Zabiegi medycyny estetycznej. Botoks, osocze bogatopłytkowe, mezoterapia i inne tajemnicze kuracje

Autor: Weronika Król

medycyna-estetyczna.jpg

Zabiegi medycyny estetycznej są coraz bardziej popularne. Kobiety chcą wygładzić zmarszczki, usuwać popękane naczynka, a nawet pobudzać włosy do wzrostu. Jakim jeszcze kuracjom możesz poddać się w salonie medycyny estetycznej? Poznaj najbardziej skuteczne zabiegi i wybierz najlepszy dla siebie. Być może uda ci się cofnąć czas i znów być piękną dziewczyną.

Co to jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to dział medycyny, w którym skórę poddaje się pielęgnacji z zastosowaniem zaawansowanej technologii oraz zapewnia się opiekę zdrowotną i dodatkowe usługi kosmetyczne. Głównym celem medycyny estetycznej jest poprawa wyglądu zewnętrznego. Zabiegi z tego zakresu mogą być wykonywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy. Zabiegi medycyny estetycznej stosuje się, żeby:

  • wymodelować usta i twarz,
  • wypełnić zmarszczki i ujędrnić skórę,
  • usunąć przebarwienia posłoneczne i starcze,
  • wyleczyć objawy trądziku różowatego,
  • trwale usunąć owłosienie,
  • zmniejszyć widoczność porów,
  • wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit i rozstępy,
  • usunąć blizny potrądzikowe i pooperacyjne,
  • zniwelować cienie pod oczami,
  • usunąć znamiona, brodawki i inne niedoskonałości.
W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystuje się:
  • wypełniacze (kwas hialuronowy lub botoks),
  • peeling (mechaniczny lub chemiczny),
  • laser diodowy lub frakcyjny,
  • masaż mechaniczny (endermologia),
  • zabiegi biostymulujące (laser biostymulujący lub osocze bogatopłytkowe),
  • światło IPL lub E-Light,
  • kriolipoliza i lipoliza kawitacyjna,
  • mezoterapia frakcyjna, igłowa i radiofrekwencja mikroigłowa,
  • fale radiowe.

Medycyna estetyczna vs chirurgia plastyczna

Zabiegi medycyny estetycznej są bardziej bezpieczne i mało inwazyjne w przeciwieństwie do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Są wykonywane ambulatoryjnie, bez użycia skalpela i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Nie występują po nich żadne skutki uboczne, a siniaki lub zaczerwienienia, które pojawiają się tylko po niektórych zabiegach, można zakryć makijażem i szybko powrócić do codziennych czynności.

Medycyna estetyczna vs kosmetologia

Kosmetologia zajmuje się zewnętrznym upiększaniem, które jest powiązane ze stosowaniem kosmetycznych preparatów. Zabiegi takie są o wiele mniej inwazyjne i nie ingerują w głębsze warstwy skóry. Kosmetolog zajmuje się tylko pielęgnacją twarzy, ciała i włosów oraz doradztwem związanym ze zdrowym trybem życia i problemami związanymi ze skórą lub włosami.

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

1. Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany)

Botoks blokuje połączenia nerwowe i mięśniowe i powoduje rozluźnienie mięśni. W efekcie ich kurczenie jest zablokowane, a powstawanie zmarszczek mimicznych – uniemożliwione. Toksyna botulinowa jest stosowana do wypełniania zmarszczek na czole i pomiędzy brwiami, kurzych łapek i bruzd wokół ust. Zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości jadu kiełbasianego w wybrane miejsce i jest przeprowadzany bez znieczulenia. Efekt utrzymuje się około czterech miesięcy. W miejscu wkłucia igły może pojawić się siniak.

2. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane do zabiegu noszącego nazwę „wampirzy lifting”. Jest substancją pobraną z krwi pacjenta i odpowiednio obrobioną. Używa się jej podczas mezoterapii, czyli ostrzykiwania wybranej części ciała w celu ujędrnienia, wygładzenia zmarszczek i nawilżenia. Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia, a dla uzyskania zadowalających efektów wystarczy jedna sesja. Niestety jest to jeden z najdroższych zabiegów medycyny estetycznej.

3. Wypełnianie kwasem hialuronowym

Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co skutkuje powstawaniem zmarszczek, suchej i zwiotczałej skóry. Aby opóźnić starzenie się organizmu, należy podać w miejsce niedoskonałości kwas hialuronowy za pomocą strzykawki z cienką igłą. Kwas hialuronowy może być zastosowany do podniesienia kącików ust, powiększenia warg i wyrównania ich kształtu, poprawienia owalu twarzy, spłycenia zmarszczek na szyi, dekolcie i twarzy. Przygotowanie do zabiegu nie wymaga wcześniejszych przygotowań, oprócz podania miejscowego znieczulenia. Efekty są widoczne od razu i utrzymują się przez długi czas.

4. Cosmelan

Ten zabieg jest przeznaczony dla osób z przebarwieniami posłonecznymi i hormonalnymi. Dzięki niemu spłycimy zmarszczki, zmniejszymy widoczność rozszerzonych porów skóry, wyrównamy koloryt cery i uregulujemy wydzielanie sebum. Cosmelan składa się z dwóch etapów, w trakcie których nakładane są substancje depigmentacyjne. Terapia kontynuowana jest przez kilka miesięcy za pomocą kremu, który klientka samodzielnie aplikuje na skórę. Pierwsze efekty widoczne są po tygodniu, a pełne rezultaty już po miesiącu.

5. Mezoterapia igłowa

Ten zabieg medycyny estetycznej polega na wstrzykiwaniu pielęgnacyjnych substancji w skórę głowy. Dzięki niemu włosy będą mocniejsze, dłuższe i odżywione. Mezoterapia igłowa przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z wypadaniem włosów, łupieżem lub nadmiernym łojotokiem skóry głowy. Zabieg nie jest bolesny i najlepiej jest wykonać go od 3 do 5 razy w odstępie miesiąca.

6. Mikrodermabrazja

Polega na złuszczaniu martwego naskórka, wyrównywaniu kolorytu cery, spłycaniu zmarszczek i usuwaniu przebarwień. Mikrodermabrazja poprawia krążenie, dotlenia, regeneruje i oczyszcza skórę. Zabieg nie jest bolesny i trwa około 30 minut; po zakończonym peelingu skóra może być zaróżowiona. Najlepsze efekty uzyska się wraz z zastosowaniem peelingów chemicznych i masek nawilżających. Mikrodermabrazja przeznaczona jest dla osób ze skórą zanieczyszczoną, poszarzałą, z trądzikiem, bliznami i drobnymi zmarszczkami.

7. Depilacja laserowa

Usuwanie niechcianego owłosienia przy pomocy lasera stało się bardzo popularne ze względu na trwałość efektów. Wiązka światła niszczy cebulkę włosową, przez co wzrost włosa staje się niemożliwy. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie 5 lub 6 zabiegów powtarzanych co miesiąc. Najlepiej laser działa na ciemne i grube włosy, gorzej na cienkie i jasne owłosienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *