Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Autor: Weronika Król

Wyrównany koloryt skóry wygląda estetycznie. Niestety na skórze często pojawiają się niechciane plamki lub piegi. Dlaczego właściwie powstają? Skąd się biorą i jak im przeciwdziałać? Dowiesz się wszystkiego, czytając ten artykuł.

Przebarwienia mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, a nie tylko estetycznych. Niełatwo je wyleczyć – w tym celu potrzebny jest zabieg laserowy. Można jednak przeciwdziałać przebarwieniom, aby później nie toczyć niepotrzebnej bitwy.

Najczęstszy problem po wakacjach

Bardzo często przebarwienia pojawiają się właśnie po wakacjach, kiedy skóra cały czas wystawiana jest na promieniowanie UV. To skutek częstego opalania. A słońce ma znaczący wpływ na wygląd i kondycję skóry. Może pozostawiać po sobie przebarwienia.

Przebarwienia – skąd się biorą?

To nadprodukcja melaniny. Co to jest melanina? Nic innego jak barwnik, który nadaje kolor skórze. Kiedy melaniny jest za dużo, pojawiają się przebarwienia np. na twarzy. Mogą pojawiać się również na innych częściach ciała, jak dłonie.

Melanina produkowana jest przez komórki barwnikowe w naszej skórze. Zawdzięczamy im kolor włosów, tęczówki i skóry. Jest jednocześnie naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ może rozpraszać szkodliwe promieniowanie. Dlatego też nasza skóra latem staje się ciemniejsza. Opalenizna jest zabezpieczeniem przed słońcem.

Najczęściej pojawiają się przebarwienia na twarzy, ponieważ cera charakteryzuje się cienką skórą, która jest najbardziej wystawiona na promieniowanie słoneczne. Nadmiar barwnika powoduje, że uwidaczniają się przebarwienia.

Przebarwienia – jak je usunąć?

Najtrudniej je usunąć, gdy są naprawdę ciemne i głęboko osadzone. To, jak będziemy je zwalczać, zależy od stopnia problemu. Najczęściej jednak polega na stosowaniu silnie złuszczających i wyrównujących koloryt preparatów.

Najpopularniejsze metody usuwania przebarwień, to:

  • odbarwiające maści, np. z witaminą A czy kwasem azaleinowym,
  • złuszczanie naskórka kwasami AHA,
  • krioterapia, czyli rozpadanie się komórek barwnikowych,
  • peelingi medyczne,
  • mezoterapia kwasem hialuronowym i peptydami,
  • laserowe usuwanie przebarwień (najdroższy sposób).

Jak zapobiec przebarwieniom?

Niełatwo usunąć przebarwienia, tak jak inne problemy skórne. Lepiej więc zapobiec problemowi. Co robić, żeby uniknąć przebarwień?

  • zrezygnować z przebywania na słońcu lub znacznie je ograniczyć,
  • stosować silne filtry przeciwsłoneczne,
  • nie opalać się, gdy przyjmujemy leki przeciwzapalne czy środki przeciwbólowe,
  • nie stosować ziołowych naparów, jak np. nagietek czy mniszek,
  • nie wychodzić na słońce po użyciu olejku cytrusowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *