Sposobów na smukłą sylwetkę jest wiele, począwszy od drakońskiej diety, poprzez wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, na zabiegach chirurgicznych kończąc. Każdy musi sam zdecydować, która metoda jest najlepsza dla niego. Dzisiaj skupimy się na liposukcji, czyli zabiegu odsysania tłuszczu. Na czym polega liposukcja, dla kogo jest przeznaczona i jak wygląda jej przebieg? I co potem?
Na czym polega liposukcja i czym jest lipektomia?
Liposukcja polega na odessaniu tłuszczu z wybranej części ciała, zwłaszcza z brzucha, pośladków, bioder i ud, ale także z kostek, łydek, piersi, ramion, karku i podbródka. Zabieg ma na celu zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych i często musi być wsparty lipektomią, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i pozostałości po tkance tłuszczowej.
Liposukcja ‒ dla kogo?
Liposukcja to zabieg przeznaczony dla ludzi będących w dobrej kondycji ogólnej. Wykluczone są choroby przewlekłe, to znaczy cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, dolegliwości nefrologiczne i dermatologiczne, a nawet problemy natury psychicznej i nałogowe palenie papierosów. Stan zdrowia muszą potwierdzić wyniki badań, a konkretnie morfologii i grupy krwi, OB, wskaźników krzepnięcia krwi, kreatyniny, glukozy, elektrolitów i moczu. Ponadto osoba, która chce się poddać liposukcji, musi mieć ważne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Liposukcja ‒ przebieg
Operacja trwa do dwóch godzin i może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Liposukcja rozpoczyna się od rozrysowania na ciele miejsc, z których lekarz odessie tłuszcz. Następnie chirurg nacina skórę w mało widocznym miejscu w sąsiedztwie grubej warstwy tłuszczu, którą początkowo zaznaczył, i wprowadza tam rurkę. Rurka jest podłączona do urządzenia odsysającego tłuszcz. Lekarz powtarza tę czynność we wszystkich zaznaczonych punktach na ciele. Później na przeciętych partiach skóry zakłada szwy lub umieszcza klamerki i opatrunki uciskowe, aby nie dopuścić do siniaków i krwotoku.
Liposukcja i co potem?
Taka operacja wymaga od pacjenta pozostania w szpitalu przez jedną dobę lub dwie, aby lekarz przez ten czas mógł kontrolować jego stan zdrowia. Pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe. Jego tkanka łączna wygląda jak gąbka, a wokół nacięć widać obrzęki i zasinienia. Z czasem wszystko wraca do normy, ale na efekty liposukcji trzeba jeszcze poczekać. Po mniej więcej dziesięciu dniach od operacji pojawiają się najsilniejsze bóle, które mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni.
Przez miesiąc po liposukcji należy nosić specjalny obcisły kombinezon. Dopiero po jego zdjęciu lekarz może stwierdzić, czy operacja się powiodła, to znaczy nie wymaga korekty. Powtórna liposukcja polega na usunięciu nieodessanych resztek tłuszczu i jest wykonywana w sytuacji, gdy tłuszczu nie udało się ściągnąć równomiernie, a po opuchliźnie pozostały zgrubienia na ciele.
Jeżeli operacja się udała, pacjent musi trzymać określoną dietę i uprawiać lekkie ćwiczenia fizyczne. Przez pierwszy rok po liposukcji solarium i saunę należy wykluczyć, a opalanie ‒ ograniczyć.
Dodaj komentarz