Pielęgnacja cery dojrzałej. Jak o nią dbać?

Autor: Weronika Król

Już po 25 roku życia skóra traci białko młodości, czyli kolagen, który odpowiada za jej jędrność, elastyczność i witalność. Widząc pierwsze oznaki starzenia, bez zastanowienia sięgamy po kremy o właściwościach anty-aging. A przecież problemy dojrzałej cery to nie tylko bruzdy i zmarszczki, lecz także przebarwienia. Co powinnaś wiedzieć o cerze dojrzałej?

Starzenie się skóry prędzej czy później dopadnie każdego. To jednak nie największy problem. Cera dojrzała szybciej traci cenne nawilżenie i poza zmarszczkami na twarzy pojawiają się coraz głębsze bruzdy.

Czy zmarszczki to największy problem?

Na pewno najczęstszy, bo wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu i elastyny. To białka, które odpowiadają za jędrność skóry. Przez niedobory skóra zaczyna wiotczeć, staje się ziemista, pozbawiona blasku.

Ten proces to jednak nie wyrok, bo można go znacznie spowolnić, stosując kosmetyki o właściwościach anty-aging, odmładzające oleje czy zabiegi liftingujące. Oczywiście nie zatrzymamy go na zawsze, ale możemy opóźnić ten proces i wypełnić już istniejące zmarszczki.

Cera dojrzała – są jeszcze przebarwienia

Zdecydowanie nie wyglądają estetycznie, a poza zmarszczkami towarzyszą bardzo często cerze dojrzałej. To częsty problem, ponieważ cera dojrzała najbardziej odczuwa negatywny wpływ promieniowania UV. Skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona przed promieniowaniem, ponieważ znajduje się w niej mniej melaniny. Ponadto picie ziół zwiększa wrażliwość na słońce, a w efekcie pojawiają się przebarwienia.

Nigdy nie zapominaj o kremie z filtrem, ponieważ nic tak dobrze nie działa, jak profilaktyka.

Szybka utrata nawilżenia

Wraz z wiekiem skóra traci swoją barierę wodno-lipidową, przez co traci cenne nawilżenie w szybkim tempie. W związku z tym pojawia się suchość twarzy, zaczerwienienia. Woda ucieka z naskórka, a buzia staje się pomarszczona, cienka i ziemista. Procesy regeneracyjne również przebiegają znacznie wolniej.

Aby temu zaradzić, sięgaj po kosmetyki, które intensywnie nawilżają. Potrzebny jest dobry krem, serum, maseczki, w których zawarte są: mocznik, panthenol (prowitamina B5), kwas hialuronowy, witaminowe kompleksy lub koenzym Q10.

Ważne informacje

Każda osoba inaczej przechodzi procesy starzeniowe. Wszystko zależy od tego, jak dbamy o naszą skórę od momentu uzyskania 25 roku życia. Problemy mogą okazać się również dziedziczne, z pokolenia na pokolenie. Na to nie mamy wpływu.

Pamiętaj, że palenie papierosów, niezróżnicowana dieta, brak odpowiedniego nawodnienia czy niestosowanie filtrów UV ma ogromny wpływ na jakość naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *