Kobieta zmienną jest – to powszechne stwierdzenie z pewnością sprawdza się, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. To one najczęściej ulegają kobiecym eksperymentom i przeobrażeniem. W ich metamorfozie nie zatrzyma nas nic – nawet jeśli akurat nie możemy iść do fryzjera lub nie chcemy ich żmudnie upinać i podpinać – sięgamy po prostownicę. Zapominamy przy tym, jak bardzo niszczy ona włosy. Czy jest jakiś inny sposób, by wygładzić i wyprostować pasma bez pogarszania ich zdrowia i kondycji?
Jak wyprostować włosy bez prostownicy? Sprawdzone sposoby
1. Okrągła szczotka
Proste włosy nabiorą gładkości i wyschną proste, jeśli podczas suszenia będziesz je nawijała i lekko naciągała na okrągłej szczotce. Powinna ona mieć nieco większą średnicę, aby nie pokręcić włosów, lecz jedynie lekko podwinąć ich końce.
2. Płaska szeroka szczotka
Płaska szeroka szczotka również bardzo dobrze prostuje włosy. Nadaje się ona do stylizacji gęstych włosów, ponieważ ma większą płaszczyznę suszenia. Szczotkę wsuwamy pod włosy i delikatnie przesuwając ją ku dołowi suszymy je jednocześnie suszarką.
3. Olejki wygładzające włosy
Olejki do włosów to wyjątkowe dobrodziejstwo. Oprócz tego ze regenerują, ochraniają i wzmacniają pasma doskonale sprawdzają się podczas stylizacji. Nałożone w niewielkiej ilości na wilgotne włosy przed myciem zadziałają jak emulsja teksturująca włosy.
4. Suszenie włosów z głową w dół
Stary i sprawdzony trik z którym nic się nie równa. Suszenie włosów z głową skierowaną ku dołowi jest dobrym sposobem nie tylko na wygładzenie pasm, ale również na wzmocnienie ich objętości i odbicie je od nasady.
5. Naturalne maski i lotiony, czyli wygładzająco- prostujące kuracje do włosów
Szereg składników pochodzących z twojej kuchni może być doskonałą kuracją wygładzającą, prostującą, a jednocześnie odżywiającą włosy. Oto najszybsze i najskuteczniejsze z nich:
- mleko i woda – połączone w ilościach 1: ½ (szklanka mleka, pół szklanki wody), przelane do buteleczki z atomizerem to dokonały lotion wygładzający, prostujący i dyscyplinujący włosy. Spryskuj nim włosy przed każdym myciem głowy, pozostawiaj na około 30 minut. Im częściej usztywniasz włosy mleczną mieszanką, tym lepiej będą się układały po każdym myciu i suszeniu;
- skrobia ziemniaczana ma właściwości usztywniające – wiele blogerek i vlogerek określa ją żartobliwie mianem „krochmalu na włosy”; niemniej jednak skrobia ziemniaczana zbiera bardzo dobre opinie jako środek do prostowania włosów. Wystarczy dodawać ją regularnie do odżywek, masek i balsamów, Można ją nawet łączyć z naturalnymi olejami, podczas zabiegu olejowania włosów. Idealnie współgra z glinkami, ponieważ – podobnie jak ona – jest produktem sypkim, wymagającym rozrobienia z hydrolatem lub olejem;
- zaparzona i przestudzona szałwia jest doskonała jako „naturalna prostownica” do włosów. Nie wygładzi loków, ale pofalowane i niesforne włosy z pewnością jej ulegną i staną się proste oraz zdyscyplinowane. Wystarczy użyć jej jako płukanki do ostatniego płukania włosów po myciu. Nie potrzeba jej spłukiwać, napar z szałwii dodatkowo zrównoważy poziom sebum na powierzchni skóry głowy;
- nafta kosmetyczna nie ma co prawda żadnych właściwości odżywczych ani regenerujących, ale jest doskonałym laminatem, a ponieważ osadza się na powierzchni włosów – delikatnie je teksturyzuje i dociąża, prostując i wygładzając. Nafta kosmetyczna znacznie wzmacnia też blask suchych, matowych włosów bez witalności.
6. Jonizująca szczotka
Ma ona wygląd i budowę tradycyjnej szczotki do czesania włosów, ale jest elektryczna: podczas rozczesywania pasm (włączona) generuje jony które wygładzają strukturę włosa, prostują je lekko i teksturyzują, a także domykają łuski włosa chroniąc je przed zniszczeniem i powstrzymując puszenie się i elektryzowania włosów.
7. Produkty z drogerii – kosmetyki specjalistyczne
Przemysł kosmetyczny nie pozostaje w tyle: oprócz naturalnych domowych kuracji istnieje szereg różnego rodzaju lotionów i past modelujących, które dociążają włosy i zabezpieczają przed niszczeniem oraz wysokimi temperaturami, a jednocześnie doskonale je prostują.
Jedną z chętniej wybieranych, bardziej zaawansowanych kuracji do włosów jest keratynowe prostowanie włosów. Dotąd dostępne wyłącznie fryzjerom, dziś pozwala cieszyć się lśniącymi włosami o perfekcyjnie gładkiej, prostej teksturze, która utrzymuje się długi czas na włosach (około 2-3 miesiące).
Dlaczego i jak prostownica niszczy włosy?
Ceramiczne płytki prostownicy nagrzewają się do niezwykle wysokich temperatur i po prostu palą włosy niszcząc ich zewnętrzną, keratynową powłokę. Gorąco jest tak silne, ze ma wpływ również na wewnętrzną budową włosa: częste prostowanie włosów prostownica rozrywa mostki siarczkowe w jego wnętrzu i w trybie ekspresowym pozbywa włosy wody z wnętrza. To sprawia, że pasma stają się kruche, suche łamliwe i cienkie.
Bardzo zniszczonych i popalonych prostownicą włosów nie odbuduje już nic, jednak regularnie wykonywane olejowanie włosów może znacznie poprawić ich kondycję i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem.
Dodaj komentarz