Tempo wzrostu włosa jest indywidualne dla każdego człowieka i zależy od wielu czynników. Na szczęście, można na nie wpłynąć. Jakie są domowe sposoby na porost włosów?
Domowe sposoby na porost włosów
Wcierki na porost włosów
Najpopularniejszą metodą na przyspieszenie wzrostu włosów są wcierki, czyli ziołowe płyny, które wcieramy w skórę głowy. Wśród nich znajdziemy oleje ziołowe, sera ii toniki. Sposób aplikacji zależy od rodzaju włosów: podczas gdy osoby z przetłuszczającymi się włosami powinny nakładać wcierki przed myciem głowy, w przypadku włosów suchych wcierki sprawdzą się zarówno przed myciem, jak i po myciu.
Niestety, wcierki mają nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony, są niedrogie i łatwo dostępne ‒ można je kupić w drogeriach i internetowych sklepach kosmetycznych. Powinny zawierać pijawkę lekarską, proteiny jedwabiu, olej z pokrzywy, olej z łopianu, olej z podbiału, skrzyp polny, szyszki chmielu, flawonoidy oraz witaminy: A, E, z grupy B, C i PP. Osoby z włosami cienkimi muszą uważać na oleje, które obciążają i sklejają.
Suplementy na porost włosów
Także suplementy sprawiają, że włosy będą szybciej rosły. Można je kupić w drogeriach i aptekach, ale są dość drogie. Większość osób widzi efekty ich stosowania, które niestety mijają wraz z zaprzestaniem kuracji. Suplementy uzupełniają witaminy i mikroelementy, których brakuje w menu, dlatego poniekąd zastąpią zbilansowany sposób odżywiania się. Jeżeli dany koncern farmaceutyczny ma w swojej ofercie szampony i ampułki, je także warto stosować; w ten sposób zadziałamy na włosy jednocześnie od wewnątrz i od zewnątrz.
Napój z drożdży na porost włosów
Napój z drożdży nie tylko przyspiesza wzrost włosa, lecz także wzmacnia paznokcie i łagodzi trądzik. Drożdże zawierają witaminy z grupy B, które wspomagają wchłanialność żelaza, a także aminokwasy, żelazo, magnez, potas, miedź, sód, jod, selen, chrom, cynk i fosfor.
Aby przygotować napój z drożdży, należy rozdrobnić półtorej kostki drożdży spożywczych i włożyć je do kubka. Następnie kubek zalewamy wrzątkiem lub gotującym się mlekiem. Mieszamy aż do rozpuszczenia, a gdy ostygnie, pijemy. Napój z drożdży należy spożywać codziennie lub co drugi dzień.
Mezoterapia na porost włosów
Mezoterapia igłowa skóry głowy to zabieg, który może zostać przeprowadzony w salonie kosmetycznym lub u dermatologa. Polega na nakłuwaniu skóry mikroigłami znajdującymi się na wałkach, którymi masuje się głowę, a następnie wciera się w nią serum. Mezoterapia usprawnia krążenie i przyspiesza przedostanie się aktywnych substancji w głąb cebulek. Efekty zabiegu są widoczne po miesiącu lub dwóch. Niestety, mezoterapia igłowa jest dość kosztowna i wymaga powtórzeń.
Dieta na porost włosów
Duży wpływ na kondycję włosów ma zawartość żelaza w diecie. Dorośli mężczyźni powinni spożywać dziennie 8 miligrama żelaza, a kobiety ‒ z powodu comiesięcznej utraty krwi ‒ nawet 18 miligramów. Żelazo znajduje się między innymi w warzywach strączkowych, mięsie, suszonych owocach i nabiale. Jego przyswajalność zwiększają produkty bogate w witaminę C. Porost włosów przyspieszają także witaminy z grupy B (zawarte na przykład w łososiu, jajkach i nabiale) i cynk (występuje zwłaszcza w kaszach, pestkach, kakao i serze żółtym).
Dodaj komentarz