TOP trendy w pielęgnacji włosów, polecane przez fryzjerów

Autor: Weronika Król

trendy-w-pielegnacji-wlosow.jpg

Co liczy się najbardziej w pielęgnacji włosów?

Skąd wiadomo, co wybrać, aby mieć zadbane i zdrowe włosy, oraz czystą skórę głowy?

Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki do włosów?

W tej kwestii warto zaufać fryzjerom, blogerkom i włosomaniaczkom – oni doskonale wiedzą „co we włosie piszczy”. Oto topowe trendy, które warto poznać i wprowadzić do codziennej pielęgnacji.

TOP trendy w pielęgnacji włosów

1. Szampony wolne od SLS, SLES i parabenów

W tej kwestii nie ma kompromisów: szampony z substancjami SLS, SLES więcej mają wspólnego ze środkiem chemicznym, niż z dermokosmetykiem, który ma nie tylko myć, ale i łagodzić, tonizować i pielęgnować skórę głowy. Substancje typu SLS są wtłaczane do szamponów, aby te po prostu lepiej pieniły się na naszych włosach. Nie mają żadnej innej funkcji kosmetycznej, odżywczej, regenerującej, wręcz przeciwnie: często są one bardzo silnymi alergenami, które podrażniają skórę głowy, działają komedogennie i zakłócają poprawność procesów zachodzących na powierzchni. Notoryczne stosowanie szamponów z SLS, SLES może doprowadzić do łupieżu i silnego przesuszenia włosów. Detergenty wypłukują też kolor z farbowanych włosów i powodują mocniejszy łojotok, czyli notoryczne przetłuszczanie się włosów.

Pierwszym elementem prawidłowej pielęgnacji włosów jest zatem dobry szampon, pozbawiony komedogennych, drażniących substancji chemicznych. To doskonały sposób na uspokojenie skóry głowy i prawidłowo umyte włosy.

2. Naturalne olejki i olejowanie skóry głowy

Naturalny, tłoczony na zimno olej jest jak mercedes wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów i głowy. Jest mocarny, ponieważ zawiera szereg zmasowanych składników dbających o piękno i zdrowie włosów. Regularnie robione olejowanie włosów jest w stanie zahamować ich wypadanie przyspieszyć wzrost. Olejki zawierają szereg istotnych dla zdrowia i młodości witamin (w tym duże dawki witaminy E, A, C oraz wiele z grupy B), sterole roślinne, flawonoidy, kwasy tłuszczowe nienasycone, oraz minerały typu żelazo, jod, miedź, chrom, cynk i magnez.

Olejowanie włosów podbiło już cały świat – oferują je najbardziej prestiżowe salony na świecie,. Z powodzeniem możesz je jednak wykonać w domu – wystarczy, ze dobierzesz olejek do rodzaju (porowatości) swoich włosów.

3. Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy to chyba najmniej doceniany zabieg, który ma niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie włosów i skalpu. Regularnie wykonywany peeling skóry głowy jest w stanie zwalczyć łupież, wzmocnić cebulki włosowe, przyspieszyć wzrost włosów. Peeling usuwa ponadto zrogowaciały naskórek z powierzchni skóry głowy i zapobiega gromadzeniu się resztek kosmetyków na powierzchni skóry oraz u podstawy włosów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ te mikroskopijne złogi osłabiają kondycję włosów i powodują ich wypadanie, łamliwość oraz hamują wzrost. Peeling skóry głowy wydłuża cykl życia włosa, ponieważ doskonale dotlenia komórki i poprawia mikrocyrkulację skóry głowy.

4. Szampony micelarne

Te szampony zostały zainspirowane znanymi już wszystkim płynami micelarnymi do oczyszczania twarzy. To właśnie „oczyszczanie” jest w ich przypadku kluczową funkcją. Szampon micelarny wychwytuje wszelkie zanieczyszczenia z włosów i skóry, jest przy tym delikatny, nie obciąża włosów i nie zawiera komedogennych substancji. Tonizuje i uspokaja skórę głowy, jest w stanie załagodzić podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Szampon micelarny dedykowany jest wszystkim rodzajom włosów, również tym cienkim, delikatnym i uwrażliwionym. Często zawiera szereg aktywnych składników, które oczyszczając – jednocześnie dostarczają skórze szeregu istotnych w pielęgnacji składników. Szampon micelarny nadaje się idealnie do zmywania z włosów olejków po olejowaniu – dokładnie „zbierze” cząsteczki olejku i zadziała tonizująco na skórę głowy.

5. Hydrolaty na włosy

Hydrolaty przez długi czas były niedoceniane – nie sądzono bowiem, ze woda powstała z procesie destylacji roślin (podczas wytłaczania olejków eterycznych) może mieć tak doskonałe właściwości pielęgnujące. Tymczasem hydrolaty działają delikatnie, ale skutecznie na włosy i skórę głowy, pielęgnując, tonizując, zwalczając łojotok i odżywiając mocą zawartych w nich witamin, mikroelementów i roślinnych wyciągów. Hydrolaty można stosować zarówno na włosy, jak i skórę. Część z nich nawilża i nabłyszcza włosy, a nawet spowalnia procesy starzenia się włosów, inne regulują poziom sebum, działają antyseptycznie i wspomagają walkę z łupieżem. Hydrolaty zadbają też o odpowiedni poziom nawilżenia włosów w ciągu dnia – wystarczy rozpylić hydrolat na całej długości włosów, aby te zyskały witalność i równowagę hydro-lipidową.

6. Szampony hamujące procesy siwienia

Fryzjerzy znają sekret pięknego koloru włosów – bez koloryzacji. Hitem kosmetycznym dla dojrzałych pasm stały się szampony do włosów spowalniające proces siwienia. Oczywiście siwe włosy to nie tylko domena sędziwego wieku – zanik melaniny może spotkać każdego: cierpi na nie znaczny procent nastolatków i osób po 20 roku życia. Szampony do włosów zawierające naryngenine są w stanie aktywować mitochondria, które usprawniają funkcje życiowe komórek i wydłużają życie włosa oraz zapobiegają spadkowi melaniny. Szampon hamujący siwienie włosów można stasować już w młodym wieku – nie potrzeba stosować go stale, jednak raz na rok taka kuracja z pewnością zaowocuje w przyszłości zdrowymi włosami o pięknym kolorze. Wybierając szampon z naryngeniną pamiętajmy, aby nie zawierał sztucznych barwników – wówczas nie zahamuje on siwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *