Każda skóra jest inna. Ma swój własny charakter i własne potrzeby. Jeżeli je rozpoznasz, nauczysz się odpowiednio o nią dbać. Przyjrzyj się sygnałom, jakie wysyła do ciebie skóra i naucz się na nie odpowiadać.
Jaki mam rodzaj cery?
To podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Wtedy będziesz mogła dobrać odpowiedni program pielęgnacyjny.
- Twoja skóra jest pokryta tłustą warstwą? Nietrudno określić jej typ. Cera tłusta nie radzi sobie z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Dodatkowo często towarzyszą jej wypryski.
- Skóra się łuszczy, jest napięta i wygląda jak skorupa? To cera sucha, która wręcz błaga o nawilżenie i uszczelnienie lipidowej bariery naskórka.
- Przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos) oraz broda i suche policzki są oznaką cery mieszanej.
- Zaczerwienienia i drobne naczynka na nosie lub policzkach, to oznaka cery naczynkowej.
- Jeżeli skóra często piecze i szczypie, to znak, że jest delikatna i wrażliwa.
Towarzyszy ci kilka z wymienionych objawów? To również jest normalne, bo przy każdym typie cery mogą pojawić się dodatkowe problemy skórne, jak łojotok, cienie pod oczami, odwodnienie, zmiany trądzikowe czy zmarszczki.
Skóra się zmienia
To całkowicie normalne, bo skóra to żywy organ, który reaguje zarówno na mnóstwo czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jak pora roku, hormony, a nawet zmiany w życiu. Twoja skóra nie musi być zawsze sucha lub tłusta, więc obserwuj jej stan.
Stan skóry może zmieniać się wraz z wiekiem albo nawet z powodu pory roku. Ze skóry tłustej nagle staje się przesuszona lub odwrotnie. Nie wybieraj więc produktów automatycznie, tylko uwzględniaj obecny stan skóry, ponieważ możesz jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku każdej cery.
Potrzeby skóry mogą zmieniać się także pod wpływem warunków pracy i miejsca, w którym codziennie przebywamy. Przypuszczalnie, pracując wiele godzin przed komputerem, możesz mieć problem z przesuszoną skórą pod oczami.
Trudne okresy życiowe mają ogromny wpływ na kondycję skóry. Depresja, przygnębienie i częsty płacz sprawia, że cera staje się znacznie bardziej wrażliwa.
Dotychczas stosowane kosmetyki mogą nagle sprawiać, że skóra jest podrażniona. W tym przypadku należy zmienić program pielęgnacyjny na bardziej delikatny, pełen nawilżających, łagodzących i regenerujących substancji.
Nie wybieraj kosmetyków na podstawie wieku
Nie liczy się wiek metrykalny, tylko stan naszej skóry. Najważniejszy jest wiek biologiczny, uzależniony od niezliczonej ilości czynników, takich jak: przebarwienia, stan naskórka, stopień nawodnienia, zmarszczki. To nieprawda, że kosmetyk stosowany od dawna zawsze będzie dla ciebie dobry. Zawsze zwracaj uwagę na aktualny stan twojej skóry. Zadbaj o odpowiedni dobór kosmetyków bez względu na twój prawdziwy wiek!
Składy kosmetyków
Musisz wiedzieć, co nakładasz na skórę, jeżeli chcesz ją odpowiednio i skutecznie pielęgnować. Musisz nauczyć się czytać składy kosmetyków, a to wcale nie jest takie proste.
W krajach Unii Europejskiej składy kosmetyków podawane są według nazewnictwa INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Niestety w innych krajach informacje na kosmetykach są wyłącznie w językach rodzimych, np. w Japonii, Brazylii, co jest dla nas nieczytelne.
Składniki podawane są malejąco. Zazwyczaj na początku jest woda, ponieważ zazwyczaj stanowi ponad 70% całej masy kosmetyku. Na końcu natomiast pojawiają się środki zapachowe i koloryzujące oraz konserwanty.
Na co zwracać uwagę, czytając składy?
Jeżeli w nazwie kosmetyku składnik podany jest na końcu listy, to oznacza, że znajduje się w znikomych ilościach. Bywa, że w kosmetyku znajdują się śladowe ilości, które nie przynoszą żadnych korzyści dla skóry, ponieważ są zbyt znikome. Kolejność ma największe znaczenie!
Jak widać, jeśli poznasz rodzaj swojej cery i jej potrzeby oraz będziesz obserwować zmiany i zwracać uwagę na sygnały, jakie ci wysyła, na pewno dobierzesz odpowiednią pielęgnację. Twoja skóra zawsze będzie w dobrej kondycji – intensywnie zregenerowana, zdrowa, nawilżona i zabezpieczona.
Dodaj komentarz