Przyczyny wypadania rzęs. Dlaczego rzęsy wypadają i jak sobie z tym poradzić?

Autor: Weronika Król

Rzęsy to maleńkie włoski, które chronią oczy i podkreślają nasze spojrzenie. Dobrze, jeśli są gęste, długie i mocne. Częstym problemem jest jednak ich nadmierne wypadanie. Dlaczego rzęsy wypadają i jak sobie z tym poradzić? To pytanie, na które warto znać odpowiedź.

Dlaczego rzęsy wypadają?

Najczęstsza przyczyna wypadania rzęs to po prostu ich osłabienie. Kondycja tych włosków zależy od kondycji ich cebulek, które zakorzenione są w skórze powiek. Jeśli cebulki nie dostają wystarczająco dużo składników odżywczych, to wyrastają z nich krótsze, cieńsze i bardziej wątłe rzęsy. Mogą też przedwcześnie wypadać, a jeśli będziemy tracili ich więcej niż jest to w normie, to efektem będzie przerzedzona i mało wyrazista linia rzęs. Maskara niewiele pomoże, dlatego warto znać sposoby na zapobieganie ich wypadaniu.

Wypadanie rzęs po zimie

Z osłabieniem rzęs ściśle związane jest ogólne osłabienie organizmu na wiosnę. W zimowych miesiącach dostarczamy o wiele mniej składników odżywczych z pożywienia, bo mniej dostępne są świeże warzywa i owoce, w których najwięcej jest cennych witamin i minerałów. Czas obniżonej odporności odbija się też na naszym wyglądzie – skóra jest sucha i matowa, włosy cieńsze i słabsze, a rzęsy wypadają w zdecydowanie większej ilości niż zwykle.

To dlatego po zimie bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie suplementów wzmacniających włosy, rzęsy i paznokcie np. tabletek ze skrzypem, pokrzywą, cynkiem i biotyną. Pomogą wzmocnić rzęsy i zapobiec ich wypadaniu.

Inne przyczyny wypadania rzęs

To oczywiście nie wszystkie przyczyny wypadania rzęs. Bardzo często wypadają w nadmiarze przez nasze błędy w pielęgnacji lub nieodpowiedni makijaż. Co może skończyć się tym, że stracimy naprawdę dużo rzęs?

  1. Złej jakości maskara – najtańszy tusz do rzęs, pełen chemii, o składnikach niewiadomego pochodzenia to nigdy nie wróży nic dobrego.
  2. Przeterminowana maskara – mało kto wie, że tusze do rzęs nadają się do użycia tylko 12 miesięcy od otwarcia, a później ich właściwości mogą się zmienić
  3. Brak pielęgnacji – największy błąd, czyli niedostarczanie składników odżywczych i brak nawilżania rzęs, również przyczynia się do ich utraty.
  4. Niepoprawny demakijaż – zbyt energiczne zmywanie makijażu, mocne tarcie wacikiem o oczy, to również może kończyć się wyrwaniem rzęs.
  5. Spanie w makijażu – podobnie szkodliwy jest brak demakijażu przed snem, bo sklejone maskarą rzęsy nie mają się jak regenerować i będą coraz słabsze.

Warto pamiętać też o tym, że znaczenie ma jakość innych kosmetyków, które stosujemy m.in. płynów do demakijażu. Dla zdrowia rzęs warto robić np. demakijaż naturalnymi olejami, który jest delikatniejszy i przy okazji odżywia włoski. Wpływ na kondycję rzęs ma też to, w jakiej kondycji jest akurat nasz organizm. Różnego typu choroby lub zaburzenia hormonalne mogą przekładać się na to, jak wyglądają rzęsy. Dlatego bardzo często rzęsy wypadają nadmiernie u kobiet ciężarnych lub w trakcie menopauzy, gdy hormony szaleją.

Jak zapobiec wypadaniu rzęs?

O tym, co można zrobić, żeby zapobiec wypadaniu rzęs, można pisać naprawdę długie poradniki. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystko to, co może im szkodzić, a więc znaleźć przyczyny i je usunąć. Stąd znajomość powyższych wskazówek odnośnie tego, co niszczy rzęsy, jest bardzo ważna!

Poza tym zawsze dobrym rozwiązaniem są odżywki do rzęs i olejki takie jak kultowy już olej rycynowy. Stosowane regularnie – najlepiej codziennie po wieczornym demakijażu – mają potencjał do tego, żeby wzmocnić cebulki rzęs, zapobiec wypadaniu włosków, pogrubić je, wydłużyć i zagęścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *