Lip piercing. Jak wygląda kolczyk w wardze i jak o niego dbać?

Autor: Weronika Król

Marzy ci się kolczyk w wardze? Jest jak biżuteria ozdabiająca twarz i może wyglądać oszałamiająco. Warunek jest jeden: o lip piercing trzeba odpowiednio zadbać. Jak pielęgnować skórę warg po piercingu, aby goiła się szybciej i wygląda dobrze?

Niewiele kobiet decyduje się na piercing, a zdecydowanie mała część z nich robi go na swoich wargach. Lip piercing nie jest zbyt popularny, choć jego zwolenniczki podkreślają wiele jego zalet. Osobom, które spotykają się z tego typu biżuterią pierwszy raz, najczęściej kołatają w głowie różne pytania.

 1. Czy kolczyk w wardze nie przeszkadza w mówieniu i jedzeniu?
 2. Czy mając lip piercing, malowanie ust jest trudniejsze?

Odpowiedź zawsze jest taka sama: lip piercing to ozdoba, która nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Tak, jak kolczyki w uszach, pierścionek na palcu, czy bransoletka na nadgarstku. Oczywiście nie każdemu taki sposób ozdabiania twarzy odpowiada, ale jeśli chcielibyśmy spróbować, nie zastanawiajmy się.

Lip piercing, czyli kolczyk w wardze

Czy wiesz, że kolczyki w wardze mogą być różne? Nie chodzi tylko o ich kształt, wielkość czy kolor, ale też rodzaj piercingu. Tak prostą ozdobę możemy umiejscowić na ustach na różne sposoby. Najpopularniejsze to:

 • labret lip piercing – kolczyk w dolnej wardze, przechodzący w poprzez przez jej środek (w zależności od wybranego kolczyk może być widoczny tylko pod wargą);
 • side labret lip piercing – kolczyk umiejscowiony w dolnej wardze, ale nie w samym jej centrum, tylko z jednej lub z drugiej strony;
 • horizontal lip piercing – druga wersja kolczyka na środku dolnej wargi, ale przechodzącego wzdłuż (od lewej do prawej strony);
 • medusa lip piercing – kolczyk w górnej wardze umiejscowiony centralnie na środku i wpisujący się idealnie w zarysowany łuk kupidyna;
 • monroe lip piercing – kolczyk w górnej wardze umiejscowiony w taki sposób, aby imitował charakterystyczny pieprzyk Marilyn Monroe;
 • madonna lip piercing – kolczyk w górnej wardze umiejscowiony odwrotnie niż w wersji monroe, aby imitować znamię na twarzy Madonny.

Piercing okolic ust. O czym warto wiedzieć?

Jeśli już zdecydujesz się na lip piercing, musisz wiedzieć, z czym to się wiąże. W początkowej fazie (przed wygojeniem się) może nieco utrudniać normalne funkcjonowanie, ponieważ przez pierwsze 3-5 dni:

 •  wargi mogą być znacznie opuchnięte,
 • może pojawiać się delikatne krwawienie,
 • może wydzielać się osocze (biało-żółty płyn),
 • usta mogą być nadwrażliwe i obolałe.

U każdej osoby ten czas, w którym usta zaczynają się goić i te objawy ustępują, może być różny. Dlatego ważne jest to, aby decyzja o przekłuciu ust była przemyślana i dobrze zaplanowana w czasie – jeśli czeka Cię wyjazd, randka, spotkanie biznesowe itp., odłóż decyzję o lip piercingu na później.

Pielęgnacja skóry po lip piercingu

Samo przekłucie ust nie jest problematyczne, bo wargi są dość mięsiste i pozbawione twardych chrząstek. Schody zaczynają się dopiero po wyjściu z salonu piercingu, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie wiemy, jak dbać o kolczyk w wardze. Od tego, jak zatroszczymy się o skórę w tym miejscu, zależy czas rekonwalescencji. Stosując się do wszystkich zasad, możemy być pewni, że wszystko wygoi się szybciej, a lip piercing nie zakończy się żadnym problemem.

Oto garść wskazówek i informacji na temat tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja warg po ich przekłuciu. Co należy robić?

Najważniejsze jest regularne przemywanie przekłutego miejsca roztworem soli fizjologicznej lub środkiem antybakteryjnym i przeznaczonym do oczyszczania ran. Zaleca się robić to co najmniej 2-3 razy na dobę. Do tego ważne jest mycie ust łagodnym mydłem, bezzapachowym, hipoalergicznym, bakteriobójczym – dobrze sprawdza się w tym zadaniu zwykłe szare mydło w kostce. Osuszanie ust również powinno być delikatne: można wykorzystać do tego np. papierowy ręcznik.

Tego nie wolno robić po przekłuciu wargi!

 • Nie przemywaj skóry wodą utlenioną ani spirytusem!
 • Nie dotykaj warg i nie ciągnij mocno za kolczyk!
 • Nie rozdrapuj żadnych pojawiających się zmian!
 • Nie wyciągaj kolczyka dopóki lip piercing się nie wygoi!
 • Nie jedz mocno doprawionych, gorących i lodowatych potraw!
 • Nie pij alkoholu i nie pal papierosów przez min. 2 tygodnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *