Mocznik ma silnie nawilżające właściwości, dlatego często znajduje się w kremach do rąk czy stóp. Kosmetyki z mocznikiem mają dobry wpływ na naszą skórę. Co to jest mocznik i dlaczego warto go stosować?
To składnik, który od lat stosowany jest w produktach kosmetycznych. Z roku na rok jest coraz popularniejszy, a jego właściwości mają coraz szersze zastosowanie w kosmetyce.
Co to jest mocznik?
To substancja, która jest produktem ubocznym przemiany białek w naszym organizmie. To znaczy, że sami go sobie produkujemy. To najważniejszy czynnik nawilżający skórę. Oddalany jest z organizmu wraz z potem i moczem.
W kosmetykach znajduje się syntetyczna wersja mocznika, która pozyskiwana jest z węgla i amoniaku. To bezzapachowy, niealergiczny i nietoksyczny proszek rozpuszczalny w wodzie. Uzupełnia niedobory naturalnego mocznika w organizmie.
Jakie są właściwości mocznika?
Każdy zna go z właściwości nawilżających, jednak jest to bardzo ogólne określenie. Mocznik to humektant, czyli substancja, która zapobiega utracie wody z wnętrza skóry. Ilość tej substancji zmniejsza się wraz z wiekiem.
Jakie jest zastosowanie mocznika w kosmetyce?
Mocznik w kosmetyce nie był od razu wykorzystywany w tak dużym stopniu, ponieważ kosmetolodzy nie znali jego wszystkich właściwości. Teraz wszyscy wiemy o korzystnym wpływie mocznika na skórę.
Mocznik wykorzystywany jest w kosmetykach do twarzy, rąk, stóp, a także w balsamach, odżywkach, tonikach czy szamponach. Używany jest szczególnie w pielęgnacji atopowej, przesuszonej skóry, ekstremalnie zniszczonej, alergicznej, trądzikowej czy w przypadku łupieżu.
Jak działa mocznik w kosmetykach?
Działanie mocznika zależy od jego stężenia. Im więcej, tym mocniejsze działanie.
Właściwości mocznika:
- mocznik 2% – znajduje się w kremach nawilżających; regeneruje skórę i zatrzymuje wodę w jej wnętrzu,
- mocznik 3-9% – spotykany najczęściej w kosmetykach do stóp, ponieważ działa zmiękczająco i utrzymuje wysoki poziom nawilżenia w skórze,
- mocznik 10% – to cenna substancja zawarta w tonikach do skóry problematycznej; działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- mocznik 11-30% – dzięki niemu składniki aktywne zawarte w lekach czy kosmetykach lepiej trafiają w głąb skóry,
- mocznik 31-40% – znajduje się w peelingach i innych kuracjach do skóry przesuszonej, ponieważ delikatnie złuszcza i nawilża,
- mocznik 41-50% – najsilniejszy ze wszystkich, działa silnie złuszczająco; stosowany jest głównie przez dermatologów w leczeniu łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry.