Przebarwienia i krostki. Czyli kiedy iść do dermatologa

Autor: Weronika Król

Bardzo często jest tak, że z byle powodu biegniemy do dermatologa. Nasze podejrzenia wzbudzają niedoskonałości skóry, które nie są niczym groźnym. Kiedy więc iść do lekarza?

Włókniaki miękkie i twarde

Włókniaki miękkie są bardzo powszechną zmianą na skórze. To niewielkie zmiany w kolorze cielistym lub brązowym. Mogą powodować dyskomfort ze względu na otarcia i zahaczanie o odzież. Większość włókniaków pojawia się w okresie dojrzewania, a ich ilość może wzrastać podczas ciąży i wraz z wiekiem. Występują najczęściej w miejscach podatnych na podrażnienia, np. w fałdach skórnych. Włókniaki miękkie usuwa się za pomocą lasera lub elektrokoagulacji w znieczuleniu miejscowym.

Włókniaki twarde są małymi guzami o kolorze jasnobrązowym do czerwonobrązowego. Podczas uciskania kurczą się lub uwypuklają. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, najczęściej w mężczyzn, a ich liczba wzrasta wraz z wiekiem. Włókniaki twarde usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu. Po zabiegu mogą pozostawać niewielkie ślady.

Naczyniaki rubinowe lub gwiaździste

Naczyniaki rubinowe często pojawiają się wraz z upływem wieku. Są miękkie, mają gładką powierzchnię i wypukły kształt. Jeżeli ulegają urazowi, to obficie krwawią. Najczęściej występują na tułowiu i kończynach górnych. Naczyniaki gwiaździste natomiast są małymi czerwonymi guzkami z rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Pojawiają się najczęściej u dzieci, u kobiet w czasie ciąży i połogu oraz u osób z chorobami wątroby. Występują na twarzy i tułowiu, ale bezpiecznie można je usuwać za pomocą lasera.

Kaszaki

Występują bardzo często pod postacią odgraniczonych podskórnych guzków różnej wielkości na głowie, szyi lub tułowiu. Mogą powiększać się z upływem czasu. Kaszaki mogą samoistnie pękać, a stan zapalny może rozszerzać się na sąsiednie tkanki. Te, które przebyły zakażenie, mają tendencję do nawracania i z tego powodu lepiej jest je usuwać odpowiednio wcześnie.

Tłuszczaki

To miękkie zmiany przypominające tkankę tłuszczową. Są ruchome o cielistym zabarwieniu; otacza je cienka włóknista torebka. Tłuszczaki nie wymagają leczenia, lecz powodują problemy kosmetyczne. Zazwyczaj usuwa się je chirurgicznie w znieczuleniu.

Znamię barwnikowe

Nazywane inaczej znamieniem melanocytowym powstaje na skutek rozrastania się komórek skóry zawierających barwnik. Rozróżnia się znamiona zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte, złożone, łączące i skórne. Mają różne rozmiary, kolory i kształty; niektóre pokryte są włoskami. Większość znamion barwnikowych powstaje w okresie dojrzewania i w tych miejscach, które są poddawane ekspozycji na słońce. Tego typu zmiany należy koniecznie zbadać u dermatologa, a w razie wątpliwości wyciąć i przebadać pod kątem zezłośliwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *