Opuchnięte oczy mogą być oznaką nie tylko niewyspania, lecz także poważny chorób. Jeżeli i ty masz worki i cienie pod oczami, to powinnaś poznać przyczyny takiego stanu rzeczy i najlepsze sposoby leczenia. Dzięki nim twoja twarz będzie wyglądała na młodszą, zdrową i wypoczętą.
Przyczyny opuchniętych oczu
Najbardziej popularną przyczyną pojawiania się opuchlizny pod oczami jest tzw. jęczmień. To zakażenie bakteryjne wywołane gronkowcem. Dochodzi wtedy do zaczerwienienia górnej lub dolnej powieki i obrzęku, który może ograniczyć pole widzenia. Oko wtedy swędzi, dochodzi do łzawienia, pojawia się nawet światłowstręt. Guzek, który występuje podczas zakażenia, wypełniony jest ropą i może samoistnie pęknąć.
Do innych przyczyn opuchlizny wokół oczu należą: alergie, schorzenia nerek i wątroby, zaburzenia hormonalne, zapalenie zatok i spojówek, ukąszenia przez owady, infekcje bakteryjne i wirusowe, długotrwały płacz. Spowolnione funkcjonowanie układu limfatycznego również może doprowadzić do powstania opuchlizny pod oczami. Co więcej cienka skóra znajdująca się wokół oczu nie zakryje tych nieprawidłowości. Dlatego bardzo szybko zauważymy ten problem.
Opuchnięte oczy – badania
Jeżeli od dłuższego czasu nie możesz zredukować opuchlizny pod oczami, to warto wykonać kilka badań. Niezbędne będą: badania laboratoryjne krwi, testy alergiczne, USG jamy brzusznej w celu zdiagnozowaniu chorób wątroby i nerek, oznaczenie przeciwciał we krwi po podejrzeniach choroby nerek.
Leczenie opuchniętych oczu
Opuchlizna oczu może wiązać się po prostu ze zmęczeniem, niewyspaniem lub podrażnieniem. W takiej sytuacji pomogą ci domowe sposoby. Dobrze sprawdzi się okład z herbaty, ogórka, masaż kostkami lodu lub zastosowanie schłodzonej żelowej maski. Jeżeli problem utrzymuje się dłużej, warto odwiedzić lekarza. Zrób zalecone badania, które potwierdzą lub wykluczą schorzenia wywołujące opuchliznę pod oczami.
Dodaj komentarz