Witamina B7 określana też jako witamina H – czy należy ją suplementować? Zanim orzekniesz, że brak jej w Twoim „prywatnym alfabecie” piękna – zapoznaj się bardziej z biotyną – zapewne większość faktów na jej temat bardzo Cię zaskoczy.
Czym właściwie jest biotyna?
Biotyna, czyli witamina B7 (albo – witamina H), to koenzym. Bardzo cenny i uniwersalny. Występuje w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. Ten koenzym to organiczny związek należący do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej główną i niezmiernie ważną funkcją jest udział w reakcjach metabolicznych: biotyna przetwarza białka, tłuszcze i węglowodany.
Cenna witamina H warunkuje także procesy wzrostu i produkcję kreatyny, oraz przeciwdziała łojotokowemu zapaleniu skóry. Tym samym biotyna jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego, zdrowego stanu włosów raz skalpu.
Jak działa biotyna na włosy?
Obok wielu różnych funkcji pełnionych w organizmie (witamina B7 jest wszak dosyć wszechstronna) biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny czyli podstawowego składnika włosów, skóry i paznokci.
Witamina B7 zasila macierz włosa w biodostępną siarkę, ta zaś wchłaniana jest w masę keratynową – wraz z nią tworzą mocną i stabilną część włosa. Dzięki temu łodyga włosa może być spoista na całej długości, a przez to silna i elastyczna.
Biotyna jest również istotnym czynnikiem wspomagającym metabolizm skóry głowy. Wpływa na stan cebulek włosowych i mieszków, oraz na tempo wzrostu włosów. Normalizując łojotok oraz kontrolując poziom sebum biotyn zadba o prawidłowe nawilżenie i ogólny stan skóry głowy,z zapobiegając przetłuszczaniu się włosów. Jaj odpowiedni poziom ochrania też nas przed łupieżem.
Zanim łykniesz tabletkę – fakty i mity na temat biotyny
- Niedobór biotyny zdarza się niezmiernie rzadko; nasz organizm wytwarza ją bez większych problemów, a zatem awitamonoza B7 to właściwie unikalne zjawisko.
- Jeśli jednak się zdarzy i w ludzkim organizmie drastycznie spada poziom biotyny to… co wówczas może się stać? Brak B7 objawia się na wiele sposobów, do najczęstszych zaliczamy: podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, powiększenie wątroby, zapalenie spojówek, bóle mięśni, osłabienie, drętwienie kończyn, wzmożona nerwowość, senność, a nawet depresja.
- Jak wyglądałyby Twoje włosy, gdyby zabrakło w nich witaminy B7? Oczywiście nie utrzymałyby się w mieszkach, stałyby się osłabione, łamliwe, wypadałyby w nadmiarze, zaczęły siwieć, a skóra głowy rozpoczęłaby nadprodukcję sebum, czego skutkiem byłoby łojotokowe zapalenie skóry głowy – a stąd już prosta droga do łysienia.
- Suplementy w których głównym składnikiem jest biotyna zawierają jej ilość znacznie przekraczającą dzienne zapotrzebowanie; dlatego zanim kupisz produkt w którym jest „największa ilość biotyny na rynku” wiedz, że po pierwsze Twój organizm sam ją wytworzy, a po drugie – nadmiar jest w sposób bezpieczny usuwany z organizmu, dlatego suplementy z biotyną są tak bardzo lansowane przez producentów.
- Niedobór biotyny zdarza się niezmiernie rzadko, jednak warto zbadać jej poziom, jeśli martwi Cię stan włosów oraz ogólne zmęczenie organizmu, obniżony nastrój itp. – najczęściej takie badanie wyklucza jej niedobór, ale utwierdza nas w przekonaniu, ze przyczyny osłabionych włosów należy szukać gdzieś indziej.
Dodaj komentarz