Niezależnie od tego, czy Twoją wadą wzroku jest krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm i czy Twoja wada jest mała, czy duża, możesz zdecydować się na soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe – czym są, jakie mają zalety i jakie są ich rodzaje?
Czym są soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe – potocznie zwane szkłami kontaktowymi – to warstwy miękkiego hydrożelu nakładane bezpośrednio na rogówkę oka, które służą do korygowania wad wzroku. Po zetknięciu z rogówką hydrożel przykleja się do oka.
Soczewki kontaktowe mogą być przezroczyste lub kolorowe. Niektóre mają wzorek, świecą w ultrafiolecie lub są pozbawione dioptrii (tzw. plano), to znaczy nie mają na celu skorygowania wady wzroku, lecz zmienienie koloru oka lub ozdobienie go.
Soczewki kontaktowe – zalety
Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary, łatwo konserwować. Okulary można myć na sucho lub na mokro, a soczewki wystarczy przemyć w płynie wielofunkcyjnym, włożyć do czystego pojemnika, zalać płynem i zostawić, najczęściej na noc. Dobrze dobrane i noszone zgodnie z zaleceniami soczewki kontaktowe nie szkodzą oczom.
Dodatkowe zalety soczewek kontaktowych:
- są szczególnie polecane do korygowania dużych wad wzroku (od +/- 6 dioptrii) i wad znacząco różnych w obu oczach (różnica większa niż 3 dioptrie);
- korygują wzrok lepiej niż okulary, ponieważ w odróżnieniu od nich leżą bezpośrednio na oku. Dzięki soczewkom korekcja wady jest dokładniejsza, zwłaszcza że okulary o dużej mocy zniekształcają obraz na obwodzie i zaburzają widzenie barw;
- umożliwiają zmianę wyglądu oczu poprzez zmianę koloru lub dodanie wzorku.
Soczewki kontaktowe – rodzaje:
- jednodniowe soczewki kontaktowe,
- dwutygodniowe soczewki kontaktowe.
Jednodniowe soczewki kontaktowe mają więcej zalet niż soczewki kontaktowe dwutygodniowe, ponieważ są higieniczniejsze. Nie musisz ich codziennie czyścić mechanicznie i płukać płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych, bo następnego dnia i tak założysz świeżą parę. Dlatego też jednodniowe soczewki kontaktowe idealnie sprawdzą się w podróży i w warunkach ekstremalnych, w których trudno byłoby co dzień konserwować soczewki i przechowywać je w odpowiednich warunkach.
Dodaj komentarz