Kosmetyki antysmogowe – dlaczego są koniecznością i jak je stosować?

Autor: Weronika Król

Smog to groźne, szkodliwe dla zdrowia pyły – zawieszone w powietrzu. Wiemy, niemi oddychamy i dostają się do płuc. Mało kto zwraca jednak uwagę, że cząstki smogu osiadają na skórze i – ze względu na małe rozmiary znaczny ich procent wnika głębiej i przyspiesza proces starzenia się skóry oraz stres oksydacyjny. Dlatego powstały kosmetyki antysmogowe – zapobiegają dewastacji twojej cery za sprawą groźnych cząstek.

Dlaczego należy chronić skórę przed smogiem?

Smog to – jak wspomnieliśmy – małe cząsteczki smogu to szkodliwe pyły, które mają negatywny wpływ na skórę. Ich mieszanka to zbrodnicze kombo takich substancji chemicznych jak: tlenki azotu, węgla i siarki, wielopierścieniowe węglowodory, do których należy m.in. benzo(a)piren. Wszystkie te związki o udowodnionych właściwościach mutagennych i kancerogennych).
Smog pogarsza wygląd skóry, ale dodatkowo bardzo osłabia jej barierę ochronną, przez co staje się ona nadreaktywna, podatna na podrażnienia, wrażliwa i zmienia się na niekorzyść; źle radzi sobie z innymi niekorzystnymi składnikami klimatycznymi (suche powietrze, mróz, wiatr, słońce), ponieważ jej bariera nie jest wystarczająco silna. Tworzą się wolne rodniki, a funkcje skóry rozregulowują się i nie potrafi ona się “naprawić”, czyli zregenerować. Podobnie niekorzystnie wpływa na nią dym papierosowy i spaliny samochodowe, które dodatkowo wyniszczają i tak już osłabioną cerę. Właśnie dlatego kosmetyki antysmogowe stały się koniecznocia – zwłaszcza w okresie zimowym.

Jak chronić cerę przed smogiem?

  • stosuj odpowiednie kosmetyki ochronne (sprwdż w składzie, czy zawierają składniki antypollution),
  • ogranicz przebywanie na zewnątrz,
  • dokładnie oczyszczaj skórę (nie czekaj do wieczora, zrób to od razu po przyjściu do domu),
  • włącz do pielęgnacji odpowiednie serum, które wymiata wolne rodniki i zapobiega stresowi oksydacyjnemu (np. serum z witaminą C).

Kosmetyki antysmogowe – jak działają?

W walce ze smogiem stawiaj przede wszystkim na ochronę skóry. Dlatego gdy wychodzisz na zewnątrz, wybieraj formuły gęstsze, które cechują się wysoką zawartością emolientów. W ten sposób będą one stanowiły barierę pomiędzy naszą skórą a zanieczyszczeniami.

Idealnie w tym celu sprawdzą się kremy zimowe i produkty bez wody lub z niską jej zawartością, wszelkiego rodzaju naturalne olejki kosmetyczne, a nawet makijaż, czyli warstwa podkładu do twarzy.

Niewątpliwą zaletą i naturalnych olejków są ich właściwości odżywcze i regenerujące skórę: doskonale uzupełniają one barierę hydrolipidową i uszczelniają, a zatem nie tylko tworzą ochronny film, ale i rewitalizują.

Olejek i inne składniki antysmogowe są pełne składników antyoksydacyjnych – to właśnie ta ich funkcja jest niezwykle istotna w przypadku ochrony skóry przed smogiem – neutralizują one działanie wolnych rodników, zapobiegają stanom zapalnym i mikrouszkodzeniom skóry, regenerują tkanki. Do substancji przeciwutleniających możemy zaliczyć witaminę E i C, a także flawonoidy naturalnie występujące w ekstraktach roślinnych.

Jak wybrać dobry kosmetyk antysmogowy?

Jeśli kupujesz produkt „antysmogowy” lub „anti pollution” muszą za nim stać badania, zlecone przez producenta oraz bardziej ogólne. Produkt, który spełnia wymogi anty pollutiuon, musi mieć potwierdzone działanie antysmogowe. Powszechnym działaniem jest stosowanie tzw. kompleksów kosmetycznych, czyli unikalnych mieszanek składników, które razem działają znacznie skuteczniej niż ich pojedyncze składniki.

Substancje antysmogowe w kosmetykach – które działają?
Ceniony i skuteczny duet antysmogowy to roślinny duet moringa oraz cytryniec (Moringa Pterygosperma Seed Extract, Schisandra Chinensis Fruit Extract). Do spółki działają mocniej, a każdy z tych składników przeciwdziała negatywnym skutkom zanieczyszczeń. Innym doskonałym składnikiem jest wyciąg z kwiatów budlei dawida (Buddleja Officinalis Leaf Extract). W kremach antysmogowych doskonale sprawdza się chitozan (Chitosan), ponieważ stwarza na skórze ochronną warstwę. Często do takich produktów dodaje się detoksykujące wyciągi z alg oraz wodę probiotyczną, która ukoi zmęczoną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *