Jak wygląda i czym jest „zimowa twarz”?

Autor: Weronika Król

Zimą dbanie o cerę jest naprawdę bardzo trudne. Jeśli kondycja Twojej twarzy ostatnio się pogorszyła, być może masz tzw. zimową twarz. Sprawdź, co to oznacza!

Przygotowania do zimy warto zacząć odpowiednio wcześnie i wcale nie chodzi tylko o zakup ciepłej kurtki i butów. Musimy zadbać o to, żeby nasza skóra była odpowiednio nawilżona, odżywiona i ochroniona przed tym wszystkim, co złego będzie czyhało na nią zimą (wiatr, mróz, wilgoć, ogrzewane pomieszczenia, mniej zróżnicowana dieta).

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą cerę, może się okazać, że już w pierwszych tygodniach tej śnieżnej pory roku skończymy z tzw. zimową twarzą. Skąd się bierze i czym jest zimowa twarz?

Zimowa twarz. Jak wygląda?

Określenie to stworzono niedawno. Zimowa twarz to taka twarz, która jest zmęczona i osłabiona przez panujące warunki. Odbijają się na niej ciągłe zmiany temperatur i wilgotności – wychodzenie z ogrzewanych pomieszczeń, w których jest suche powietrze, na zewnątrz, gdzie jest dużo zimniej i wilgotniej. Dochodzący do tego smog i promieniowanie UV, które zimą wcale nie jest mniejsza niż latem, sprawiają, że skóra naszej twarzy w tym okresie:

  • jest ziemista i poszarzała;
  • bardzo mocno się przesusza;
  • może być podrażniona i ściągnięta;
  • ma nieestetyczne suche skórki;
  • często jest zaczerwieniona;
  • może mieć popękane naczynka.
Skąd się bierze zimowa twarz?

Czynników, które powodują podrażnienie i osłabienie kondycji skóry zimą, jest naprawdę wiele. Bezpośrednio winne są niekorzystne czynniki atmosferyczne (patrz akapit wyżej), zanieczyszczenia powietrza, suchość powietrza w pomieszczeniach itp. Niszczą one płaszcz hydrolipidowy, który ochrania naszą skórę przed utratą wody. Staje się cieńszy, więc ochrona jest słabsza. Rozregulowuje się także praca gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję niezbędnego naszej skórze sebum. Te wszystkie niekorzystne procesy wpływają na pogorszenie stanu cery.

Niestety winni jesteśmy my sami, ponieważ nie zapewniamy skórze odpowiedniej ochrony, potrzebnego nawilżenia i odżywienia.

Odpowiednia pielęgnacja zimą

Zimą bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, ponieważ to od niej zależy to, jak będzie wyglądała nasza skóra. Im lepsze nawilżenie, tym piękniejsza cera. Im lepsza ochrona, tym mniej podrażnień. W jaki sposób dbać o skórę zimą? Przede wszystkim warto odnosić się do niej delikatnie – nie szorować twardymi myjkami, nie używać płynów do demakijażu z alkoholem (wysusza), nie robić intensywnych peelingów mechanicznych (ani grubo-, ani drobnoziarnistych), nie zapominać o odpowiednich kosmetykach nawilżająco-odżywiających.

Jakie kosmetyki stosować zimą?

Sposoby na pozbycie się zimowej twarzy są różne – warto przetestować:

  • kremy odbudowujące warstwę hydrolipidową (bogate w ceramidy);
  • kosmetyki z antyoksydantami, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki;
  • kremy z filtrami przeciwsłonecznymi (co najmniej SPF 20);
  • skoncentrowane serum z witaminą C, które rozjaśnia i wygładza cerę.

Nie należy też oczywiście zapominać o tym, jak ważne jest nawilżania i odżywianie od wewnątrz. Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie zapewnić nam maksimum pielęgnacji, jeśli będziemy się niewłaściwie odżywiać. Podstawa to picie dużych ilości wody i zbilansowana, bogata w różnorodne składniki odżywcze dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *