Jak pielęgnować cerę trądzikową? Kosmetyki do cery trądzikowej

Autor: Weronika Król

Cera trądzikowa to domena nie tylko nastolatków, lecz także osób dorosłych. Jest konsekwencją nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, która objawia się występowaniem zaskórników i wykwitów grudkowo-krostkowych. Jakie są przyczyny trądziku i jak pielęgnować cerę trądzikową? Jak działają kosmetyki do cery trądzikowej i jaki jest ich skład?

Przyczyny trądziku

Jako dwa główne powody trądziku podaje się uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne. Mimo to istnieje wiele czynników, które pogłębiają trądzik, takich jak:

  • palenie papierosów,
  • stosowanie kosmetyków komedogennych (czyli zatykających pory),
  • spożywanie dużej ilości mleka i produktów mlecznych,
  • jadłospis bogaty w węglowodany,
  • zbyt intensywne opalanie się,
  • dotykanie twarzy brudnymi rękami.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej może nie tylko poprawić jej stan, lecz także zapobiec powikłaniom potrądzikowym, takim jak blizny i przebarwienia.

Jeżeli trądzik ma zaawansowaną postać, należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki i zaleci specjalne, łagodne preparaty. Nie zaszkodzi zgłosić się do endokrynologa, który na podstawie wyników badań hormonalnych stwierdzi, czy problem z trądzikiem ma właśnie takie podłoże. W przypadku lekkiej postaci choroby wystarczy stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry z problemami:

  1. Oczyszczanie
    Skóra twarzy powinna być regularnie oczyszczana z kurzu, brudu i makijażu, ale bez przesady, bo w przeciwnym razie przesuszymy ją i podrażnimy; wystarczy umyć twarz i szyję dwa razy dziennie. Do oczyszczania należy używać specjalnych preparatów w postaci żeli lub pianek ‒ nigdy zwykłego mydła (wzmaga produkcję łoju) ani preparatów z alkoholem (przesusza skórę i pogarsza jej stan). Twarz myjemy letnią wodą.
  2. Złuszczanie
    Cera trądzikowa wymaga stosowania zaawansowanych preparatów o działaniu keratolitycznym, które służą do codziennej lub kuracyjnej eksfoliacji (złuszczania). W przypadku cery tłustej procesy naturalnego złuszczania skóry są zaburzone ‒ obumarłe komórki gromadzą się na powierzchni naskórka i wraz z nadmierną ilością sebum mogą przyczyniać się do zatykania porów oraz powstawania zaskórników i pryszczy. W takim przypadku najlepszy będzie łagodny peeling enzymatyczny lub peeling chemiczny. Ponadto kosmetyk złuszczający nie może podrażniać zmian skórnych ani wysuszać skóry, a jeżeli został niewłaściwie dobrany, może prowadzić do rozprzestrzenienia się trądziku.
  3. Nawilżanie
    Kosmetyk przeznaczony do nawilżania skóry trądzikowej musi zawierać jak najmniej tłuszczów i mieć lekką konsystencję. Bazę takiego preparatu powinien stanowić dimetikon (dimethicone) lub cyklometikon (cyklopentasiloxane, cyklohexasiloxane), czyli hipoalergiczny silikon, który nie pozostawia tłustej warstwy i nie doprowadza do powstania zaskórników.
  4. Matowienie
    Nadmierne stosowanie pudru, który ma zapobiegać błyszczeniu się skóry, niepotrzebnie ją obciąża i stymuluje powstawanie wyprysków. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem będą bibułki matujące, które natychmiast usuwają ze skóry tłustą warstwę. Dzięki temu, że pochłaniają sebum, świetnie nadają się do odświeżania makijażu.
  5. Kamuflowanie
    Do makijażu cery trądzikowej należy stosować produkty specjalnie do niej przeznaczone, to znaczy niekomedogenne i zawierające beztłuszczowe składniki. Do maskowania pojedynczych wyprysków sprawdzi się korektor antybakteryjny.

Kosmetyki do cery trądzikowej

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny być opatrzone napisem „niekomedogenne‟ ‒ na znak niezapychania porów. Wiele preparatów przeciwtrądzikowych ma działanie silnie wysuszające, które nadaje im kwas salicylowy. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może sprawić, że skóra stanie się wysuszona i szorstka. To konsekwencja zwężenia ujść kanalików gruczołów łojowych, które paradoksalnie może nasilić trądzik, ponieważ łój nie ma możliwości wydostania się przez przesuszoną skórę.

Kiedy skóra jest przesuszona, należy zrobić przerwę w stosowaniu preparatu, a nawet zastosować krem nawilżający (byle nie był tłusty). W ten sposób skóra zostanie nawilżona oraz odzyska prawidłowe napięcie i nawodnienie. Skóra trądzikowa jest wrażliwa i nadreaktywna, dlatego w jej pielęgnacji należy unikać kremów perfumowanych. Nawet niektóre kosmetyki do włosów mogą ją podrażniać.

Kosmetyki do cery trądzikowej ‒ skład

Zwykle kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej zawierają:

  • tlenek cynku, który absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran;
  • propolis ‒ działa bakteriobójczo i grzybobójczo;
  • nadtlenek benzoilu o właściwościach złuszczających i przeciwbakteryjnych oraz niwelujących przebarwienia pozapalne;
  • siarkę, która ma działanie antyseptyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *