Do czego służy gąbka konjac? Jej właściwości i rodzaje

Autor: Weronika Król

Gąbka konjac służy do oczyszczania i masażu twarzy. Została wykonana z byliny pochodzącej z Azji. Jakie właściwości i działanie ma gąbka konjac oraz jak ją stosować krok po kroku? Jakie są jej rodzaje i trwałość oraz jak rozpoznać oryginalną gąbkę konjac? I wreszcie: gdzie ją kupić?

Gąbka konjac ‒ właściwości i działanie

Gąbka konjac jest produkowana z Amorphophallus konjac ‒ azjatyckiej byliny, która rośnie w górach. Roślina ma odczyn zasadowy, dzięki któremu zawdzięcza swoje właściwości myjące, oraz jest bogata w wiele witamin (A, B1, B6, B9, B12, C, D i E), minerałów (cynk, fosfor, żelazo i miedź) oraz składników odżywczych (węglowodany i białko). Dobroczynne właściwości tej byliny odkryto już 1500 lat temu w Japonii, gdzie wykorzystywano ją jako lek. Dopiero później odkryto, że pielęgnuje równie skutecznie jak leczy.

Oryginalna gąbka konjac nie zawiera żadnych mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Jej stosowanie nie uszkadza naskórka, za to zapewnia masaż skóry, wspomaga odnowę komórek i pobudza przepływ krwi.

Masaż to dodatkowa funkcja gąbki konjac, ale jej podstawowym zadaniem jest oczyszczanie twarzy. W tym celu można ją stosować zarówno rano, przed aplikacją makijażu, jak i wieczorem, po demakijażu. Gąbkę konjac docenią zwłaszcza kobieta z cerą mieszaną, tłustą i trądzikową.

Jak stosować gąbkę konjac krok po kroku?

  1. Przed każdym użyciem gąbki konjac należy ją zamoczyć w ciepłej wodzie, na przykład umieścić w kubeczku z wodą lub pod strumieniem wody z kranu. W wodzie delikatnie ją uciskamy, aby jej rozmiary zwiększyły się.
  2. Myjemy twarz (lub całe ciało, ale osobną gąbką konjac), masując ją gąbką delikatnymi, kolistymi ruchami. Aby użyć jej do demakijażu, należy zastosować mniejszą ilość kosmetyku niż zwykle, ponieważ gąbka konjac zwiększa jego wydajność. Z kolei żeby oczyścić twarz po nocy, nie ma potrzeby sięgać po żaden dodatkowy preparat.
  3. Po oczyszczeniu twarzy należy delikatnie wycisnąć z gąbki wodę i resztki kosmetyku do demakijażu. Nie ma potrzeby jej wyżymać i wykręcać, ponieważ to szybko ją uszkodzi.
  4. Po użyciu gąbki konjac należy ją powiesić na dołączonym do niej sznureczku lub pozostawić na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.

Gąbka konjac powinna zawsze znajdować się w przewiewnym miejscu. Nie należy jej przechowywać w kabinie prysznicowej, ponieważ przez obecną tam wilgoć gąbka szybciej zacznie się rozkładać.

Rodzaje gąbki konjac

Początkowo była jedna, klasyczna gąbka konjac, ale wraz ze wzrostem jej popularności pojawiły się kolejne rodzaje gąbki konjac:

  • gąbka konjac z bambusowym węglem drzewnym ‒ przeznaczona do cery tłustej i trądzikowej, zwłaszcza nastoletniej;
  • gąbka konjac z zieloną glinką ‒ sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Skutecznie oczyszcza pory;
  • gąbka konjac z czerwoną glinką ‒ nawilża skórę suchą i wrażliwą oraz dodaje jej blasku;
  • gąbka konjac z różową glinką ‒ przeznaczona do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, która jest wystawiana na działanie promieni słonecznych.

Trwałość gąbki konjac

Gąbka konjac może być stosowana przez 3 miesiące. Należy ją wymienić, gdy zacznie się kruszyć i wyglądać na zużytą. Można ją prać w 60 stopniach Celsjusza i sterylizować poprzez umieszczenie w garnku z gotującą się wodą. Ponadto jest biodegradowalna, dlatego zużyta z powodzeniem posłuży jako wypełnienie dna doniczki, które zatrzymuje wodę.

Jak rozpoznać oryginalną gąbkę konjac?

Gąbkę konjac produkuje wiele zaufanych koncernów kosmetycznych, na przykład Konjac Sponge Co., Sephora i YASUMI. Przed zakupem tego akcesorium warto sprawdzić, czy wyprodukowano je w Korei lub Japonii, czy w Chinach ‒ wtedy jakość produktu będzie niższa.

Gdzie kupić gąbkę konjac?

Gąbka konjac jest dostępna w niektórych drogeriach stacjonarnych i w wielu sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *