyku i dadzą maseczce nowe właściwości. Glinkę mieszamy w proporcji 1:1 z płynnym kosmetykiem i nakładamy na buzię na około 10 minut. Po zmyciu maski używamy toniku i kremu nawilżającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *