Esencja kosmetyczna – poznaj jej cudowne działanie na włosy i skórę

Autor: Weronika Król

W Azji, skąd przyszedł trend na mocno stężone kosmetyki, esencje są uznawane za cudowną i niemal magiczną miksturę, po której można oczekiwać pielęgnacyjnych cudów. Jest jak niezbędny łącznik między kolejnymi etapami pielęgnacji. Może czas wprowadzić esencję do swojej łazienki? Poznaj jej działanie i właściwości i dowiedz się, jak ją stosować.

Czym jest esencja kosmetyczna?

Esencja to nic innego jak stężony roztwór jakiejś substancji. Opisując jakiś kosmetyk jako “esencję” mamy na myśli nie jej gęstość, lecz mocno skoncentrowaną formułę bogatą w pełnowartościowe ekstrakty roślinne oraz witaminy, minerały i aminokwasy, czyli, innymi słowy, w aktywne, odżywcze składniki, które mają wpływ na poprawę jakości cery.

Esencje kosmetyczne mają dwie postacie:

  1. Water based – czyli o wyraźnie wodnistej i bardzo lekką konsystencji; służą do pielęgnacji wszechstronnej (ciało, twarz, włosy).
  2. Oil based – często z olejami w składzie, nieco bardziej lepkie, ale o silniejszym działaniu

Czym różni się esencja kosmetyczna od serum i toniku?

Esencja ma subtelniejszą konsystencję niż serum i mimo wszystko jest mniej skoncentrowana. Niektórzy mylą ją z tonikiem ze względu na wodnistość, od niego różni ja jednak przeznaczenie – esencja to produkt specjalistyczny, na konkretny problem z cerą.
Tonik to z kolei substancja potrzebna do wyrównania pH (uspokojenia) skóry zaraz po jej oczyszczeniu. Esencja jest kosmetykiem pomiędzy tradycyjnym tonikiem do twarzy, silnie skoncentrowanym serum. To dodatkowy krok w pielęgnacji, który wzbogaca ją o kolejną dawkę odżywczych składników.

Esencja i jej miejsce w pielęgnacji skóry

Aby kosmetyki działały perfekcyjnie, muszą być nakładane w odpowiedniej kolejności. Jak włączyć esencję do takiej pielęgnacji? Nie będzie to trudne, jeśli kierujesz się zasadą, że zawsze zaczynamy najlżejszym, a kończymy najcięższym kosmetykiem, o największej gęstości i nagromadzeniu składników aktywnych.
Prawidłowa pielęgnacja skóry wygląda zatem następująco:
pianka myjąca – tonik – esencja – serum – krem – maska (opcjonalnie)

Esencja – jak działa na skórę?

Mimo niepozornej formy preparat ma szereg dobroczynnych właściwości, które warto wykorzystać. W zależności od przeznaczenia i substancji czynnych działa na konkretne przypadłości.

Esencja – działanie na twarz i ciało

  1. Rewitalizuje poszarzałą i zmęczoną skórę.
  2. Intensywnie nawilża i zmiękcza naskórek.
  3. Zmniejsza widoczność zmarszczek i napina skórę.
  4. Zwęża i zamyka pory.
  5. Wygładza i czyni skórę miękką w dotyku.
  6. Odżywia i regeneruje.

Esencja – działanie na włosy

  1. Nawilża i wzmacnia włosy.
  2. Zwalcza suchość włosów.
  3. Dba o włosy zniszczone, wysokoporowate.
  4. Chroni kolor farbowanych włosów.
  5. Nabłyszcza i wzmacnia elastyczność włosów.
  6. Regeneruje nawet mocno zniszczone pasma.

Jak stosować esencje – wskazówki i porady

Esencję w “klasycznym” wydaniu stosuje się podobnie, jak tonik, czyli przemywa się nią buzię, lub nakłada na wilgotne włosy po myciu. Jeśli esencja jest skomponowana z olejków – lepiej stosować ją na noc, a z włosów spłukiwać. Esencja ma jednak dużo więcej zastosowań: można ją dodawać do kosmetyków, rozrabiać nią maseczki z glinki lub namoczyć w niej specjalną, czystą, bawełnianą płachtę do maseczek i w takiej formie zaaplikować na buzię (czyste maski są do kupienia w wielu drogeriach). Jeśli Twoja esencja ma wyjątkowo gęstą formułę, wklep ją po prostu palcami w skórę.
Możesz też z jej pomocą ochronić słabe, przesuszone końce włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *