Włosy rozjaśniane wymagają szczególnej pielęgnacji. Ponieważ zdjęto z nich naturalny pigment, stały się bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Jak pielęgnować włosy rozjaśniane i co jeść, aby je odżywić? Jak nawilżać włosy rozjaśniane? Przedstawiamy domowe sposoby na nawilżenie włosów.
Jak pielęgnować włosy rozjaśniane?
Włosy rozjaśniane należy chronić przed zimnym i gorącym powietrzem. Z tego powodu warto zrezygnować z suszarki, prostownicy i lokówki, a w mroźne dni chować włosy pod czapką, szalikiem i kurtką. Ponadto co trzy tygodnie należy podcinać końcówki u fryzjera, które mają większą tendencję do wysuszania niż reszta włosów. Warto nosić włosy rozpuszczone, a gumkę zastąpić klamrą.
Włosy rozjaśniane należy myć jak najrzadziej. Warto przy tym unikać szamponów zawierających silikony, które blokują łuskę włosa i ciężko je zmyć.
Co jeść, aby odżywić włosy?
Aby poprawić kondycję włosów, w jadłospisie warto uwzględnić tłuszcze złożone i kwasy omega, które są zawarte między innymi w awokado, orzechach, ziarnach, rybach, produktach strączkowych, oliwie i olejach roślinnych. Ponadto należy regularnie pić pokrzywę ‒ zioło bogate w witaminy E, D, B i C oraz w potas i żelazo ‒ a także czystek, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn, które mogą blokować wchłanianie niektórych składników. W przypadku nie tylko suchych, lecz także słabych i cienkich włosów warto spożywać produkty bogate w cynk i żelazo, takie jak wątróbka, podroby, jaja, kakao, pestki i tłuste sery. Wszystkie wymienione witaminy i minerały równie dobrze można przyjmować w postaci suplementów.
Jak nawilżać włosy rozjaśniane?
Aby nawilżyć włosy rozjaśniane, należy je myć łagodnym szamponem oczyszczającym o kwaśnym pH lub szamponem dla dzieci. Ponadto na osuszone ręcznikiem włosy aplikujemy maskę proteinową, na przykład z jedwabiem, kolagenem, elastyną, kaszmirem, keratyną lub mleczkiem pszczelim, i zakładamy czepek i ręcznik. Maskę spłukujemy po upływie około czterdziestu minut, po czym nanosimy na wilgotne włosy odżywkę bez spłukiwania. Taki kosmetyk powinien zawierać humektanty, czyli substancje nawilżające, które mają zdolność wiązania HAO, na przykład aloes, glicerynę, miód lub mocznik. Drugą potrzebną grupą składników są emolienty, między innymi oleje, woski i mleko, które hamują odparowywanie wody z włosów.
Ponadto codziennie należy wcierać we włosy naturalne oleje, które są dostępne w zielarni lub drogerii internetowej. Mamy do wyboru: olej arganowy, olej rycynowy, olej kokosowy, olej awokado i olej lniany. Poza domem warto nawilżać końcówki jedwabiem w płynie lub mgiełką. Można je nabyć w małych, poręcznych opakowaniach.
Domowe sposoby na nawilżenie włosów
Poniżej lista przepisów na nawilżające kosmetyki DIY do włosów.
- Łączymy żółtko z trzema łyżkami soku cytryny i nakładamy na włosy, a po trzydziestu minutach spłukujemy wodą.
- Mieszamy łyżkę octu jabłkowego ze szklanką wody i polewamy włosy po umyciu. Nie spłukujemy.
- Mieszamy po łyżce oliwy i soku aloesowego oraz kilka kropli witaminy A+E, po czym wcieramy we włosy. Kosmetyk można spłukać lub zostawić.
- Polewamy włosy piwem pszenicznym przez około dziesięciu minut. Spłukujemy, aby pozbyć się zapachu piwa.
- Zalewamy wrzątkiem mielone siemię lniane. Kiedy wystygnie, nakładamy je na włosy. Kosmetyk spłukujemy po trzydziestu minutach.
Dodaj komentarz