Niełatwo żyć z cerą wrażliwą. Ten typ często ulega podrażnieniom, ponieważ skóra jest cienka i delikatna. Dodatkowo mogą towarzyszyć jej krostki, pieczenie czy swędzenie. Cera wrażliwa jest pozbawiona elastyczności, wiotka. Jak o nią zadbać?
Odpowiednia pielęgnacja zawsze działa cuda. To sposób na pielęgnację cery wrażliwej. Obserwuj, co szkodzi Twojej cerze, a wtedy dowiesz się, czego unikać podczas pielęgnacyjnej rutyny.
Cera wrażliwa – co jej szkodzi?
- palenie papierosów i picie alkoholu,
- nieodpowiednie nawodnienie i brak witamin w diecie,
- brak ochrony ultrafioletowej,
- warunki atmosferyczne (np. mróz),
- suche powietrze grzejników,
- długotrwały stres,
- zmiany hormonalne,
- twarda woda.
Czym myć cerę wrażliwą?
Bardzo bezpieczne są płyny micelarne, oczywiście tylko hipoalergiczne, pozbawione szkodliwych składników. Lekkie emulsje myjące również się tu sprawdzą. Na rynku kosmetycznym królują też syndety podobne do mydła, jednak nie wysuszają skóry – dostępne są w płynie lub w kostce, w zależności od upodobań. Mają fizjologiczny odczyn. Znajdują się w nich naturalne olejki, które nie tylko regenerują skórę, lecz także zabezpieczają ją przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Są to produkty niezwykle delikatne, nie ma w nich niebezpiecznych substancji i SLS.
Przede wszystkim: dobry krem
To ważna sprawa. Dobry krem do cery wrażliwej powinien mieć łagodząco-kojące właściwości. Dlatego też w składzie powinny znajdować się cenne kwasy tłuszczowe czy ceramidy. Skład powinien być krótki i czytelny, aby nie znajdowały się w nim żadne szkodliwe substancje.
Wrażliwa cera potrzebuje kremu, który zabezpieczy ją przed ucieczką wody z naskórka i zapewni długotrwałe nawilżenie. Krem nawilżający oczywiście nie wystarczy, ponieważ nie tworzy on na skórze ochronnej powłoki. Kosmetyk przeznaczony cerze wrażliwej powinien zawierać filtry zabezpieczające przed promieniowaniem UVA i UVB.
Krem na noc jest równie ważny, jak krem na dzień, ponieważ najsilniej zregeneruje naskórek. W składzie powinny więc znajdować się retinoidy lub owocowe kwasy.
Kremy na podrażnioną skórę
Charakterystyczną cechą skóry wrażliwej jest częste swędzenie, podrażnienia i pieczenie. Co robić?
Polecamy okłady z soli fizjologicznej i naturalne olejki na twarz, np. migdałowy. Okłady są wyjątkowo proste do przygotowania. Wystarczy przetrzeć skórę wacikiem nasączonym wybraną substancją. Taki sposób lekko ściąga naskórek, więc następnie należy posmarować buzię kremem o właściwościach łagodzących.
Skóra wyjątkowo piecze? Potraktuj ją żelem na oparzenia lub prowitaminą B5.
Peeling skóry jest bardzo ważny
To nieprawda, że właściciele wrażliwej skóry nie mogą robić peelingów. Wręcz przeciwnie. Peeling oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek, przyczyniając się do odbudowy i regeneracji. Najlepsze będą tu peelingi enzymatyczne, które są wyjątkowo delikatne i na pewno dodatkowo nie podrażnią skóry. Nie warto sięgać po gruboziarniste czy nawet drobnoziarniste preparaty.
Dodaj komentarz