Pielęgnacja skóry trądzikowej. Przydatne sposoby zwalczania krostek i zaskórników

Autor: Weronika Król

Trądzik jest chorobą, która dotyka nie tylko nastolatków, lecz także osoby dorosłe. Skórne zmiany pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach i w różnych miejscach na ciele, często odbierając pewność siebie i poczucie piękna. Czy trądziku można się pozbyć?

Objawy i przyczyny trądziku

Przyczynami trądziku są najczęściej hormony, uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Za powstawanie tego schorzenia obwinia się także wydzielanie nadmiernej ilości sebum, rogowacenie ujść mieszków włosowych i bakterie bytujące na naszej skórze. Trądzik pojawia się również w związku z zażywaniem niektórych leków, stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, złą dietą, stresem, używkami lub długą ekspozycją na słońce. Jakie są objawy trądziku? Zalicza się do nich łojotok, zaskórniki, stany zapalne, krosty i grudki. Czasem pojawiają się głębokie zmiany w tkance podskórnej, które pozostawiają po sobie blizny lub przebarwienia.

Oczyszczanie i tonizowanie

Najlepszymi kosmetykami oczyszczającymi skórę trądzikową będą żele, płyny micelarne i pianki myjące. Powinny mieć delikatną formułę, łagodny skład i nie mogą zawierać żadnych detergentów lub alkoholu. Takie produkty mają właściwości odświeżające, matujące i przeciwbakteryjne. Do tonizowania skóry najlepiej używać bezalkoholowego toniku, który zapewni naturalne pH. Nie zaleca się stosowania kosmetyków ściągających pory skóry, bo ubocznym skutkiem ich działania jest nasilenie trądziku.

Nawilżanie skóry trądzikowej

To najlepsze, co możesz zrobić dla skóry trądzikowej. Kosmetyk do nawilżania powinien być dokładnie dopasowany do rodzaju cery, pory dnia i roku oraz do indywidualnych potrzeb. Na dzień warto używać produktów lekkich, matujących i zatrzymujących wodę w naskórku, ale co ważniejsze chroniących przed promieniowaniem UV. Na noc zaś stosuj kremy regeneracyjne, rozjaśniające i wygładzające.

Skuteczne kosmetyki i zabiegi

W walce z trądzikiem pomogą ci kosmetyki punktowe, które łagodzą, leczą lub wysuszają stany zapalne. W roli takiego produktu możesz użyć maści z cynkiem lub ichtiolem. Zabiegiem natomiast, który pomoże pozbyć się trądziku i usunąć przebarwienia jest peeling chemiczny lub enzymatyczny przeprowadzany pod okiem specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *