Rytuał hammam to bardzo stara metoda pielęgnacji ciała i ducha. Łączy w sobie tradycyjne zabiegi kosmetyczne z Bliskiego Wschodu ze współcześnie rozumianą pielęgnacją ciała. Na czym polega hammam i jakie cztery etapy pielęgnacji obejmuje?
Na czym polega hammam?
Dawniej słowo „hammam‟ oznaczało bogato zdobiony, przestronny budynek, który składał się z kilku sal. W pierwszej, zazwyczaj zakończonej kopułą, rozbierano się i moczono ciało w specjalnie do tego przeznaczonym basenie. W kolejnych luksusowo urządzonych salach można było wypocząć i przygotować się do najważniejszego etapu zabiegu: pobytu w łaźni, w której temperatura osiągała pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Tam także odbywały się masaże i namaszczanie olejami egzotycznymi. Po wyjściu z łaźni kierowano się do sali ciepłej, w której myto i osuszano ciało. Do Europy hammam dotarł wraz z Arabami w okresie podboju Hiszpanii i Turkami otomańskimi, którzy dotarli na Węgry i na Bałkany.
W obecnej formie hammam, chociaż nadal jest połączeniem oczyszczania, dogłębnej pielęgnacji ciała i ukojenia dla duszy, odbywa się w gabinecie kosmetycznym lub w domu.
Cztery etapy pielęgnacji w ramach rytuału hammam
Rytuał hammam składa się z czterech etapów, które uzupełniają się nawzajem. W niektórych gabinetach kosmetycznych tradycyjny hammam został zmodyfikowany i dostosowany do obecnie stosowanych metod pielęgnacji.
- Hammam – etap I. Nawilżenie
Odbywa się w saunie parowej, w której ciepła para zwilża i zmiękcza skórę, a następnie otwiera pory i usuwa toksyny. W warunkach domowych wystarczy długi, ciepły prysznic. - Hammam – etap II. Oczyszczenie i złuszczenie
W tradycyjnych łaźniach ta część zabiegu nazywa się „hararet‟ i polega na obmyciu ciała pianą z mydła Savon Noir. W gabinecie kosmetycznym lub w domu skóra także jest oczyszczana za pomocą mydła Savon Noir, czyli czarnego, naturalnego mydła potasowego, które powstaje z oleju i zmiażdżonych czarnych oliwek. Jego receptura jest od wieków taka sama. Savon Noir po nałożeniu na lekko wilgotną skórę zmienia się w kremową, brunatną pianę. Mydło nawilża, lekko złuszcza, usuwa martwe komórki i pobudza krążenie.
Do masażu, który w krajach arabskich nazywa się „oumalik‟, można użyć ziarnistej rękawicy Kessa lub dowolnej, sizelinowej myjki. W tym celu niewielką porcję mydła nakładamy na wilgotną rękawicę, pocieramy do uzyskania piany, po czym masujemy ciało w kierunku od nóg do serca. Taki masaż powinien trwać kilka minut oraz zaowocować złuszczeniem martwego naskórka i pobudzeniem krążenia krwi. Po masażu należy dokładnie opłukać i osuszyć skórę. - Hammam – etap III. Oczyszczanie glinką Ghassoul
Ten etap dostarcza oczyszczonej skórze cennych substancji odżywczych. Glinka Ghassoul jest wydobywana od XII wieku z jedynych znanych na świecie złóż, które znajdują się w Maroku, w górach Atlas, w dolinie Moulouya. Po zmieszaniu jej z wodą powstaje błotnista pianka o właściwościach myjących (jest wykorzystywana do mycia skóry i włosów) i odtłuszczających (pochłania zanieczyszczenia). Ponadto nawilża oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry. W trakcie rytuału hammam glinka jest mieszana z wodą i tworzy papkę, którą należy nałożyć na skórę. Kiedy wyschnie, czyli po kilku minutach, wystarczy ją spłukać lekko ciepłą wodą. - Hammam – etap IV. Namaszczenie i masaż
To ostatnia część zabiegu. Polega na wmasowaniu w ciało wonnego oleju o działaniu relaksującym i pielęgnującym. Na tym polu sprawdzi się każdy naturalny olej roślinny, ale najczęściej stosuje się olej arganowy. Należy delikatnie wmasować go w ciało, pozostawić do wchłonięcia i dopiero wtedy ubrać się.
Dodaj komentarz