Olej konopny (z konopi siewnej/ siewnych) stosowany w pielęgnacji pochodzi nie z konopi indyjskich (mających właściwości narkotyczne), lecz z konopi siewnych (Cannabis sativa L). Najcenniejszy olej konopny jest tłoczony na zimno, w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, i nierafinowany. Ma żółtozielony kolor. Olej z konopi siewnych słynie z cennych właściwości, którym zawdzięcza szerokie zastosowanie kosmetyczne. Z tego powodu olej konopny sprawdzi się w pielęgnacji skóry i włosów. Jakie właściwości, zastosowanie i skład ma olej z konopi siewnych?
Olej konopny a konopie siewne
Konopie siewne rosną w Azji Środkowej. Ich włókna wykorzystywano do produkcji papieru, żagli i lin, a wyciskany z nich olej znalazł zastosowanie w łagodzeniu zmian skórnych. W nowożytnej Europie konopie siewne nie zdobyły popularności w branży kosmetycznej; do niedawna z ich właściwości czerpał wyłącznie przemysł chemiczny, który uczynił z nich popularny składnik farb i lakierów. Ta niechęć do konopi siewnych wynikała ze strachu przed konopiami indyjskimi i z zakazu ich uprawy. W konsekwencji pozbawione własności narkotycznych konopie siewne zyskały złą sławę.
Jak powstaje olej konopny?
Olej konopny jest pozyskiwany z nasion konopi siewnej. Tłoczy się go na zimno z wyselekcjonowanych odmian tych nasion. Nasiona konopi zawierają nawet 40% oleju konopnego. Świeży olej z konopi siewnej ma kolor zielonkawy, a wystawiony na działanie promieni słonecznych staje się prawie bezbarwny. Olej konopny ma przyjemny, lekko orzechowy smak.
Olej konopny – skład
Olej konopny, inaczej olej z konopi siewnych lub z konopi siewnej, to według INCI Cannabis sativa (Hemp) Seed Oil.
Olej konopny w niemal 80 procentach składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza z:
- kwasu linolowego z grupy kwasów tłuszczowych omega-6,
- kwasu linolenowego z grupy omega-3.
W dodatku oba kwasy mają optymalne proporcje: stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3 wynosi 3:1, co umożliwia prawidłowy metabolizm lipidów.
Olej z konopi siewnych zawiera także inne kwasy, to znaczy:
- oleinowy,
- palmitynowy,
- gamma-linolenowy, a także karoten, proteiny, aminokwasy, minerały, witaminy (A, D, E i K), fitosterole oraz fosfolipidy. Ponadto olej konopny zawiera bogactwo biologicznie czynnych substancji o właściwościach przeciwzapalnych, regenerujących, antyseptycznych, antyoksydacyjnych i przeciwsłonecznych. Są to między innymi tokoferol, canabidol i terpenol.
Olej konopny jest jednym z najskuteczniejszych olejów roślinnych o właściwościach pielęgnacyjnych. To miano zawdzięcza właśnie swojemu składowi.
Olej z konopi siewnych – właściwości kosmetyczne
Olej konopny odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka i uzupełnia uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym. W efekcie skóra nie traci wilgoci, a naskórek lepiej spełnia swoje funkcje ochronne. Ponadto dzięki zawartości NNKT olej z konopi siewnych utrzymuje skórę w dobrej kondycji oraz podnosi odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru, mrozu i słońca.
Olej konopny łagodzi stan zapalny przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy i egzemie, czym wspomaga ich leczenie. Co więcej, olej z konopi siewnych zmniejsza świąd skóry przy dermatozach, takich jak AZS, i alergiach skórnych. Ponadto minimalizuje ryzyko podrażnień i przebarwień, regeneruje i odżywia skórę oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
Olej z konopi siewnych poprawia koloryt skóry, reguluje wydzielanie sebum oraz przywraca cerze elastyczność i nawilżenie. Ponadto zmiękcza i wygładza skórę, a także – jako naturalny filtr przeciwsłoneczny – chroni ją przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo stymuluje wzrost włosów, dodaje im blasku i ułatwia ich rozczesywanie.
Olej konopny – zastosowanie kosmetyczne
Olej konopny szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Można go stosować w czystej postaci bezpośrednio na skórę i sięgać po kosmetyki na jego bazie, szczególnie emolienty przeznaczone do skór problematycznych lub do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Stanowi popularny składnik balsamów do ciała, mydeł, kremów do twarzy i kosmetyków przeciwsłonecznych. Olej konopny może być stosowany do każdego rodzaju skóry, ponieważ:
- nawilża skórę suchą,
- reguluje wydzielanie sebum i pracę gruczołów łojowych w przypadku skóry tłustej,
- natłuszcza i uzupełnia brakujące lipidy w przypadku skóry wrażliwej,
- zapobiega powstawaniu zmarszczek w przypadku skóry dojrzałej.
Olej konopny w kuchni
Bogaty i zdrowy skład sprawia, że olej z konopi siewnych znalazł zastosowanie nie tylko w pielęgnacji, lecz także w kuchni.
Olej konopny może być spożywany wyłącznie na zimno. Nie wolno go podgrzewać, a co za tym idzie – używać go do smażenia i pieczenia. Długotrwałe narażenie oleju konopnego na działanie wysokiej temperatury pozbawi go cennych właściwości.
Olej z konopi siewnych można wykorzystać do przygotowania i wzbogacenia smaku wielu dań. Okrasisz nim kaszę gryczaną, która w efekcie nabierze kremowego smaku, i polejesz świeżo ugotowane pierogi. Na jego bazie przygotujesz pesto, pasty warzywne i twarogowe oraz dipy i sałatki. Olej konopny nada każdej potrawie nowy, charakterystyczny smak.
Dodaj komentarz