Równowaga w pielęgnacji włosów i skóry głowy jest bardzo ważna. Aby pasemka były zdrowe i piękne, niezbędne są emolienty, humektanty i proteiny użyte w kosmetykach lub naturalnych produktach spożywczych. Sprawdź, których składników brakuje twoim włosom i w jaki sposób je dostarczyć.
EMOLIENTY DLA OCHRONY WŁOSÓW
Emolienty są składnikami, które zmiękczają i nawilżają suche włosy lub podrażnioną skórę. Przeważnie są to oleje lub inne tłuszcze zwiększające zdolność pasemek do zatrzymywania wody. Jeżeli twoje włosy puszą się i trudno jest je ułożyć, to oznacza, że brakuje im emolientów. Substancje te występują głównie w maskach i odżywkach do włosów oraz preparatach zabezpieczających końce pasemek. Emolientami są: olej arganowy, oliwa z oliwek, oleje mineralne, parafina, masło Shea, masło jojoba i silikony.
Pamiętaj o…
Silikony to jeden z rodzajów emolientów. Dzielimy je na te zmywalne wodą, łagodnym szamponem bez SLS i detergentami oraz odparowujące z włosa. Do zmycia tych ostatnich wystarczy odżywka, która dodatkowo wypielęgnuje włosy i skórę głowy.
HUMEKTANTY DLA NAWILŻENIA WŁOSÓW
Humektanty to substancje zatrzymujące we włosach wilgoć. Jeśli twoje pasemka są suche, łamią się i kruszą, to z pewnością przyda im się porcja humektantów. Podczas stosowania produktów z ich zawartością należy uważać. Przy dużej wilgotności powietrza mogą powodować szorstkość i puszenie się włosów. Humektantami są: gliceryna, miód, panthenol, aloes, żel lniany, mocznik i kwas hialuronowy.
Czy wiesz, że…
Stosowanie humektantów zależy od wilgotności powietrza i temperatury. Wilgotne powietrze jest przyciągane do wnętrza włosów, przez co się przesuszają. Suche powietrze natomiast sprawia, że woda jest wyciągana przez humektanty. Skutek? Włosy są suche. Jeżeli chcesz, żeby włosy były cały czas nawilżone, stosuj humektanty wraz z emolientami.
PROTEINY DLA ODBUDOWY WŁOSÓW
Proteiny to inaczej białka lub aminokwasy. Występują zarówno w kosmetykach, jak i we włosach. Są odpowiedzialne za odbudowę pasemek i wygładzenie ich struktury. Włosy pozbawione protein są wiotkie i trudne do wymodelowania. Produkty z proteinami przydadzą się tym osobom, które niedawno przeszły zabiegi fryzjerskie z użyciem wysokiej temperatury. Jeżeli przedawkujesz proteiny, to twoje pasemka staną się kruche i łamliwe. Proteiny dzielimy na:
- wielkocząsteczkowe: pszenica, mleko, jedwab, owies, kukurydza, soja, elastyna, kolagen, żółtko jajek;
- hydrolizowane, czyli najmniejsze cząsteczki podzielonego białka: pszenica, keratyna, mleko, kazeina, jedwab, elastyna i kolagen;
- aminokwasy: l-cysteina, argaina.
Pamiętaj, że…
Protein nie należy nakładać w zbyt dużej ilości na włosy wysokoporowate. Mogą bardzo je przesuszyć i doprowadzić do puszenia. Nie opłaca się natomiast używania szamponów z proteinami, bo aby zaczęły działać, należy trzymać je na głowie przez 30 minut. Dlatego w tej kwestii o wiele lepiej sprawdzi się maska do włosów. Jeżeli nie chcesz przesuszyć włosów proteinami, to używaj ich zawsze wraz z humektantami.
JAK STOSOWAĆ EMOLIENTY, HUMEKTANTY I PROTEINY?
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych kombinacji z zastosowaniem kosmetyków, w których składzie znajdują się emolienty, humektanty i proteiny. Pielęgnacja włosów tymi substancjami może wyglądać w następujący sposób. Na początku zwilżasz włosy wodą, nakładasz maskę proteinową, a po czasie określonym przez producenta spłukujesz. Następnie nakładasz maskę z humektantami i emolientami, spłukujesz i używasz silikonowego serum.
Drugim sposobem jest zastosowanie następującej pielęgnacji. Włosy zwilżasz wodą i nakładasz maskę humektantową. Po upływie czasu wyznaczonego przez producenta pasemka dokładnie spłukujesz i aplikujesz maskę proteinową. Kiedy ponownie spłukasz włosy, używasz maski z emolientami lub silikonowego serum.
Jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu zadbasz o włosy i zapewnisz im odpowiednią ilość tych trzech substancji. Polega on na nałożeniu oleju i zwilżeniu lub umyciu włosów. Kolejnym etapem pielęgnacji jest zaaplikowanie maski z proteinami i spłukanie jej po czasie wyznaczonym przez producenta. Na koniec nakłada się maskę z humektantami lub emolientami; równie dobrze sprawdzi się silikonowe serum.
Dodaj komentarz