Zmarszczki mimiczne to pierwsze oznaki starzenia skóry ‒ pojawiają się już po dwudziestym roku życia. Jakie są przyczyny zmarszczek mimicznych i sposoby na zmarszczki mimiczne?
Przyczyny zmarszczek mimicznych
Po dwudziestym piątym roku życia zaczyna zanikać produkcja kolagenu w organizmie (co roku zanika jeden procent tego białka). Naturalną konsekwencją utraty przez skórę elastyczności są zmarszczki mimiczne. Występują w tych partiach twarzy, które często kurczą się lub marszczą podczas śmiechu, zdziwienia i innych wyrażanych mimiką uczuć, to znaczy w okolicach ust i oczu oraz na czole.
Sposoby na zmarszczki mimiczne
- Zdrowy styl życia a zmarszczki mimiczne
Najważniejszy w utrzymywaniu młodości skóry jest styl życia. Wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, których doświadczamy na co dzień, ma szkodliwy wpływ na nasz organizm, a tym samym przyspiesza procesy starzenia się skóry. Wśród nich warto wymienić stres, niezdrową dietę, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadużywanie solarium i intensywne opalanie się. - Kontrola mimiki twarzy a zmarszczki mimiczne
Mimikę twarzy warto kontrolować, ponieważ większość naszych min jest nawykowa. To nie oznacza, że powinnyśmy przestać się śmiać ‒ po prostu często marszczymy czoło mimowolnie, na przykład kiedy się nad czymś zastanawiamy, lub mrużymy oczy, gdy staramy się coś przeczytać bez okularów. Takie nawyki można ograniczyć. - Prawidłowo dobrane kosmetyki a zmarszczki mimiczne
Kosmetyki stosowane do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej powinny mieć właściwości nawilżające i przeciwsłoneczne oraz zawierać naturalne przeciwutleniacze, na przykład flawonoidy pochodzenia roślinnego oraz witaminy A, E i C. Te tak zwane witaminy młodości chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które ją wysuszają i osłabiają włókna kolagenowe. Już po dwudziestym roku życia warto stosować preparaty zawierające te witaminy. Mogą to być naturalne olejki, na przykład olej z marakui lub arganowy.
Ponadto nawilżać skórę należy nie tylko od zewnątrz – za pomocą kremów i maseczek o takim działaniu, lecz także od środka – poprzez spożywanie dużych ilości wody. - Masaż przeciwzmarszczkowy
Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych i poprawić stan skóry, należy raz dziennie wykonywać delikatny masaż skóry twarzy. Najlepiej robić to wieczorem, podczas nakładania kremu. Taki masaż przyspieszy krążenie i usprawni proces dostarczania składników odżywczych do zewnętrznych warstw skóry. Nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt intensywny – wystarczą dwie, trzy minuty.
Masaż przeciwzmarszczkowy krok po kroku
- Masujemy szyję od dołu w kierunku brody.
- Od środka brody delikatnie uciskamy skórę w stronę ucha.
- Masujemy skórę od końca nosa do ucha i skroni.
- Wykonujemy masaż wokół nosa.
- Masaż czoła zaczynamy od miejsca między brwiami, po czym kierujemy się ku górze czoła i kończymy na skroniach.
Zabiegi na zmarszczki mimiczne
Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki polegają na wstrzykiwaniu wypełniaczy. Niestety, ich efekty są nietrwałe, dlatego zabiegi należy powtarzać co pół roku lub co rok. Lekkie spłycenie zmarszczek można osiągnąć także na skutek zabiegów skracających i regenerujących włókna kolagenowe.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie i zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia, a kolagenowi ‒ dobrą kondycję. Wstrzykiwany w zmarszczki, natychmiast daje efekt wypełnienia. Sprawdzi się przy usuwaniu zmarszczek w okolicach oczu i ust oraz bruzd na czole. Przez maksymalnie dwa dni po zabiegu skóra może być opuchnięta i zaczerwieniona. Kwas hialuronowy jest metabolizowany przez organizm, co oznacza, że sam się wchłonie. Potrzebuje na to około roku, dlatego po upływie tego czasu zabieg trzeba powtórzyć.
Wypełnianie zmarszczek botoksem
Zmarszczki mimiczne powstają poprzez skurcze mięśni. Ponieważ wstrzykiwanie botoksu powoduje paraliż mięśni, skóra nie kurczy się, więc pozostaje gładka. Efekty zabiegu są widoczne po siedmiu, czternastu dniach i utrzymują się do sześciu miesięcy.
Usuwanie zmarszczek laserem
Zabieg jest wykonywany laserem frakcyjnym, który nie przerywa ciągłości skóry. Wiązkę lasera kieruje się w głąb skóry i właśnie tam laser dokonuje mikrouszkodzeń, które pobudzają skórę do regeneracji i powstawania nowych komórek. W przeciągu czterech, sześciu tygodni skóra jest odbudowana, a zmarszczki zostają spłycone. Dla najlepszych efektów warto wykonać serię sześciu zabiegów, co zapewni skórze atrakcyjny wygląd nawet przez kilka lat.
Mezoterapia na zmarszczki
Mezoterapia ma na celu nie całkowite usunięcie zmarszczek, lecz poprawienie jędrności i napięcia skóry w stopniu znacznym, a co za tym idzie ‒ zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatów, które mają zregenerować skórę. W walce ze zmarszczkami najlepiej sprawdzi się preparat z kwasem hialuronowym.
Termolifting na zmarszczki
Termolifting polega na podgrzewaniu wewnętrznych warstw skóry bez uszkadzania naskórka. Pod wpływem fal radiowych lub podczerwieni na odpowiedniej głębokości dochodzi do podwyższenia temperatury, co powoduje skurczenie się włókien kolagenowych oraz pobudzenie regeneracji skóry i produkcji nowego kolagenu. Po termoliftingu skóra jest zagęszczona, jędrna i elastyczna, a drobne zmarszczki zostają spłycone.
Dodaj komentarz