Jaki masz typ typ cery? Pielęgnacja i charakterystyka rodzajów skóry

Autor: Weronika Król

Typ skóry to genetycznie stan skóry, czasem zakłócony przez nieodpowiednie  traktowanie skóry i źle dobrane kosmetyki. Jego prawidłowe rozpoznanie pozwoli dobrać skórze odpowiednią pielęgnację. Jak określić typ cery i jakie są jej typy cery? Dowiedz się na czym polega pielęgnacja różnych rodzajów skóry.

Jak określić typ cery?

Znajomość typu cery to podstawa przy wyborze odpowiednich kosmetyków i sposobie pielęgnacji skóry. Jak poznać, jakiego rodzaju jest skóra? Przede wszystkim trzeba ją obserwować, by dowiedzieć się, jak zachowuje się po umyciu mydłem,zaaplikowaniu  tłustego kremu, wieczorem – po całym dniu “noszenia” makijażu i po użyciu mleczka kosmetycznego. Ważna jest też reakcja skóry na warunki atmosferyczne, zwłaszcza słońce, wiatr i suche powietrze. W określeniu typu cery często pomaga kosmetyczka lub dermatolog.

Podstawowe typy cery 

Cera normalna – charakterystyka

Skóra w bardzo dobrej kondycji: gładka, miękka, elastyczna i dobrze ukrwiona i odpowiednio nawilżona, o zrównoważonym sebum. Nie ma na niej zbyt wiele niedoskonałości ani rozszerzonych porów (jeśli się pojawią to sporadycznie). To cera odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Występuje niestety głównie u… dzieci przed okresem dojrzewania. Z biegiem lat skóra normalna staje się coraz bardziej sucha.

Po czym poznać cerę normalną? 

Skóra normalna po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona. Demakijaż i czynniki atmosferyczne nie wywołują na niej niepożądanych reakcji, a tłusty krem jest dobrze tolerowany.

Cera normalna – pielęgnacja

Pielęgnacja cery normalnej powinna mieć na celu podtrzymanie idealnego stanu skóry. To zadanie ułatwiają delikatne, roślinne pianki myjącej. Stosuj też ochronę: kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez cały rok i kremy nawilżające.

Cera tłusta – charakterystyka

Skóra tłusta to nadmierne ilości sebum, czyli wzmożony łojotok. Ten rodzaj skóry nieefektywnie się błyszczy, ma widoczne, rozszerzone pory. Ma skłonność do zatykania porów i różnych form trądziku.

Po czym poznać cerę tłustą? 

Oczywiście po błyszczeniu: skóra świeci się zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu. Tłusty krem wywołuje silny dyskomfort – dużo sebum, komedogenność  i uczucie ciężkości skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce także przetłuszcza.

Cera tłusta – pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji skóry tłustej jest oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie – jeśli ja za mocno przesuszysz, produkcja sebum przyspiesza dwukrotnie.

Zrezygnuj z kosmetyków na bazie alkoholu: podrażniają tylko skórę i przyspieszają produkcję sebum. Cerę oczyszczaj preparatami o pH kwaśnym lub neutralnym. Włącz do pielęgnacji  składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi. Warto usuwać łojotok i martwy naskórek, robiąc raz w tygodniu peeling.

Cera sucha – charakterystyka

Skóra sucha produkuje za mało sebum. Jest delikatna, jasna i matowa, często łuszczy się w nadmiarze. Pory są zazwyczaj małe i bez zaskórników.

Niestety skóra sucha bardzo szybko się starzeje. Ten rodzaj cery może być wrodzony lub (częściej) nabyty na skutek złej pielęgnacji.

Po czym poznać cerę suchą? 

Po umyciu wodą z mydłem jest ściągnięta, pod koniec dnia jest przesuszona i łuszczy się, a po zastosowaniu mleczka ‒ staje się na chwilę gładka. Tłusty krem niesie jej ukojenie i ją nawilża. Ponadto sucha cera źle reaguje na zmiany atmosferyczne – mróz, słońce i wiatr wpływają na jej szybkie odwodnienie, co objawia się pieczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem.

Cera sucha – pielęgnacja

Kosmetyki do cery suchej powinny nie tylko dostarczać jej wilgoci, lecz także umiejętnie zatrzymać wodę w naskórku. Idealne będzie dla niej serum z kwasem hialuronowym oraz dodatkowo naturalny olejek (arganowy, awokado). Raz na jakiś czas oczyść ją peelingiem ale delikatnym, najlepiej enzymatycznym.

Cera wrażliwa – charakterystyka

Skóra wrażliwa to najbardziej delikatna i niestety kłopotliwa: reaguje nawet na niewielkie bodźce chemiczne lub zmiany atmosferyczne. Wymaga specjalnych kosmetyków, w tym również tych do makijażu.Charakterystyczne dla niej  jest uczucie ciepła na policzkach, swędzenie, zaczerwienienie i napięcie. Przyczyną wrażliwości może być stres, nieprawidłowa pielęgnacja i choroby, zażywane leki a nawet toksyny czy dym papierosowy.

Po czym poznać cerę  wrażliwą? 

Skóra wrażliwa przy wielu czynnościach pielęgnacyjnych reaguje uczuciem dyskomfortu, swędzeniem, zaczerwienieniem i podrażnieniem.

Cera wrażliwa – pielęgnacja

Pod względem pielęgnacji  ten rodzaj cery przypomina suchą. Warto dać jej ukojenie  stosować np. kosmetyki z dodatkiem wody termalnej.Preparaty do jej pielęgnacji wrażliwej cery powinny zawierać jak najmniej składników.Krótki skład i substancje które nie uczulają, delikatne i przebadane – to dobry wybór dla wrażliwej cery. Bardzo ważna jest silna ochrona przeciwsłoneczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *