Aminokwasy na włosy – cegiełki budujące piękno

Autor: Weronika Król

Aminokwasy to jedne z najważniejszych składników, umożliwiających włosom zdrowy wzrost, piękny wygląd i elastyczność oraz blask. Jeśli nie pojawiły się dotąd w Twojej codziennej pielęgnacji być może to właśnie jest przyczyną tych małych i większych problemów z włosami. Na szczęście nie wszystko stracone: stan włosów można polepszyć, dostarczając im tego mikroskopijnego budulca, bez którego keratyna nie ma jak się odbudować.

Jakie aminokwasy należy dostarczać organizmowi i dlaczego? Jak działają one na włosy? Poznaj najważniejsze aminokwasy dla włosów i dostarcz pasmom maleńkie cegiełki budujące piękno.

Nie są tak słynne jak keratyna – znana jest już niemal każdemu, kto poważnie podchodzi do pielęgnacji włosów. A tymczasem bez maleńkich cząstek aminokwasów nie byłaby możliwe powstawanie keratyny – podstawowego budulca naszych włosów.

Aminokwasy stanowią bardzo liczna grupę (istotnych dla naszego organizmu jest 20 różnych aminokwasów, które odgrywają w nim kluczową rolę), jednak w pielęgnacji włosów istotne jest zaledwie 5 biogennych, wchodzących w skład białek, będących budulcem keratyny.

Aminokwasy i keratyna – jak tworzą się piękne włosy?

Włosy w niemal 80% zbudowane są z białka czyli keratyny. To bardzo wysoki procent, ale należy pamiętać, że keratyna i jej poziom we włosach może spadać, jeśli nie dbamy odpowiednio o fryzurę i gdy organizm nie odnajduje budulca do jej wytworzenia. Efektem jest nagłe i drastyczne osłabienie włosów, które stają się cienkie, łamliwe, przesuszone, pozbawione elastyczności, kondycji i blasku.

Do produkcji keratyny organizm potrzebuje głównie pięć aminokwasów:alanina, cysteina, kwas glutaminowy (glutamina) , metionina, a także arginina. Trzy z nich organizm potrafi wytworzyć, jeśli dostarczamy mu z pożywieniem odpowiedni budulec. Te aminokwasy nazywają się endogenne. Są one syntetyzowane w naszym ciele. Należą do nich alanina, cysteina i kwas glutaminowy. Pozostałe dwa (zaliczane do egzogennych) to metionina i arginina.

Mimo jednak, że dwa wspomniane endogenne aminokwasy mogą być wytwarzane przez organizm w niewystarczających ilościach. Jest to m.in. skutek złej diety, zażywanych leków, chorób czy stresu. Tylko prawidłowa ilość aminokwasów i witamin w organizmie pobudzi włosy do wzrostu i sprawi, że będą one silniejsze, piękniejsze i zdrowe.

Aminokwasy na włosy – które są ważne i jak działają?
  • Cysteina to aminokwas, który jest przez nasz organizm wytwarzany samodzielnie, jednak złe nawyki żywieniowe, stres, spadek odporności czy nieodpowiednia pielęgnacja włosów sprawia, że nie dociera go do pasm tyle, ile potrzeba.
    Cysteina jest istotnym aminokwasem, ponieważ zawiera siarkę, zatem wzmacnia nie tylko włosy, ale również skórę i paznokcie. Zwiększenie cysteiny w diecie i kosmetykach znacząca wpływa na szybszy porost włosów.
  • Metionina należy do grupy „nieporadnych” aminokwasów egzogennych, czyli musi być dostarczana z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie wytworzyć jej samodzielnie. To aminokwas wzmacniający paznokcie i zapobiegający wypadaniu włosów (podobnie jak cysteina jest bardzo dobrym źródłem siarki). Metionina wpływa na porost i kondycję włosów, hamuje ich wypadanie, wspomaga pasma podczas tzw. sezonowego wypadania włosów. Metonina jest też silnym przeciwutleniaczem, chroni cebulki przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników.
  • Arginina to aminokwas naturalnego pochodzenia. Bardzo dobrze wpływa na porost włosów, transportuje tlenek azotu, ważny dla wydolności organizmu i sprawnego krążenia krwi – a tym samym dotlenia mieszki włosowe i dostarcza do macierzy włosa składniki odżywcze. Arginina bardzo dobrze wnika w strukturę włosa i w sposób bezpośredni oddziałuje na jego cebulkę. Stymuluje wzrost nowych włosów i dba o odpowiedni poziom ich nawilżenia. Arginina jako nieliczny aminokwas dba również o kolor włosów.
  • Alanina to aminokwas, który dba o elastyczność, nawilżenie i sprężystość włosów. Zapobiega elektryzowaniu, wypełnia uszkodzenia na powierzchni doskonale odżywia (transportuje odżywcze składniki do macierzy włosów).
  • Glutamina występuje w ludzkim organizmie w największym stężeniu spośród aminokwasów. Jest endogenna, lecz jej poziom spada wraz z wiekiem. Zapotrzebowanie na glutaminę zwiększa się, jeśli uprawiamy sport lub doznajemy stresu.
    Glutamina zbudowana jest z kwasu glutaminowego, dostarcza siarki do komórek włosów. Jej działanie jest podobne do metioniny. Jeśli nie chcesz, by z wiekiem spadł jej poziom w organizmie – jedz świeży szpinak i pietruszkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *